خطرات و فواید فعالیت بدنی برای سیستم ایمنی

خطرات و فواید فعالیت بدنی برای سیستم ایمنی

میزان فعالیت بدنی كه فرد انجام می دهد، می تواند خطر مبتلا شدن به عفونت را تحت تاثیر قرار می دهد و بر عملكرد سیستم ایمنی بدن تأثیرگذار باشد.


به گزارش ایت بال به نقل از ایسنا، انجام ورزش نامنظم، بسیار سنگین و طولانی مدت سبب تضعیف عملکرد سیستم ایمنی بدن می شود، مانند زمانی که افراد به صورت هفتگی در ورزش های تفریحی شرکت کرده و این فعالیت ها را با شدت بالایی انجام می دهند. مطالعات مختلف نشان داده است که شیوع علایم بیماری دستگاه تنفسی در ایام بعد از اجرای تمرینات استقامتی طولانی مدت و شدید افزایش می یابد و به صورت کلی فرض بر این است که این نشان دهنده تضعیف موقتی عملکرد سیستم ایمنی ناشی از ورزش طولانی مدت است.
تحقیقات نشان داده است که دوره های تمرین شدید که یک هفته یا بیشتر به طول می انجامد، در چندین جنبه عملکرد سیستم ایمنی را تحت فشار قرار می دهد و باآنکه ورزشکاران نخبه از نظر بالینی گرفتار نقص ایمنی نیستند، اما امکان دارد که در چندین مورد ایمنی را در مقابل بیماری های جزئی، بخصوص در همزمان با دوره های تمرینی طولانی و سنگین و یا در زمان مسابقات بزرگ به خطر بیاندازد.
تفاوت عملکرد تمرین با شدت متوسط و منظم با تمرین شدت بالا
ورزش منظم و با شدت متوسط، خطر مبتلا شدن به عفونت را در مقایسه با سبک زندگی بی تحرک می کاهد، اما دوره های طولانی مدت ورزش و دوره های تمرینی با شدت بالا با افزایش ریسک عفونت همراه هستند و باید بدانیم که در ورزشکاران، یک نکته متداول این است که علایم بیماری تنفسی در نزدیکی مسابقات وجود دارد و این می تواند عملکرد ورزشی را مختل کند.
«پنجره باز » چه زمانی در بدن رخ می دهد؟
تحقیقات نشان داده که تمرینات طولانی مدت و شدید، منجر به اختلال عملکرد گلبول های سفید می شود، این تغییرات سبب ایجاد به اصطلاح «پنجره باز» شده که با کاهش توان سیستم دفاعی بدن در مقابل ویروس ها و باکتری ها همراه می باشد و خطر مبتلا شدن به بیماری های عفونی بخصوص در دستگاه تنفس را زیاد می کند. عوامل دیگری مانند استرس روانی، کمبود خواب و سوء تغذیه هم می توانند ایمنی بدن را کاهش داده و منجر به افزایش ریسک عفونت شوند.
شایع ترین بیماری ها در ورزشکاران
شایع ترین بیماری ها در ورزشکاران عفونت های ویروسی دستگاه تنفسی فوقانی (سرماخوردگی و آنفلوانزا) است که در فصل زمستان شایع تر است و بزرگسالان به صورت معمول سالانه بین ۲ تا چهار دوره از این بیماری تنفسی را تجربه می کنند.
همینطور ورزشکاران به علت آلرژی یا التهاب ناشی از استنشاق هوای سرد، خشک یا آلوده، می توانند علایم مشابهی (مانند گلودرد) را از خود بروز دهند که البته این علایم عموما بی اهمیت است، اما با این که مهم نیست که علت آن التهاب عفونی یا آلرژیک بوده ولی می تواند دلیل عاملی باشد که یک ورزشکار ملزم شود ادامه تمرینات را قطع کند، کم کار کند یا حتی یک رقابت مهم را از دست بدهد. جالب است که همه این تحقیقات نشان می دهد که در مقایسه با همتایان مرد، شیوع این بیماری در ورزشکاران زن تا حدودی بیشتر است.
افت توانایی سیستم ایمنی بدن
دوره های تمرینی شدید با ریکاوری ناکافی امکان دارد به حالت موقتی ایمونودپرس(افت توانایی سیستم ایمنی بدن) منجر شود که البته باید توجه داشت با چند روز استراحت نسبی می تواند بهبود یابد. ازاین رو سفارش می شود در صورتیکه تمرینات شدید و طولانی مدت را در برنامه خود دارید حتما پس از تمرینات به طور کامل ریکاوری کنید تا بدن شما استراحت کرده و بتواند در مقابل فشار های وارده مقاومت نموده و از ایجاد بیماری های عفونی جلوگیری کند.
استراتژی های رفتاری، تغذیه ای و تمرینی
در این خصوص چندین استراتژی رفتاری، تغذیه ای و تمرینی وجود دارد که می تواند ضعف سیستم ایمنی ناشی از ورزش سنگین را به حداقل رسانده و خطر عفونت را کم کند.
ورزشکاران می توانند با پیشگیری از تماس نزدیک با افرادی که علایم عفونت دارند از دریافت و انتقال ویروس پیشگیری کرده و همینطور می توانند با تمرینات با شدت مناسب، رعایت بهداشت دهان و دندان و عدم به اشتراک گذاشتن وسایل شخصی مانند حوله و بطری نوشیدنی و... خطر مبتلا شدن به عفونت را به حداقل برسانند.
نکته مهم اینکه برای حفظ قدرت سیستم ایمنی بدن و یا بهبودی آن، خواب مناسب از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد. همینطور جذب پروتئین ها و ریز مغذی ها (به خصوص آهن، روی و ویتامین های A، D، E، B۶ و B۱۲) سبب می شود تا بدن انسان از سیستم ایمنی مناسبی برخوردار شود.
بر طبق این مطلب که از جانب محمد مهرتاش متخصص پزشکی ورزشی تهیه شده و از جانب فدراسیون پزشکی ورزشی در اختیار ایسنا قرار گرفته است به ورزشکاران سفارش می شود در طول تمرین طولانی مدت ۳۰ تا ۶۰ گرم کربوهیدرات در ساعت مصرف و از پلی فنول (فلاونوئید یا گیاهان با خواص دارویی) حاوی مکمل ها یا مواد غذایی و پروبیوتیک های لاکتوباسیل استفاده کنند.
همینطور مکمل ویتامین D۳ امکان دارد برای برخی از ورزشکاران هم مطلوب باشد چونکه کمبود ویتامین D در فصل زمستان شایع تر است، ازاین رو نیاز است ورزشکاران علاوه بر برنامه های تمرینات ورزشی، تحت نظارت یک متخصص، از روش و برنامه مناسب برای تغذیه، آگاهی پیدا کنند.
منبع:

1399/06/06
13:26:03
5.0 / 5
1948
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
بیلیارد