بر اساس یك پژوهش ورزشی مشخص شد

پای ایرانیان چه شكلی است؟ بعلاوه عكس

پای ایرانیان چه شكلی است؟ بعلاوه عكس

ایت بال: طبق یك تحقیق، پای شبه رومی و پای مصری بیشتر از 80 درصد جامعه آماری پای ایرانیان را تشكیل می دهد، علاوه بر این شكل پای نامتعارف در خانم ها حدود 22 درصد در هر دو پا و در آقایان حدود 4 درصد در هر دو پا بود.به گزارش ایت بال به نقل از ایسنا، در مورد خاصیت های پای ایرانیان هیچ گونه اطلاعاتی در دسترس نیست و تحقیقاتی كه انجام شده است نسبت به جامعه تست دهندگان خیلی كم و یا حتی قلیل است، بدین سبب باتوجه به نبود ادبیات پیشین در این مورد باید جواب این سؤال داده شود كه باید چه مدل پایی برای ایرانیان متصور بود؟ پای ایرانیان به كدامین مدل پاهای شناخته شده در جهان شباهت بیشتری دارد؟ یا اینكه مدل جدید از پا برای ایرانیان می توان قائل بود؟ پروژه "ارزیابی و تعیین مدل پای ایرانیان" توسط پژوهشگاه تربیت بدنی و علوم ورزشی تهران و توسط علی شریف نژاد و همكاری علیرضا مسیبی انجام و در اختیار ایسنا قرار داده شده است.
هدف از انجام این پروژه، به دست آوردن شكل هندسی و مدل پای ایرانیان است؛ این اطلاعات می تواند در طراحی كفش ها و كفی ها برای مردم كشور ایران بسیار حائز اهمیت باشد تا كارهای روزمره و ورزشی سالم تر و راحت تری داشته باشند، از جانب دیگر تهیه كفش ورزشی مناسب كه امروزه بعنوان یكی از ابزار اصلی هر رشته ورزشی مطرح است برای اجرای بهتر ورزش بسیار مهم بوده و دارای سه كاركرد اصلی حفاظت از پا، راحتی و حمل وزن بدن است.
به طوركلی عناصر آناتومیك و فیزیولوژیك بطور همزمان سبب عملكرد مؤثرتر ورزشكار می شوند و درحركت سه فاكتور ایمنی، حركت مؤثر و حركت باكیفیت برای یك فرد و خصوصاً برای یك ورزشكار بسیار مهمست.
پس ازآنجام این پژوهش و باتوجه به نتایج، این مدل می تواند برای طراحی كفی و كفش برای ورزشكاران ایرانی بسیار مهم باشد و در غالب یك تحقیق ملی به غیراز صنایع تولید كفش و كفی، به فدراسیون های ورزشی ارائه و سبب افزایش راندمان در افراد ورزشكار كشور شود.
شش مدل پا شامل مدل پای رومی، یونانی، شبه رومی، مربعی و مدل پایی كه در هیچ كدام از تقسیم بندی ها قرار نمی گیرد، انتخاب شدند تا میزان تطبیق مدل پای ایرانیان با آنها بررسی شود كه در این تحقیق تعداد ۳۸۵ نفر با استفاده از روش نمونه گیری تصادفی از هشت استان كشور انتخاب و افراد زیر ۱۸ سال و بالای ۶۰ سال از پروسه بررسی ها خارج شدند.به هشت استان پرجمعیت كشور شامل استان تهران، گلستان، مازندران، خوزستان، لرستان، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی و استان مركزی، هشت دستگاه پدوسكوپ برای اسكن پا فرستاده شد و عمل اسكن پا در این استانها مورد بررسی قرار گرفت و سپس نتایج تصاویر توسط مدلهای نرم افزاری آنالیز و پردازش تصویر شد تا خاصیت های هندسی مدل پای ایرانیان استخراج شود.
طبق نتایج، مدل پای مربعی در هیچ كدام از افراد جامعه مشاهده نشده است. پای شبه رومی و پای مصری بیشتر از ۸۰ درصد جامعه آماری پای ایرانیان را تشكیل می دهد. در حدود ۷۲ درصد جامعه زنان و ۸۶ درصد جامعه مردان را الگوی پای شبه رومی و پای مصری تشكیل می دهد و به سبب متداول بودن شكل پای مصری، بیماری هایی نظیر آنیكوكریپتوسیس در میان ایرانیان شایع است. لازم به ذكر است كه شكل پای نامتعارف در خانم ها در حدود ۲۲ درصد در هر دو پا و در آقایان در حدود ۴ درصد در هر دو پا بود.
رییس پژوهشگاه تربیت بدنی و علوم ورزشی با اشاره به اینكه تحقیق مربوطه توانست در چارچوب یك پروژه ی ملی و با حمایت این پژوهشگاه و وزارت علوم و تحقیقات و فناوری طیف وسیعی از شهرهای ایران را به همراه یك جامعه ی آماری بالا تست كند تا مدل پای ایرانیان را با دقت زیاد به دست آورد، اظهار نمود: مهم ترین هدف پروژه "ارزیابی و تعیین مدل پای ایرانیان"، استخراج مدل پا جهت برنامه ریزی های آتی در تولید كفی و كفش بوده كه امیدواریم تا در سیاست گذاری های آینده در زمینه صنعت كفش و علم توانبخشی در داخل كشور، نتایج تحقیق كنونی به شیوه مناسبی به كار برده شود.
منبع:

1398/12/11
14:20:07
5.0 / 5
3457
تگهای خبر: ایمنی , بیماری , شنا , صنعت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵
بیلیارد