توسط برگزیده جایزه مصطفی ؛

سریعترین تست تشخیص كرونا ویروس ساخته شد

سریعترین تست تشخیص كرونا ویروس ساخته شد

به گزارش ایت بال پروفسور جكی یینگ به همراه تیم خود در آزمایشگاه نانوزیستی در A؛STAR كیت تستی ابداع كردند كه می تواند در مدت ۵ دقیقه ویروس كرونا را شناسایی كند.به گزارش ایت بال به نقل از روابط عمومی جایزه مصطفی (ص)، پروفسور جكی یینگ، برگزیده جایزه مصطفی (ص) ۲۰۱۵ و رئیس آزمایشگاه نانوزیستی كه به خاطر تلاش ها و دستاوردهایش در زمینه ساخت مواد و سیستم های پیشرفته نانو، مواد زیستی با ساخت نانویی و سیستم های زیستی مینیاتوری شده از برگزیدگان جایزه مصطفی (ص) است، كیت تستی را عرضه كرده كه قادر به تشخیص ویروس كرونا در مدت زمان ۵ دقیقه است.
از آنجایی كه در همه كشورهای جهان، آزمایش به منظور تشخیص اولیه بیماری كووید ۱۹ و جداسازی فوری بیماران مبتلا به این ویروس بسیار حائز اهمیت است؛ پروفسور یینگ و تیم او كیت تشخیص ویروس كرونا را در آزمایشگاه نانوزیستی سنگاپور تولید كردند.
این كیت در صورت تأیید و دریافت مجوز، سریع ترین تست تشخیص كووید ۱۹ در جهان خواهد بود.
برای انجام این تست با استفاده از یك سُواب از ترشحات تنفسی فرد مشكوك به ابتلاء نمونه گیری می شود تا ماده ژنتیكی ویروس (RNA) بررسی شود. سپس با استفاده از یك دستگاه قابل حمل، نمونه مورد بررسی قرارگرفته و با به كارگیری روش سریعی كه پروفسور یینگ و تیمش آنرا Cepat ( به مفهوم فوری به زبان مالایی) نامیدند، نتیجه تست بعد از مدت ۵ تا ۱۰ دقیقه مشخص می شود.
پروفسور یینگ اظهار داشت: ما در بیمارستان زنان و كودكان KK، با استفاده از نمونه های واقعی بیماران اعتبارسنجی بالینی اولیه این كیت را انجام داده و حساسیت و دقت این تست را ارزیابی نمودیم.
در صورت تأیید نهایی، می توان با بهره گیری از این تكنولوژی، امكان استفاده از این كیت های تشخیص را در بیمارستان ها فراهم نمود. این كیت ها همینطور قابلیت كاربرد در درمانگاه های عمومی را خواهند داشت.
از آنجایی كه به قول پروفسور یینگ رقابت بر سر ساخت كیت دقیق و سریعی است كه بدون استفاده از تجهیزات گرانقیمت قابل استفاده باشد، این تست بسیار پرارزش است، چون روش متفاوتی را برای شناسایی ویروس به كار می گیرد.
تست آزمایشگاهی استاندارد معروف به روش زنجیره ای پُلیمِراز با رونویسی معكوس با استفاده از آنزیم نسخه-بردار معكوس (RT، RNA) ویروس كرونا را به DNA تبدیل نموده، سپس با به كارگیری روش واكنش زنجیره ای پُلیمِراز ماده ژنتیكی ویروس را تكثیر می كند. این تست ۲ تا ۳ ساعت زمان می برد تا نتیجه را نشان دهد كه در صورت احتیاج به انتقال نمونه ها این زمان بیشتر هم می شود. از این گذشته، این تست به تجهیزات اختصاصی نیاز دارد.
به گفته ی پروفسور جكی یینگ تست PCR در واقع یك تكثیر مولكولی است كه در سال ۱۹۸۴ ابداع شد. حتی در دستگاه های امروزی PCR حدود ۶۰ درصد زمان صرف گرم و سرد شدن (تغییر دمای متناوب) دستگاه می-شود.
برگزیده جایزه مصطفی (ص) ۲۰۱۵ و تیم او بعد از ۶ هفته تلاش و تحقیق، متد جدیدی را ابداع كردند كه مثل تست RT-PCR ماده ژنتیكی ویروس را تكثیر می كند؛ با این تفاوت كه در این روش می توان در عرض یك دقیقه، به یك میلیون نسخه از DNA دست یافت و حصول این نتیجه فقط با استفاده از آنزیم ویژه ای كه در آزمایشگاه پروفسور یینگ ساخته شده امكان پذیر است.
پروفسور یینگ همینطور اضافه كرد: این كیت های تشخیصیِ سریع بسیار حساس هستند؛ ازاین رو هنگام استفاده از آنها باید حساسیت آنها را مدنظر قرار داد. این تست ها امكان دارد همیشه قادر به تشخیص ویروس نباشند یا اینكه نتیجه تست را «كاذب منفی» نشان دهند.
این مساله زمانی رخ می دهد كه بیماری در بدن شخص مبتلا به كووید ۱۹ نهفته بوده و بیمار بدون علامت است و یا وقتی كه بار ویروسی بیمار پایین است (عفونت هنوز در مراحل اولیه بوده و قابل شناسایی نیست).
بار ویروسی، مقدار ویروسی است كه بیمار بسته به اینكه در كدام مرحله از بیماری است قادر به انتشار آن است.
افراد مبتلا به كووید ۱۹، مقادیر زیادی از ویروس را در همان مراحل اولیه عفونت منتشر می كنند (بار ویروسی بالا) و به تدریج در مراحل بعدی انتشار ویروس كمتر می شود. ازاین رو به نقل از پروفسور یینگ، بهترین تست، تستی است كه بتواند سریعاً عفونت بیمار را در مراحل مختلف بیماری-صرف نظر از بار ویروسی بالا یا پایین- نشان دهد.
پروفسور یینگ بر این باور است كه برای شناسایی بیماری در مراحل اولیه كه بیمار طی آن بیشترین میزان انتشار ویروس را دارد، می بایست از تست PT-PCR استفاده نمود و در مراحل بعدی كه به تدریج بار ویروسی در بدن كاهش یافته و میزان انتشار ویروس كمتر است، باید تست سرولوژیكی (آزمایش سرمی) به كار گرفته شود.
پروفسور یینگ اضافه كرد: ما به پژوهش هایمان ادامه داده و به یاری آن هاف كیت های تشخیصی خویش را توسعه می-دهیم.


1399/01/14
00:16:22
5.0 / 5
3088
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
بیلیارد