زنجبیل چه تاثیری بر فعالیتهای ورزشی دارد؟

زنجبیل چه تاثیری بر فعالیتهای ورزشی دارد؟

به گزارش ایت بال مصرف زنجبیل می تواند از صدمه های فعالیتهای ورزشی شدید پیشگیری كند.


به گزارش ایت بال به نقل از ایسنا، اغلب در نتایج مطالعات مختلف حیطه فعالیت ورزشی و مصرف مکمل های گیاهی تناقض هایی وجود دارد، اما هدف از مطالعه حاضر تحت عنوان اثر گیاه دارویی زنجبیل بر پراکسیداسیون لیپیدی ناشی از فعالیتهای ورزشی که طی یک مطالعه فراتحلیلی انجام شده است، تجمیع نتایج متناقض چندین تحقیق انجام شده درباره اثربخشی این گیاه بر پراکسیداسیون لیپیدی در فعالیت ورزشی است.
نتیجه گیری انجام شده نشان می دهد، در بررسی پاسخ ها به انجام فعالیت ورزشی همراه مکمل یاری با زنجبیل، احیانا بین سازوکار دفاع ضداکسایشی در مقابل فشار اکسایشی ناشی از تمرین پاسخ متناسبی به دست می آید و مصرف این مکمل باعث کارآیی مطلوب تر دستگاه ضداکسایشی می شود.
بنابراین، مصرف مکمل گیاهی زنجبیل با هدف افزایش ظرفیت تام ضداکسایشی و کاهش فرآیند مضر پراکسیداسیون لیپیدی متعاقب فعالیتهای ورزشی به ورزشکاران سفارش می شود، بخصوص بعد از فعالیتهای ورزشی پر شدت یا طولانی مدت که میزان تجمع رادیکال های آزاد به شکل تصاعدی در سطح غشاء و سایر دستگاه های بدن افزایش می یابد، مکمل یاری با زنجبیل یا سایر منابع گیاهی حاوی آنتی اکسیدان بالا می تواند با هدف جلوگیری از تخریب دستگاه های مختلف بدن، آثار سودمند زیادی را به دنبال داشته باشد.
بر مبنای مستندات عرضه شده و با در نظر گرفتن جوانب احتیاط می توان به ورزشکاران پیشنهاد کرد به منظور پیشگیری از افت ظرفیت ضداکسایشی و بروز استرس اکسیداتیو ناشی از انجام فعالیتهای ورزشی شدید با هدف جلوگیری از صدمه های جسمانی و بهبود سطح اجرای ورزشی از مکمل یاری با زنجبیل، قبل و پس از فعالیت ورزشی بهره ببرند.
یافته های پژوهش های انجام شده نشان داده است مصرف توأم چندین مکمل آنتی اکسیدان تاثیر مطلوب تری دارد، البته نیم رخ ورزشکار (سن، تغذیه، سطح تمرین و آمادگی جسمانی) می تواند در تجویز نوع و میزان مصرف مکمل های گیاهی تأثیرگذار باشد.
برای مشاهده بخش های متفاوت و کامل این پژوهش که از جانب پژوهشگاه تربیت بدنی و علوم ورزشی در اختیار ایسنا قرار گرفته است، اینجا کلیک کنید.1399/06/28
15:23:31
5.0 / 5
1625
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
بیلیارد