برای كنترل از راه دور موبایل؛

پژوهشگر ایرانی انگشتری برای ردیابی حركات انگشت ساخت

پژوهشگر ایرانی انگشتری برای ردیابی حركات انگشت ساخت

ایت بال: یك پژوهشگر ایرانی سیستم هوشمندی ساخته كه شامل یك انگشتر و یك دستبند هوشمند است و می تواند با ایجاد میدان مغناطیسی حركات انگشت كاربر را ردیابی كند.


به گزارش ایت بال به نقل از نیواطلس، فرشید سالمی پاریزی یك پژوهشگر ایرانی با همكاری گروهی از پژوهشگران در دانشگاه واشتنگتن یك انگشتر هوشمند طراحی نموده اند كه حركات انگشت را ردیابی می كند. این انگشتر «آئورارینگ» نام دارد و شامل دو بخش است؛ یك حلقه كه در انگشت اشاره قرار می گیرد و یك دستبند الكترونیكی.
این حلقه با استفاده از پرینتر سه بعدی ساخته شده و دور آن یك سیم پیچ از مس وجود دارد. جریان برقی كه از سیم می گذرد یك میدان مغناطیسی به وجود می آورد. از طرف دیگر ۳ سیم پیچ سنسور موجود در دستبند این میدان را ردیابی و شناسایی می كنند. همزمان با حركت انگشتان ولتاژ القایی در هریك از سیم پیچ های دستبند تغییر می كند. بدین سبب سیستم با مقایسه مداوم ولتاژ در سه سیم پیچ سنسور دستبند می تواند موقعیت انگشتر نسبت به دستبند را مشخص نماید و بر طبق آن موقعیت انگشت نیز تعیین می شود. علاوه بر آن این سیستم می تواند حركات متمایز انگشت مانند ضربه زدن، تكان دادن یا فشردن را ردیابی كند.
فرشید سالمی پاریزی دانشجوی مقطع دكتری در دانشگاه تورنتو و یكی از مولفان ارشد این پژوهش می گوید: انگشترهای هوشمند دیگر برای ردیابی مداوم حركات انگشت نیازمند جریان كل اطلاعات بوسیله ارتباط بی سیم هستند، در نتیجه انرژی زیادی مصرف می كنند. بنا بر این انگشترهای هوشمند موجود فقط حركات را ردیابی می كنند و دستورات خاصی می فرستند. اما «آئورارینگ» فقط ۲.۳ میلی وات برق مصرف می كند. همین طور این گجت می تواند میدان مغناطیسی ایجاد كند كه دستبند بطور مداوم آنرا ردیابی می كند. از این سیستم برای انجام كارهایی مانند نوشتن پیام و انتخاب اشیا در محیط واقعیت مجازی استفاده شده است. بگفته پژوهشگران قطعات الكترونیكی دستبندی كه در این فناوری استفاده شده را می توان به ساعت های هوشمند اضافه كرد. علاوه بر آن برای هوشمندسازی انگشتر نیز فقط به یك قطعه سخت افزار نیاز است. می توان از این فنآوری برای كنترل ازراه دور موبایل یا حتی ارزیابی میزان لرزش دست افراد مبتلا به پاركینسون استفاده نمود. این تحقیق ماه گذشته در نشریه Proceedings of the ACM on Interactive، Mobile، Wearable and Ubiquitous Technologies انتشار یافته است.


منبع:

1398/11/18
14:56:45
5.0 / 5
4559
تگهای خبر: سیستم , شنا , ضربه , طراحی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۲
بیلیارد