ساخت باتری كه با الهام از بدن انسان

ساخت باتری كه با الهام از بدن انسان

ایت بال: پژوهشگران با الهام از شیوه ذخیره چربی در بدن انسان، باتری از جنس روی ساخته اند كه ذخایر انرژی را در سراسر بدن ربات ذخیره می كند.به گزارش ایت بال به نقل از ایندپندنت، تعدادی از محققان دانشگاه میشیگان باتری های بیومورفیکی ساخته اند که به ربات ها کمک می نماید تا به وسیله سیستمی شبیه ذخایر چربی در بدن انسان، انرژی را تا ۷۲ بار بیشتر از باتری های معمولی ذخیره کنند.
این ایده با تقلید از منابع انرژی ساخته شده که در بدن موجودات زنده بطور پراکنده وجود دارند. بدین سان ظرفیت باتری ربات ها بیشتر می شود و آنها شارژ بیشتری نسبت به نسخه های لیتیومی ذخیره می کنند.
نیکلاس کوتوف محقق ارشد این پژوهش می گوید: از آنجائیکه باید ۲۰ درصد یا بیشتر از فضای داخلی ربات ها به باتری اختصاص پیدا کند، طراحی این ابزارها با محدودیت هایی روبرو است. ما فقط از یک کیسه چربی استفاده نمی نماییم برای اینکه سنگین می شود و هزینه انتقال انرژی آن زیاد است. مخزن انرژی توزیع یافته که در حقیقت یک شیوه زیست شناختی است، راهی کارآمدتر برای دستگاه های بیومورفیک است.
فناوری بیومورفیک بر طبق اشکال زنده و سیستم ها بنا شده و بدین سبب برای ربات های انسان نمایی که در محیط با انسان ها کار می کنند، ایده آل است.
باتری های ساختاری توزیع یافته را می توان در همه چیز از پهپادها گرفته تا ربات های نامه رسان استفاده نمود. بگفته کوتوف باتری های روی جدید می توانند مدت زمان فعالیت دستگاه با یک دفعه شارژ را ۲ برابر کنند.
مینگ کیانگ وانگ یکی دیگر از پژوهشگران این پروژه می گوید: ما تخمین می زنیم اگر بجای باتری معمولی از نسخه های جدید استفاده نمائیم که از جنس روی هستند و روی بخش خارجی دستگاه قرار می گیرند، ذخیره انرژی آن ۷۲ بار بیشتر می شود.
این باتری ها انعطاف پذیر هستند و می توان آنها را به آسانی در ربات قرار داد. همزمان باتری های مذکور می توانند چند وظیفه را انجام دهند. آنها علاوه بر شارژ دستگاه می توانند از بخش های مختلف ربات محافظت کنند.
باتری مذکور با ذخیره و انتقال انرژی بوسیله غشای الکترولیتی انجام می شود. این غشا از نانوالیاف مبتنی بر کربن و ژل پلیمری مبتنی بر آب ساخته شده است.
محققان ادعا می کنند این غشا کمتر از باتری های معمول به محیط زیست لطمه می زند و قابلیت آتش زایی نیز ندارد.
این فناوری روی اسباب بازی های رباتیک به شکل کرم و عقرب آزمایش شده است.
این تحقیق در نشریه Science Robotics انتشار یافته است.


منبع:

1399/06/02
17:26:33
5.0 / 5
1701
تگهای خبر: بازی , سیستم , شنا , طراحی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
بیلیارد