میزان مناسب مصرف مایعات در ورزشكاران

میزان مناسب مصرف مایعات در ورزشكاران

ایت بال: هنگام انجام فعالیت ورزشی فرد باید آبی را كه بوسیله تعریق از دست داده است، جبران كند.


به گزارش ایت بال به نقل از ایسنا، بیش از ۶۰ درصد وزن بدن و ۷۰ درصد عضلات از آب تشکیل شده است. آب وظایف مهمی در بدن انجام می دهد، همچون این وظایف می توان به انتقال مواد غذایی، انجام بهتر عمل هضم، حرکت آسان مفاصل و اعضا، خارج کردن مواد زائد بدن به وسیله تعریق و ادرار و... اشاره نمود و هنگام انجام فعالیت ورزشی فرد باید در یک حالت متعادل باقی بماند و تعادل آب بدن به این معنا است که آبی را بدن که بوسیله تعریق از دست می دهد، جبران کند.
بااینکه آب یک منبع مایع عالی است، اما مصرف سایر نوشیدنی ها مانند چای، شیرقهوه، آب میوه ها نیز می توانند نیازهای فرد را تامین کند. همین طور این نکته نیز قابل توجه است که ۲۰ درصد از کل آب دریافتی بدن در طول شبانه روز بوسیله موادغذایی تامین می شود.
مجتبی خانسوز– کارشناس تغذیه پزشکی ورزشی با بیان این مطالب به ایسنا، اظهار داشت: تعریق در حین فعالیت ورزشی یکی از راه هایی است که به خنک شدن بدن کمک می نماید و و باید بدانید که تعریق فقط از آب تشکیل نشده است و شامل سایر مواد مانند الکترولیت ها (سدیم، پتاسیم، کلرید) نیز می شود و میزان الکترولیت های ازدست رفته به همراه تعریق به عواملی از قبیل میزان تعریق، سطح تناسب اندام، میزان و نوع فعالیت ورزشی و درجه حرارت محیط بستگی دارد.
علائم کم آبی در ورزشکاران
خستگی، تیره بودن رنگ ادرار، برافروختگی رنگ پوست، ازدست دادن اشتها، عدم تحمل گرما و گرفتگی عضلات همچون علایم کم آبی در ورزشکاران است.
مصرف مایعات در کارهای ورزشی
برای انجام کارهای ورزشی کوتاه مدت مصرف آب به تنهایی کافی است، اما برای کارهای ورزشی طولانی مدت بهتر است از نوشیدنی های حاوی سدیم و کربوهیدرات استفاده گردد.
بدین سبب برای کارهایی که بیش از یک ساعت طول می کشد مصرف نوشیدنی شامل چهار تا هشت درصد کربوهیدرات است و برای کارهایی که بیش از چهار ساعت به طول می انجامد مصرف سدیم به میزان پنج تا ۱۱۶ میلی گرم مفید خواهد بود.
میزان مصرف مایعات
میزان مصرف مایعات در مقاطع زمانی مختلف برای ورزشکاران متفاوت است؛ ۲ تا سه ساعت پیش از فعالیت ورزشی حدودا ۵۰۰- ۶۰۰ میلی لیتر، در حین فعالیت ورزشی هر ۲۰ تا ۳۰ دقیقه ۲۰۰ – ۳۰۰ میلی لیتر و بعد از فعالیت ورزشی به ازای هر کیلوگرم وزن از دست رفته ۱۲۰۰ تا ۱۵۰۰ میلی لیتر میزان مناسب مصرف مایعات در ورزشکاران خواهد بود.
منبع:

1399/04/03
15:33:07
5.0 / 5
2569
تگهای خبر: تغذیه , جت , شنا , فعالیت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴
بیلیارد