دستگاه تشخیص سریع بیماری های عفونی ساخته شد

دستگاه تشخیص سریع بیماری های عفونی ساخته شد

به گزارش ایت بال محققان كشور دستگاهی ساخته اند كه توانایی سنجش دقیق و سریع بیماری ها را برپایه روش های پیشرفته سلولی و مولكولی دارد.به گزارش ایت بال به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، محققان گروه مهندسی پزشكی دانشگاه علم و صنعت موفق به ساخت دستگاهی بر مبنای روش های نوین تشخیص پزشكی شدند كه توانایی سنجش دقیق و سریع بیماری ها را برپایه روش های پیشرفته سلولی و مولكولی دارد. این محققان در این پروژه از دستگاه ساخته شده برای تشخیص نوعی بیماری قارچی استفاده كردند.
برای انجام تست های تشخیصی در روش های آزمایشگاهی متداول معمولا از چندین دستگاه به منظور مراحلی شامل مرحله مانند جداسازی پلاسما و مخلوط سازی مواد بیوشیمیایی استفاده می شود.
اما با استفاده از فناوری میكرو فلوئید تمام این مراحل را می توان روی یك تراشه انجام داد. با این كار علاوه بر افزایش سرعت انجام تست ها از مقادیر كمتر نمونه های سیالات بیولوژیك كمتری استفاده می شود كه خود هزینه ها را هم می كاهد.
نمونه های ابتدایی دستگاه میكروفلوئیدی دستگاه های اندازه گیری قند خون با یك قطره از خون است. اما با نمونه های پیشرفته آن پارامترهای پیشرفته تری را می توان اندازه گیری نمود.
به گفته اسماعیل پیش بین مجری این طرح پژوهشی، با انجام این پژوهش موفق به ساخت دستگاهی شدیم كه تمام مراحل تست آزمایشگاهی را می توان روی یك چیپ میكروفلویدی انجام داد. نمونه های این دستگاه می تواند برای تشخیص انواع بیماری ها كاربرد داشته باشد. اما در بیماری های عفونی وجود آن اهمیت بیشتری دارد چونكه یكی از طریق های پیشگیری از شیوع این بیماری ها تشخیص سریع آن است.
این دستگاه از دقت بسیار بالایی برخوردار می باشد و تست نمونه های خونی با استفاده از آن در چند دقیقه انجام می شود. محققان دانشگاه علم و صنعت این طرح را با پشتیبانی صندوق پشتیبانی از پژوهشگران و فناوران معاونت علمی و فناوری انجام دادند و نتایج آن در ژورنال های معتبر بین المللی انتشار یافته است.

1398/11/08
09:20:48
5.0 / 5
4029
تگهای خبر: بیماری , صنعت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
بیلیارد