زنجبیل چه تاثیری بر كارهای ورزشی دارد؟

زنجبیل چه تاثیری بر كارهای ورزشی دارد؟

مصرف زنجبیل می تواند از لطمه های كارهای ورزشی شدید پیشگیری كند.


به گزارش ایت بال به نقل از ایسنا، اغلب در نتایج مطالعات مختلف حیطه فعالیت ورزشی و مصرف مکمل های گیاهی تناقض هایی وجود دارد، اما هدف از مطالعه حاضر تحت عنوان اثر گیاه دارویی زنجبیل بر پراکسیداسیون لیپیدی ناشی از کارهای ورزشی که طی یک مطالعه فراتحلیلی انجام شده است، تجمیع نتایج متناقض چندین تحقیق انجام شده درباره اثربخشی این گیاه بر پراکسیداسیون لیپیدی در فعالیت ورزشی است.
نتیجه گیری انجام شده نشان می دهد، در بررسی پاسخ ها به انجام فعالیت ورزشی همراه مکمل یاری با زنجبیل، احیانا بین سازوکار دفاع ضداکسایشی در مقابل فشار اکسایشی ناشی از تمرین پاسخ متناسبی به دست می آید و مصرف این مکمل سبب کارآیی مطلوب تر دستگاه ضداکسایشی می شود.
بنابراین، مصرف مکمل گیاهی زنجبیل با هدف افزایش ظرفیت تام ضداکسایشی و کاهش پروسه مضر پراکسیداسیون لیپیدی متعاقب کارهای ورزشی به ورزشکاران سفارش می شود، خصوصاً بعد از کارهای ورزشی پر شدت یا طولانی مدت که میزان تجمع رادیکال های آزاد به شکل تصاعدی در سطح غشاء و سایر دستگاه های بدن افزایش می یابد، مکمل یاری با زنجبیل یا سایر منابع گیاهی حاوی آنتی اکسیدان بالا می تواند با هدف پیش گیری از تخریب دستگاه های مختلف بدن، آثار سودمند زیادی را به دنبال داشته باشد.
برمبنای مستندات ارائه شده و با در نظر گرفتن جوانب احتیاط می توان به ورزشکاران پیشنهاد کرد بمنظور جلوگیری از افت ظرفیت ضداکسایشی و بروز استرس اکسیداتیو ناشی از انجام کارهای ورزشی شدید با هدف پیش گیری از لطمه های جسمانی و بهبود سطح اجرای ورزشی از مکمل یاری با زنجبیل، قبل و پس از فعالیت ورزشی بهره ببرند.
یافته های پژوهش های انجام شده نشان میدهد مصرف توأم چندین مکمل آنتی اکسیدان تأثیر مطلوب تری دارد، البته نیم رخ ورزشکار (سن، تغذیه، سطح تمرین و آمادگی جسمانی) می تواند در تجویز نوع و میزان مصرف مکمل های گیاهی تأثیرگذار باشد.
برای مشاهده بخش های متفاوت و کامل این پژوهش که از طرف پژوهشگاه تربیت بدنی و علوم ورزشی در اختیار ایسنا قرار گرفته است، اینجا کلیک کنید.1399/06/14
08:36:49
5.0 / 5
1888
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱
بیلیارد