یك متخصص پزشكی ورزشی پاسخ داد

هنگام راه رفتن ماسك بزنیم یا هنگام دویدن؟

هنگام راه رفتن ماسك بزنیم یا هنگام دویدن؟

به گزارش ایت بال یك متخصص پزشكی ورزشی در مورد ماسك هنگام دویدن یا انجام فعالیتهای ورزشی شدید و همینطور هنگام راه رفتن و فعالیتهای بدنی سبك توضیح داد.


شاهین صالحی در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به اینکه صرفاً سفارش می شود هنگام فعالیتهای ورزشی سبک نظیر فعالیتهایی که در پارک ها یا بوستان ها انجام می شود و یا راه رفتن از ماسک های n۹۵، n۹۹ و ماسک جراحی استفاده گردد چون که می تواند مانع از انتقال ویروس شود و در عین حال تبادل هوا دارد.
وی افزود: باید توجه داشته باشیم که در هنگام فعالیتهای ورزشی سنگین نظیر دویدن، طناب زدن و یا هر فعالیت دیگری که به میزان اکسیژن بالایی نیاز است، باید اکسیژن کافی به مغز، ریه و خون برسد و استفاده از ماسک در چنین شرایطی سفارش نمی گردد.
استادیار دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی با اشاره به اینکه به صورت مثال شدن طناب زدن ۱۰ برابر زمان استراحت و سه برابر زمان راه رفتن است، اظهار داشت: در زمان دویدن اگر اکسیژن لازم به مغز، ریه و خون نرسد باعث می شود ضربان قلب بالا رود و همین مساله فشار خون را هم بالا می برد و در نهایت به سیستم قلبی و ریوی فشار وارد می شود.
صالحی اضافه کرد: علاوه بر این در زمان دویدن و یا فعالیت ورزشی سنگین فرد تعریق خواهد داشت و به صورت مثال ماسک های جراحی بعد از چند دقیقه فعالیت خیس می شوند و کارایی خویش را از دست می دهند و در عین حال امکان دارد به خوبی در هنگام فعالیت روی بینی و دهان قرار نگیرند، ازاین رو در چنین شرایطی استفاده از ماسک اثر چندانی ندارد و علاوه بر این منجر به فشار به سیستم قلبی-عروقی و تنگی نفس شود.
وی با تاکید بر اثر مثبت استفاده از ماسک در زمان فعالیتهای سبک ورزشی و یا راه رفتن، اظهار نمود: اما در هنگام فعالیتهای ورزشی سنگین و دویدن استفاده از ماسک سفارش نمی گردد و به صورت کلی بر این مورد تاکید داریم که تا حد امکان فعالیتهای ورزشی سنگین بدون استفاده از ماسک و در محیط های خلوت مدنظر قرار گیرد.
این متخصص پزشکی ورزشی در مورد استفاده از ماسک در میان ورزشکاران حرفه ای هنگام انجام تمرین نیز، اظهار داشت: در این شرایط به همان دلایلی که عنوان شد، استفاده از ماسک سفارش نمی گردد.
منبع:

1399/05/31
20:21:11
5.0 / 5
2059
تگهای خبر: سیستم , فعالیت , ورزش , ورزشكار
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱
بیلیارد