۸ صدمه دیدگی شایع در كوهنوردی

۸ صدمه دیدگی شایع در كوهنوردی

به گزارش ایت بال كوهنوردی همچون رشته های ورزشی به حساب می آید كه صدمه دیدگی اتفاق اجتناب ناپذیر آن است، صدمه هایی كه می توان آنها را در هشت عنوان خلاصه كرد.


به گزارش ایت بال به نقل از ایسنا، كوهنوردی در مناطق كوهستانی می تواند با خطر صدمه دیدگی همراه باشد، صدمه دیدگی هایی كه در نقاط مختلف بدن و به شكل های متفاوت بروز پیدا می كند و بنابراین هم سلامت ورزشكاران و یا افرادی كه علاقه مند به این رشته ورزشی هستند را به خطر می اندازد.
رضا كاظمی-توانبخش ورزشی در گفتگو با ایسنا، با اشاره به اینكه ایجاد زخم ها به صورت های مختلف و معمولا در دست ها و انگشتان پا بیشتر ایجاد می شود، اظهار نمود: این صدمه دیدگی ها شامل كوبیدگی ها، له شدگی بافت ها، خونریزی های زیر پوستی، خراش های پوستی، تاول ها و صدمه ناخن های پا است و استفاده از جوراب و كفش مناسب و مراقبت های بهداشتی مداوم خصوصا در پا می تواند بسیار موثر باشد. دومین مورد سوختگی است؛ آفتاب سوختگی یكی از متداول ترین صدمه های كوهنوردان است و استفاده از كرم های ضد آفتاب و همینطور كلاه، دستكش و عینك مناسب می تواند این صدمه ها را به حداقل برساند.
به گفته وی صدمه دیدگی بعدی شامل سرما زدگی است. صعود به ارتفاعات و مناطق سردسیر به مدت طولانی سبب كاهش دمای بدن و صدمه به اندام ها و ایجاد اختلال در عملكرد آنها می شود و در موارد شدید و عدم رسیدگی بموقع با مرگ همراه خواهد بود. همینطور كم آب شدن بدن چهارمین موردی است كه می توان به آن اشاره نمود، زمان طولانی فعالیت كوهنوردی و عدم دریافت مایعات به میزان لازم سبب بروز این حالت می شود كه می توان با نوشیدن مایعات، آب میوه های طبیعی و سرم های ورزشی از آن جلوگیری كرد.
این توانبخش ورزشی صدمه عضلات را دیگر صدمه ورزشی كوهنوردی دانست و بیان نمود: حركات طولانی و عدم آمادگی مناسب می تواند صدمه های مختلفی را از قبیل درد و كوفتگی عضلات، كشیدگی عضلات خصوصا در عضلات اندام تحتانی و یا حتی پارگی های عضلات ایجاد كند و داشتن آمادگی بدنی لازم، گرم كردن صحیح، برخورداری از توان عضلانی مناسب و استفاده از تجهیزات مناسب می تواند در جلوگیری از صدمه عضلات موثر باشد.
وی افزود: دیگر صدمه وارده به افرادی كه كوهنوردی می كنند آسیب مفاصل است كه شامل مفاصل زانو، مچ پا و مفصل شانه خواهد بود، مفاصلی كه معمولا از مفاصل درگیر در كوهنوردی به شمار می آیند و پیچ خوردگی مچ پا و زانو معمولا شایع تر هستند و باید در نظر داشت كه استفاده مداوم از كوله پشتی و یا زمین خوردن سبب ایجاد صدمه در مفصل شانه می شود و این صدمه ها می تواند از یك كشیدگی ساده تا پارگی تاندون ها و یا رباط های این مفاصل باشد.
این توانبخش ورزشی با اشاره به اینكه هفتمین صدمه مربوط به شكستگی ها است و معمولا در انگشتان پا به دنبال سقوط سنگ بر روی پنجه پا و یا بد قرار گرفتن نوك كفش در میان سنگ ها و یا حتی پیچ خوردگی مچ پا ایجاد می شود، اظهار نمود: شكستگی می تواند در اثر پرت شدن و یا سقوط در نقاط مختلف ایجاد شود. شاید بتوان درد پا را بعنوان آخرین صدمه دیدگی دانست كه به دلیل پیاده روی طولانی و فشار مداوم بر پاها، ضعیف بودن عضلات كف پا و عدم وجود قوس مناسب و خصوصا كفش نامناسب، ایجاد می شود. درد در این قسمت جزو موارد شایع در این رشته ورزشی به حساب می آید.1398/11/10
23:32:11
5.0 / 5
4687
تگهای خبر: سلامت , فعالیت , ورزش , ورزشكار
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
بیلیارد