ورزش و بهداشت روانی در دوران انتشار كرونا

ورزش و بهداشت روانی در دوران انتشار كرونا

ایت بال: با عنایت به این كه در دوران شیوع كرونا بهتر است در خانه بمانیم، می توان حركات ورزشی مناسب محیط خانه را به تنهایی یا همراه با فرزندان و والدین انجام داد تا شاداب و با نشاط زندگی روزمره خویش را پیش ببریم.


به گزارش ایت بال به نقل از ایسنا، ترس و نگرانی در مورد ویروس کرونا توجه تمام دنیا را به خود معطوف کرده است و هرچند این ویروس سرعت انتقال بالایی دارد اما باید دقت کنیم افراد زیادی سالانه در اثر بیماری هایی که مانند آنفلوآنزای فصلی خیلی آشنا هستند از دنیا می روند.
اضطراب می تواند بر رفتار ما اثر بگذارد و رفتار هم خود امکان دارد سبب بیماری یا تشدید وضعیت بیمار شود، ازاین رو تغییرات رفتاری ناشی از موقعیت های اضطراب آور، شرایط را برای همه اعضای خانواده ناسالم می کند، همچون اینکه به صورت ایجاد بی نظمی در وعده های غذا و ساعت خواب شاهد آن خواهیم بود.
در شرایط اضطرابی، فرد بگونه ای عمل می کند که احتمال مبتلا شدن به بیماری یا صدمه دیدگی در وی افزایش می یابد، ازاین رو اگر نگرانی ما درباره چیزی بود که خارج از کنترل ما است یا درباره آینده ای که هنوز نیامده خواهد بود و نمی گردد کاری برای آن انجام داد، درگیر اضطراب هستیم؛ اضطراب سبب می شود افراد به صورت مکرر پیام های اشتباه و نادرست برای هم ارسال کنند، در حالیکه دستورالعمل های درست و موثر نادیده گرفته می شوند.
بر طبق این مطلب که از جانب فدراسیون پزشکی ورزشی تهیه شده و در اختیار ایسنا قرار گرفته است، برای مقابله با اضطراب ناشی از کرونا به نکات مختلفی باید توجه داشت. ابتدا اینکه نکات بهداشتی را جدی گرفته و رعایت نماییم (شستن مداوم دست ها با آب و صابون حداقل به مدت ۲۰ تا ۳۰ ثانیه، پوشاندن دهان و بینی هنگام عطسه و سرفه با استفاده از دستمال کاغذی و...) و در عین حال به تغذیه خود و خانواده اهمیت دهیم تا بتوانیم جسممان را برای مقابله با ویروس قوی نماییم.
باید تفکر مثبت داشته باشیم تا بتوانیم بهتر با ویروس مقابله نماییم، هیجان چه مثبت و چه منفی نقشی حیاتی در تعادل کارکرد سیستم ایمنی بازی می کند و بدبینی، افسردگی، اضطراب و نگرانی در مورد مبتلا شدن به بیماری سبب کاهش سیستم دفاعی بدن شده و بدن را در مقابل ویروس ضعیف و ناتوان خواهد نمود. باید مراقب خطای شناختی فاجعه سازی یا بزرگنمایی باشیم؛ تمایل به اغراق کردن موارد خوب یا بد نوعی تفکر غیرمنطقی است که سبب فاجعه سازی در مورد موضوعات شده و زمینه اضطراب و افسردگی را به وجود می آورد.
همینطور بزرگنمایی مبتلا شدن به ویروس کرونا سبب می شود خودمان را در مقابل ویروس ناتوان در نظر گرفته و به شدت احساس ناامنی، درماندگی و افسردگی نماییم. از کودکان در مقابل ترس ناشی از مبتلا شدن به ویروس کرونا محافظت نماییم، یادمان باشد بعنوان والدین نخستین الگوهای رفتاری فرزندمان هستیم و اگر فرزندان، کودکان و نوجوانان خویش را دوست داریم با افکار و آموزش های مثبت و نه ترسناک، آنها را برای مقابله با ویروس آماده نماییم.
وقتی خیلی نگران هستیم و اضطراب داریم، تکنیک های آرام سازی را انجام دهیم (تنفس باید بسیار آرام باشد و تا جایی که احساس راحتی دارید پیش از بازدم نگه دارید؛ به عبارت دیگر تنفس شکمی انجام دهید و این کار را به صورت نشسته یا ایستاده هم می توان انجام داد). با کسانی که دوستشان دارید، حرف بزنید و از نگرانی خود در مورد بیماری صحبت کنید، اما تمام صحبت خویش را معطوف به کرونا نکنید. کارهای کوچک لذت بخش مانند مطالعه، نقاشی و رنگ آمیزی کردن انجام دهید.
به جای نگرانی در مورد از دست دادن چیزهایی که دارید، لذت چیزهایی که دارید را ببرید و قدرشان را بدانید و به خاطر نگرانی برای فرزندتان و ابتلای وی به بیماری، با او بدرفتاری نکنید. اگر از قبل مشکلات اضطرابی داشته اید، امکان دارد در ایام اخیر علایم اضطرابی بیشتری را تجربه کنید، پس حتما یکی از روش های آرام سازی را انجام دهید تا بتوانید بر اضطراب خود غلبه کنید. در صورتیکه تحت اضطراب و فشار روانی زیادی قرار دارید، یا عملکرد روزانه شما کاهش پیدا کرده است، حتما با روانشناس، روانپزشک یا پزشک مشورت کنید.
ورزشکاران و بهداشت روانی در دوران کرونا
با عنایت به این که بهتر است در خانه بمانیم، می توانیم حرکات ورزشی مناسب محیط خانه را به تنهایی یا همراه با فرزندان و والدین خود انجام دهیم تا شاداب و با نشاط بمانیم. ورزشکاران تیم های ملی و حرفه ای و باشگاهی که هم اکنون در اردو به سر نمی برند، حتما از تکنیک تصویرسازی ذهنی استفاده کنند تا بتوانند از تجارب ذخیره شده در حافظه شان در جهت افزایش انگیزه و کارایی بهتر در زمان بازگشت به اردو بهره مند شوند.
بعنوان ورزشکاران تیم های ملی، حرفه ای و باشگاهی، تدوین و مرور اهداف ورزشی را انجام دهید تا بتوانید اعتماد به نفس خویش را در شرایط مطلوبی نگه دارید و نگرانی کمتری داشته باشید و تمرکز کنید.
منبع:

1399/06/05
17:27:36
5.0 / 5
1662
تگهای خبر: آموزش , ایمنی , بازی , باشگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
بیلیارد