تراشه حاوی نانوالكترود سكته قلبی را شبیه سازی می كند

تراشه حاوی نانوالكترود سكته قلبی را شبیه سازی می كند

به گزارش ایت بال تراشه میكروسیالی ساخته شده كه مجهز به الكترودهای نانومقیاس است؛ این تراشه قادر به شبیه سازی اثرات سكته روی سلول های قلبی بوده و برای مدل سازی انواع بیماری ها قابل استفاده می باشد.به گزارش ایت بال به نقل از ستاد توسعه فناوری نانو، یك تیم تحقیقاتی از دانشگاه تافتز تراشه میكروسیالی ساخته است كه حاوی سلول های قلب بوده و می تواند شرایط هیپوكسیك در اثر سكته قلبی را شبیه سازی كند. این تراشه می تواند مسدود شدن شریان قلب و همینطور باز شدن بعد از فرایند درمان را شبیه سازی كند.
این تراشه میكروسیالی حاوی آرایه هایی از سنسورهای الكترونیك است كه در داخل و خارج سلول ها قرار گرفته و قادر به افزایش و كاهش ولتاژ در طول غشاء سلولی هستند. این حسگرها قادراند تا كاهش سطح اكسیژن در مایعات درون دستگاه را شناسایی كنند، همینطور این حسگرها می توانند دوره اولیه تاكیكاردیا (نرخ افزایش ضربان) و كاهش ضربان را تشخیص دهند.
نتایج این پروژه در چارچوب مقاله ای در نشریه Nano Letters به چاپ رسیده است. پژوهشگران در این پروژه موفق شدند درك بهتری از پاسخ الكتروفیزیولوژیكی را در سطح سلولی در حمله قلبی ایجاد كنند كه این نتایج می تواند در توسعه داروها به كار رود.
بیماری های قلبی و عروقی عامل اصلی مرگ و میر در سرتاسر جهان هستند، اگر مسدود شدن شریان در طولانی مدت اتفاق افتد باعث مرگ بافت ها می شود.
فناوری زیست سنسوری مورد استفاده در این تراشه میكروسیالی از چند الكترود تشكیل شده است كه می تواند خوانش الگوهای ولتاژ را با استفاده از پیمایشگرهای نانوستونی انجام دهد، الكترودهایی كه درون غشاء وارد شده و سطح ولتاژ را در هر سلول می خوانند.
كانال های كوچك موجود در این تراشه به محققان اجازه می دهد تا با دقت بالا جریان عبوری از سلول ها را تنظیم كنند و سطح اكسیژن را در حد یك تا چهار درصد نگه دارد تا وضعیت هیپوكسیا در تراشه شبیه سازی شود یا این كه سطح اكسیژن به ۲۱ درصد برسد تا شرایط نرمال شبیه سازی شود.
این تراشه، ابزار مناسبی برای مدل سازی بیماری ها است، در روش های فعلی برای شبیه سازی به سلول ها صدمه می رسد اما این تراشه بدون صدمه می تواند فرایند را شبیه سازی كرده و اطلاعات را در زمان واقعی برای محققان گزارش كند.

1399/01/24
23:03:03
5.0 / 5
3270
تگهای خبر: بیماری , تیم , شنا , مدل
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
بیلیارد