با ابداع یك روش انجام شد؛

تبدیل آجرهای ساختمانی به دوربین كشف مواد رادیواكتیو

تبدیل آجرهای ساختمانی به دوربین كشف مواد رادیواكتیو

به گزارش ایت بال تعدادی از پژوهشگران دانشگاه كاروینای شمالی روشی را برای تبدیل آجر و دیگر اقلام مورد استفاده در ساخت و ساز به دوربین های شناسایی موقعیت و نحوه توزیع مواد رادیواكتیو ابداع نموده اند.به گزارش ایت بال به نقل از نیواطلس، محققان با افزودن موادی خاص به آجرها می توانند از آنها برای پی بردن به وجود پلوتونیوم و دیگر مواد رادیواكتیو در نقاط مختلف بهره بگیرند. این فناوری به خصوص جهت بررسی میزان آلودگی نقاطی مانند معادن یا مناطق نزدیك به نیروگاه های هسته ای به كار می آید.
آجرهایی كه بدین شیوه تولید می شوند مانند دوربین های سه بعدی عمل كرده و میزان تشعشعات گامای باقیمانده در هر محیط را مشخص می كنند. همچون موادی كه بدین منظور به آجرها اضافه می شود می توان به كوارتز یا ماده ای معدنی به نام فلدسپار اشاره نمود كه در مقابل تابش اشعه گاما از خود واكنش نشان داده و از خود نور ساطع می كنند.
بررسی شد كه نور تابیده شده مشخص می كند كه میزان آلودگی به مواد رادیواكتیو در یك منطقه به چه میزان است.
محققان با استفاده از آجرهای مورد اشاره در یك محیط آزمایشی موفق به شناسایی ۴.۵ كیلوگرم پلوتونیوم شدند و می گویند در آینده با استفاده از این روش حتی می توان منبع و منشأ آلودگی یك محیط به مواد رادیواكتیو را هم مشخص كرد.

1399/01/09
18:44:30
5.0 / 5
3196
تگهای خبر: شنا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴
بیلیارد