هر آنچه باید درباره تغذیه و مكمل های ورزشی بدانید بعلاوه فیلم

هر آنچه باید درباره تغذیه و مكمل های ورزشی بدانید بعلاوه فیلم

ایت بال: یك متخصص تغذیه و عضو هیات مدیره انجمن تغذیه ایران با تشریح نكاتی در ارتباط با اهمیت تغذیه ورزشی و همین طور نحوه مصرف مكمل های ورزشی، نسبت به بروز مشكلات كلیوی و كبدی به دنبال مصرف نا آگاهانه مكمل ها هشدار داد و اظهار داشت: فقط متخصصان و مشاوران تغذیه مجاز به تجویز رژیم های ورزشی و سفارش مكمل های ورزشی هستند و دخالت گروه های علوم تربیت بدنی در امور درمان ممنوع می باشد.


دکتر فواد عسجدی مشاور تغذیه تیم های ملی در گفت و گو با ایسنا با اشاره به اهمیت مبحث تغذیه ورزشی، اظهار نمود: تغذیه صحیح از نکات موثر در عملکرد و سلامتی ورزشکار حرفه ای و آماتور محسوب شده و در این میان مشاوران تغذیه می توانند با سفارش های مبتنی بر علم روز دنیا بیشترین اثرگذاری را داشته باشند.
وی اصلی ترین حلقه در تغذیه ورزشکاران را تامین انرژی و کالری مورد نیاز، دریافت درشت مغذی ها و همین طور ایجاد تعادل دراین زمینه دانست و افزود: البته اولویت با دریافت مواد مغذی بوسیله غذا بوده ولی درصورت نیاز جهت تامین انرژی بیشتر می توان از مکمل ها نیز بهره برد.
دبیر بورد تغذیه مرکز ارزیابی های پزشکی و بازتوانی فوتبال ایران (ایفمارک)، دریافت نوشیدنی های ورزشی را از دیگر نکات مهم در تغذیه ورزشکاران عنوان نمود و اظهار داشت: دریافت آب و نوشیدنی های ورزشی به حفظ سلامت و ارتقای عملکرد ورزشکاران کمک شایانی می کند و باید برخی نکات در دریافت آنها رعایت شود.
عسجدی با اعلان اینکه سفارش های تغذیه ای برای گروه های مختلف یعنی افراد در معرض خطر و یا بیماران خاص، نوجوانان، ورزشکاران پیشکسوت و سالمندان، بانوان، گیاهخواران و غیره متفاوت می باشد، اظهار نمود: الگوهای غذایی و سفارش مواد غذایی برمبنای شرایط تغییر می کند، چونکه هر گروه نیازهای متفاوتی داشته که باید در سفارش ها مکمل ها و رژیم های غذایی مدنظر قرار گیرد.
نکات مهم تغذیه ورزشی در نوجوانان
عضو هیات مدیره انجمن تغذیه ایران بعنوان نمونه با اشاره به نوجوانان بعنوان یکی از گروه های ویژه در تغذیه ورزشی، اظهار داشت: نوجوانان به سبب قرار داشتن در سنین رشد، نیاز به ارتقای بافت عضلانی، بلوغ جسمانی، رشد قدی و تامین سطح مواد اولیه مورد نیاز برای ترشح هورمون ها، نیازهای تغذیه ای خاصی دارند که توجه به آن لازم است.
عسجدی با اشاره به اهمیت دریافت ریزمغذی زینک (روی) در نوجوانان، اظهار داشت: بیشتر ایرانیان با فقر روی مواجهند، در حالی که این ریزمغذی به بهبود و تسریع عملکرد ورزشی افراد خصوصاً در سنین رشد کمک می نماید.
این متخصص تغذیه همین طور با تاکید بر اهمیت وعده های غذایی پیش، حین و بعد از تمرینات ورزشی در نوجوانان، اظهار نمود: نوجوانان باید مواد مغذی را به میزان کافی و برمبنای شدت اجرای فعالیت ها دریافت نمایند، به عبارت دیگر در حین تمرینات ورزشی با شدت پایین دریافت آب و الکترولیت ها و در شدت متوسط به بالا، دریافت نوشیدنی های ورزشی با میزان کافی قند و املاح سفارش می شود. همین طور بلافاصله بعد از اجرای تمرینات ورزشی دریافت میزان کافی کربوهیدرات های زودجذب و پروتئین با ارزش بیولوژیکی بالا، می تواند نیاز بدن به مواد مغذی را تامین کند.
هشدار نسبت به بروز مشکلات کلیوی و کبدی به دنبال مصرف نا آگاهانه مکمل ها
عسجدی در بخش دیگر این گفت و گو در ارتباط با مکمل های ورزشی با اعلان اینکه این مکمل ها تیغه های دو لبه ای هستند که به همان اندازه که می توانند مفید باشند، اگر شرایط و ضوابط مشخصی نداشته باشند، می توانند به فرد لطمه رسانده و او را از دنیای قهرمانی دور کنند، اظهار داشت: تنها مکمل هایی می توانند مفید باشند که مجوز وزارت بهداشت را داشته و از محل معتبر خود یعنی داروخانه تهیه شده باشند، مکمل های مجاز در مکان هایی مانند عطاری و باشگاه های ورزشی فروخته نمی شوند.
وی با اشاره به مضرات مکمل های غیرمجاز برای سلامت افراد، عنوان کرد: هر مکملی که موجب افزایش عملکرد و توان ورزشی فرد شود الزاماً مکمل خوبی نیست، چونکه ممکنست به سلامت فرد لطمه زده و یا در تهیه آن از مواد ممنوعه استفاده شده باشد که در این صورت برمبنای قوانین آژانس بین المللی مبارزه با دوپینگ (وادا)، منجر به محرومیت ورزشکار از حضور در میادین ورزشی می شود.
مصرف مکمل ورزشی در نوجوانان
این متخصص تغذیه با هشدار نسبت به بروز مشکلات کلیوی، کبدی و یا اختلالات هورمونی به دنبال مصرف نا آگاهانه مکمل های غیر مجاز، عنوان کرد: این مساله بویژه در میان نوجوانان ورزشکار اهمیت بالایی دارد، چونکه نوجوانان بیشتر از گروه همسالان خود تقلید کرده و تاثیرپذیرند و گاها با سفارش مربی ورزشی و یا دوستان هم سن و سال خود؛ بدون توجه به اصول سلامت به مصرف مکمل ها که ممکنست غیز مجاز هم باشند رو می آورند.
وی با اعلان اینکه نوجوانان بیشتر مکمل های موثر در افزایش قدرت بدنی را مصرف می کنند، اظهار داشت: مکمل های ارگوژنیک اگر دارای مجوز نبوده و از محل معتبری تهیه نشود، به بافت های بدن به خصوص غدد درون ریز و کبد و کلیه لطمه وارد میکند.
نکات مهم در ارتباط با مصرف مکمل های ورزشی
عضو هیات مدیره انجمن تغذیه ایران (اتا) با اشاره به نکته مهم بعدی در ارتباط با مکمل های ورزشی، اظهار نمود: یک مکمل می تواند همه شرایط استاندارد را داشته باشد، ولی ورزشکار به آن نیازی نداشته باشد، به عبارت دیگر مکمل ها باید نقصها مواد غذایی موجود را تکمیل کنند، بدین سبب زمانیکه ورزشکار بتواند تمام مواد غذایی لازم را دریافت کند، مصرف مکمل تاثیری در ارتقای عملکرد ورزشی فرد نداشته و حتی دریافت بیش از اندازه آن می تواند برای بدن مضر و لطمه زا باشد.
عسجدی با تاکید بر اهمیت مصرف مکمل ها برمبنای پروتکل ها، دستورالعمل ها و دوز مناسب، اشاره کرد: گاهی ممکنست یک مکمل با دوز پنج گرم در روز عملکرد موثری از خود نشان دهد، ولی اگر با دوز ۵۰ گرم در روز مصرف شود ممکنست نه فقط پاسخ بهتری دریافت نشود، بلکه موجب لطمه های کلیوی و کبدی و امثال آن شود.
او همینطور زمان مصرف مکمل را نکته مهمی دانست و اظهار داشت: باید دقت شود که زمان بندی مصرف مکمل ها حتما توسط یک مشاور تغذیه که دارای شماره نظام پزشکی است، باشد تا ضمن بهره مندی از حداکثر مزایای یک مکمل، از تداخلات احتمالی پیشگیری شود.
چه کسانی برای تجویز مکمل ها و رژیم های غذایی مجازند؟
این متخصص تغذیه با اعلان اینکه این موضوعات تخصصی بوده و باید از طرف متخصصین و مشاوران تغذیه سفارش شود، اشاره کرد: دانش آموختگان رشته علوم تغذیه که شماره نظام پزشکی دریافت کرده اند برای سفارش مکمل های غذایی و تجویز رژیم غذایی مناسب صاحب صلاحیت هستند.
وی با اعلان اینکه پزشکان و متخصصان پزشکی ورزشی می توانند نسبت به تجویز مکمل های غذایی و ورزشی اقدام نمایند، اشاره کرد: البته تجویز رژیم غذایی و در صورت نیاز مکمل ها در حیطه تخصصی مشاورین تغذیه است.
دخالت گروه های علوم تربیت بدنی در امور درمان ممنوع است
این عضو هیئت مدیره انجمن تغذیه ایران (اتا) با تاکید بر اینکه گروه های غیرعلوم پزشکی مانند مربیان ورزشی و شاخه تربیت بدنی مجاز به سفارش و تجویز رژیم غذایی و مکمل های ورزشی نیستند، عنوان کرد: طبق قوانین وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی این مساله خلاف است و برمبنای نامه معاونت درمان وزارت بهداشت که در این رابطه صادر شده، دخالت گروه های علوم تربیت بدنی در امور درمان ممنوعست.
وی با اعلان اینکه سفارش رژیم یا مکمل غذایی باید با در نظر گرفتن کلیه شرایط جسمی و بالینی افراد باشد، عنوان کرد: دانش علوم پزشکی در کنار مشاهدات و آزمایش های بالینی و تجربیاتی که در بیمارستان ها و مراکز بهداشتی کسب می شود، در مجموع به تجویز یک برنامه غذایی و رژیم سالم تغذیه ای و ارتقای سلامت و عملکرد ورزشکاران منجر می شود.
مکمل های ورزشی تنها از داروخانه های مجاز تهیه شوند
وی با تاکید مجدد بر تهیه مکمل های ورزشی از داروخانه های مجاز، اظهار داشت: مکمل هایی که به صورت قانونی تولید و یا وارد کشور می شوند، برای تایید کیفیت و سلامت محصول فرآیند ای بسیار طولانی طی می کنند و کل این فرآیند توسط سازمان های ناظر همچون سازمان غذا و دارو رصد و ارزیابی می شود، بدین سبب سفارش می شود مکمل ها را از هیچ مرکزی به غیر از داروخانه تهیه نکنید.
دبیر بورد تغذیه مرکز ارزیابی های پزشکی و بازتوانی فوتبال ایران (ایفمارک) با اشاره به موضوع مهم دیگری در ارتباط با رژیم غذایی ورزشکاران، عنوان کرد: متاسفانه طی سال های اخیر دوره هایی تحت عنوان "دانش افزایی مربیان ورزشی و گروه های تربیت بدنی" با موضوعات در رابطه با تغذیه و رژیم های غذایی برگزار می گردد که وجهه قانونی ندارد.
برگزاری دوره های دانش افزایی مربیان ورزشی مجوزی برای دخالت در درمان نیست
وی با اعلان اینکه ستاندن گواهینامه این دوره ها مجوزی برای دخالت در امر درمان و سفارش های تغذیه ای محسوب نمی گردد، اظهار داشت: با استناد به نامه های گوناگون وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و همین طور مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی، این دوره ها مجوزی جهت دخالت در امر درمان محسوب نشده و دخالت در امر درمان تخلف شمرده می شود.
فروش مکمل های ورزشی در باشگاه ها ممنوع است
عسجدی با اعلان اینکه دخالت در امر درمان و سفارش رژیم های غذایی و مکمل ها بدون دانش و آگاهی در رابطه با آن بازی کردن با سلامت و جان مردم است، اشاره کرد: طبق بخشنامه فدراسیون پزشکی ورزشی، فروش مکمل در داخل باشگاه ها ممنوع بوده و از تخلفات سنگین شمرده می شود که با گزارش تخلف با باشگاه خاطی برخورد شده و می تواند حتی به پلمب باشگاه منجر شود.
مرورگر شما از ویدئو پشتیبانی نمی نماید.
فایل آنرا از اینجا دانلود کنید: video/mp4

1399/05/30
11:12:18
5.0 / 5
1732
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۵
بیلیارد