رئیس انجمن بیوتكنولوژی مطرح كرد؛

بررسی ژنتیكی نوع خفیف و شدید كرونا در ایران

بررسی ژنتیكی نوع خفیف و شدید كرونا در ایران

به گزارش ایت بال متخصص ژنتیك پزشكی با اعلان اینكه تحقیقات علمی روی كرونا ویروس نیاز به بودجه دولتی دارد، اظهار داشت: نوع خفیف و شدید كرونا در ایران از نظر ژنتیكی بررسی می شود.دکتر سیروس زینلی، رئیس انجمن بیوتکنولوژی در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به لزوم مطالعه و تحقیق روی رفتارشناسی ویروس کرونا اظهار نمود: مطالعه ژنوم ویروس کرونا برای ما مهم است؛ ما طبق مطالعه ای که داشتیم به نتیجه رسیدیم که این ویروسی که در کشور وجود دارد با ویروسی که در چین یا امریکا وجود دارد تفاوتی نمی کند و تغییرات زیادی نکرده است.
متخصص ژنتیک پزشکی افزود: موضوع مورد بحث در سطح بین الملل نشان میدهد که بطور قطع کرونا ویروس در حال تغییر است و وقتی تغییرات صورت می گیرد در ابتدا این تغییرات کور هستند و می تواند شدت بیماری را بیشتر و کمتر کند.
بررسی ژنتیکی نوع خفیف و شدید کرونا در ایران
وی با اعلان اینکه ما طرحی را به معاونت تحقیقات وزارت بهداشت ارائه کردیم که ظاهراً تایید شده ولی هنوز به ما ابلاغ نشده، بیان کرد: اگر این طرح تایید گردد ما به بررسی دقیق تر و بیشتر این ویروس می پردازیم. در واقع کاری که باید صورت گیرد این است که با نمونه گیری از چند بیمار مبتلا به کرونا با علایم مختلف به بررسی دقیق تر آن بپردازیم و ببینیم آیا نوع خفیف و شدید کرونا از نظر ژنتیکی با هم فرق دارند یا خیر.
مدیر یک شرکت دانش بنیان اشاره کرد: تا آنجایی که می دانم در این خصوص اطلاعات جدیدی از طرف محققان ایرانی اعلام نشده اگر وجود دارد اطلاعات در سطح بین المللی است. همین طور بنا داریم در تحقیقات خود بررسی نماییم ویروسی که در کشور ما وجود دارد با ویروسی که در سایر کشورها وجود دارد به نوع و شدت بیماری ارتباطی دارند یا خیر.
وی با اعلان اینکه تحقیقات اولیه ای که انجام دادیم در واقع زیرساختی برای این تحقیق جدید ما محسوب می شود، بیان کرد: هم اکنون زیرساخت تحقیقات را داریم و فقط باید بودجه باشد که تعداد نمونه های بیشتری انجام دهیم و در این راستا می بایست بیمارستان ها هم با ما همکاری کنند.
عضو هیئت علمی انستیتو پاستور ایران اظهار داشت: چند ماهی می شود که این تحقیق را به وزارت بهداشت اعلام نموده ایم که پس از ابلاغ به ما و تامین مالی می توانیم در عرض یک ماه نتیجه تحقیقات خودرا اعلام نماییم.
چه افرادی بیماری شدیدتر و چه افرادی بیماری خفیف تر می گیرند
وی افزود: در این تحقیق مشخص می شود که چه افرادی بیماری شدیدتر و چه افرادی بیماری خفیف تر می گیرند؛ اگر بتوانیم تعداد بیشتری را بررسی نماییم که دقیقاً از نظر علمی دلیلی بدست بیاوریم که تغییرات ویروس کرونا چه هست و چه تغییراتی است خیلی اطلاعات مفیدی خواهد بود که در تولید واکسن و دارو نیز مورد استفاده قرار می گیرد. همین طور در این پروژه تفاوت شدت بیماری در افراد نیز مورد بررسی قرار می گیرد.
وی اشاره کرد: البته یک شرکت که در زمینه تولید واکسن کرونا فعالیت می کند از ما درخواست داشته که تغییرات ژنومی ویروس را بدست بیاوریم که از این نتایج در ساخت واکسن بهره مند شوند.
وی با تاکید بر اینکه چند پروژه شبیه این تحقیق که ما تصمیم به انجام آن داریم در کشور در حال انجام می باشد، بیان کرد: نتیجه خیلی خاصی هنوز در کشور و حداقل در سطح بین الملل اعلام نشده است.
متخصص ژنتیک پزشکی در پاسخ به اینکه چرا در سطح ملی تحقیقات پژوهشگران دراین زمینه آن طور که باید مطرح نمی گردد، بیان کرد: تعیین توالی ویروس هزینه بر است از طرف دیگر باید ریشه یابی نماییم که برخی مراکز که بودجه دریافت کرده اند، چرا نتایج خودرا اعلام نکرده اند.
کمبود بودجه دلیل عدم انجام تحقیقات در رابطه با کرونا
استاد تمام انستیتو پاستور ایران اشاره کرد: باید قبول نماییم که ما در تحریم هستیم و برخی کارها آنطور که باید انجام نمی شوند. بطور قطع تحقیقات هم تحت تاثیر این شرایط هستند؛ یکی دیگر از دلیلهای مشکلات پژوهشی روی کرونا در ایران، مضیقه بودجه است.
رئیس انجمن بیوتکنولوژی افزود: تحقیقات اولیه ای که ما درباره تعیین ژنوم ویروس کرونا انجام دادیم با هزینه شخصی و در فروردین و اردیبهشت انجام شد که گزارش آنرا نیز ارائه کردیم.
زینلی با تاکید بر اینکه توانایی انجام تحقیقات در زمینه ویروس کرونا در کشور توسط پژوهشگران وجود دارد، اشاره کرد: اما کشور در شرایط تحریم است و باید قبول کرد که بعضی از این تحقیقات آنطور که باید نمی تواند صورت گیرد.
تحقیقات علمی سود ندارد / سود در تولید دارو و واکسن است
وی در پاسخ به اینکه چرا پژوهشگران در زمینه درمان ورود پیدا کرده اند اما در زمینه تحقیقات رفتارشناسی ویروس هنوز آن طور که باید کاری انجام نشده است، عنوان کرد: چون در درمان سود وجود دارد و اگر دارویی یا واکسنی تهیه شود امکان درآمد زایی از آن زیاد است؛ اما تعیین توالی آورده ای برای کسی ندارد بدین سبب وقتی سودی در کاری نباشد علاقه ای هم وجود نخواهد داشت.
وی افزود: برای تعیین توالی و تحقیقات در زمینه ویروس، می بایست دولت حمایت مالی انجام دهد که تحقیقات صورت گیرد برای اینکه این موضوعات برای بخش خصوصی اهمیتی ندارد. در اصل اگر معاونت علمی و وزارت بهداشت کمک مالی کنند تحقیقات روی ویروس کرونا انجام می شود.
مدیر یک شرکت دانش بنیان افزود: اطلاعاتی که از رفتار شناسی ویروس بدست می آید برای بخش خصوصی اهمیت چندانی ندارد بدین جهت انتظار حمایت مالی از سمت دولت وجود دارد.
وی اشاره کرد: البته تا آنجایی که می دانم چند تحقیق علمی درباب ویروس کرونا مورد حمایت مالی قرار گرفته اند ولی هنوز نتایج آنها اعلام نشده است؛ امیدواریم آنهایی که بودجه گرفتند و یا مقرر است بگیرند نتایج را اعلام کنند.


منبع:

1399/05/04
13:58:18
5.0 / 5
2062
تگهای خبر: بیماری , تیم , شنا , فعالیت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
بیلیارد