بررسی هوش مصنوعی از یخ زده بودن گذشته مریخ

بررسی هوش مصنوعی از یخ زده بودن گذشته مریخ

ایت بال: نتایج بررسی های پژوهشگران دانشگاه بریتیش كلمبیا نشان میدهد بااینكه مریخ فعلی یك جهنم خشك و سوزان است ولی مریخ باستانی پوشیده از یخ بوده است.به گزارش ایت بال به نقل از نیواطلس، بررسی های زمین شناسی بر روی مریخ بر اساس مدلهای شبیه سازی کامپیوتری و نیز اطلاعات به دست آمده از تصاویر گوناگون مریخ نوردهای ناسا نشان میدهد که مریخ در گذشته های دور سیاره ای گرم و مرطوب نبوده و لایه های گوناگون یخ سطح آنرا پوشانده بوده است.
بر اساس همین بررسی شواهد زیادی وجود دارد که نشان میدهد مریخ باستانی پوشیده از اقیانوس های یخ زده، رودخانه ها و غیره بوده و حتی در آن سیل های مختلفی رخ داده است.
در مریخ باستانی ریزش باران نیز رخ می داده و با کشف دره هایی در این سیاره در ۴۰ سال اخیر سابقه گذشته این سیاره بیش از پیش مشخص شده است. در صورتیکه بعضی از این دره ها به سبب وجود رودخانه های مختلف شکل گرفته اند، برخی دیگر نیز حاصل یخچال های مختلف یخی بوده اند.
یک الگوریتم هوش مصنوعی برای تحلیل بیش از ده هزار دره در مریخ توسط پژوهشگران به کار گرفته شده و بررسی ها نشان میدهد بیشتر این دره ها مملو از لایه های یخ زده آب بوده اند.
این پدیده از حدود ۳.۸ میلیارد سال قبل شروع شده که در این زمان خورشید فعالیت کمتری داشته و پس مریخ هم بسیار سردتر از امروز بوده است. اما به تدریج با افزایش فعالیت خورشید یخ های مذکور هم آب شده اند.


منبع:

1399/05/15
22:12:00
5.0 / 5
2437
تگهای خبر: شنا , فعالیت , كامپیوتر , مدل
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
بیلیارد