بر اساس یك پژوهش مشخص شد

میزان فعالیت بدنی مردان و زنان 15 تا 64 سال ایرانی

میزان فعالیت بدنی مردان و زنان 15 تا 64 سال ایرانی

به گزارش ایت بال بر مبنای یك پژوهش میزان فعالیت بدنی مردان و زنان ۱۵ تا ۶۴ سال و عوامل مرتبط و موثر بر آن مورد بررسی و ارزیابی قرار گرفت.


به گزارش ایت بال به نقل از ایسنا، در پژوهش حاضر كه از جانب حمید محبی عضو هیئت علمی دانشگاه گیلان تهیه شده و در اختیار ایسنا قرار گرفته است تعداد ۳۷۰۰ مرد و زن ۱۵ تا ۶۴ سال از ۸ استان كشور انتخاب شدند كه ۴۲.۹ درصد نمونه ها در این پژوهش مجرد و ۵۷.۱ درصد متاهل بودند. وضعیت اشتغال نمونه ها نشان داد كه ۳۸.۴ درصد شاغل و ۶۱.۶ درصد غیرشاغل هستند و بیشترین مقدار اشتغال (۵۹.۳ درصد) در میان میانسالان (۴۹-۳۰ سال) مشاهده شد. در میان شاغلین ۴۳ درصد دارای مشاغل سخت بدنی، ۴۰ درصد متوسط و بیشتر از ۱۴ درصد دارای مشاغل سبك بودند. مدت اشتغال به كار در شبانه روز برای مردان و زنان شاغل به ترتیب ۸.۹۶ و ۷.۳۳ ساعت بود، همینطور نتایج نشان داد كه ۳۰.۶ درصد از مردان و ۴۰.۶ درصد از زنان ورزش نمی كنند و حتی ۲.۳ درصد از آنان تمایلی به ورزش كردن ندارند. در عین حال بر مبنای نتایج ۴.۵ درصد از مردان و ۳.۶ درصد از زنان ۱۵ تا ۶۴ سال ایرانی به صورت مستمر ورزش می كنند در حالیكه ۱۶.۵ درصد از مردان و ۸.۵ درصد از زنان ورزش غیر مستمر دارند.
مهمترین مشكلات و موانع بر سر راه ورزش كردن در جامعه
اطلاعات مربوط به میزان شركت در رشته های ورزشی مورد علاقه نشان داد ۹.۶ درصد افراد هر روز، ۲۲.۲ درصد دو تا سه بار در هفته، ۱۲.۸ درصد یكبار در هفته، ۸۶.۸ درصد دو تا سه بار در ماه، هفت درصد یكبار در ماه و ۲۰ درصد چندبار در سال به ورزش مورد علاقه خود می پردازند.
همینطور آمار مربوط به شدت ورزش كردن نشان داد كه با افزایش سن شدت ورزش كاسته می شود و در عین حال مشخص شد كه مهمترین مشكلات و موانع بر سر راه ورزش كردن در جامعه كمبود وقت، كمبود امكانات ورزشی، مشكلات مادی، نداشتن حوصله و انگیزه و دوری مسافت گزارش شده است.
نتایج همینطور نشان داد كه میانگین مدت فعالیت بدنی در شبانه روز برای مردان و زنان به ترتیب در فعالیتهای بسیار سبك ۱۸.۴۳ و ۱۹.۷۳ ساعت، سبك ۴.۵۶ و ۳.۷۷ ساعت، متوسط ۰.۶۱ و ۰.۴۶ ساعت و شدید ۰.۴ و ۰.۰۴ ساعت بود. همچنین، میانگین كالری مصرفی در شبانه روز برای مردان به ترتیب برای فعالیتهای سبك ۱۸۱۱ و ۱۷۲۶ كیلوكالری، سبك ۱۰۲۵ و ۷۲۲ كیلوكالری، متوسط ۲۰۸ و ۱۲۲ كیلو كالری و شدید ۲۲۳ و ۲۵ كیلوكالری بود.
كالری مصرفی مردان بیشتر از زنان است
به صورت كلی نتایج نشان داد كه كالری مصرفی مردان بیشتر از زنان است و كالری مصرفی مردان و زنان واقع در سنین میانسالی در اغلب موارد بیشتر از كالری مصرفی سایر گروه های سنی است. خلاصه نتایج مربوط به آزمون فرض ها نشان داد كه میزان فعالیت بدنی افراد با سن، قد، وزن، سختی مشاغل، امكانات ورزشی منزل و محله مسكونی رابطه مستقیم وجود دارد و بین میزان احساس نگرانی نسبت به سلامت جسمانی و روانی و میزان فعالیت بدنی هم رابطه مفهوم دار مشاهده شد.
عدم فعالیت بدنی عمده ترین عامل خطر برای بیماری های قلبی عروقی
نتیجه گیری مدارك علمی دلالت بر این مطلب دارد كه عدم فعالیت بدنی عمده ترین عامل خطر برای بیماری های قلبی عروقی است و فعالیت بدنی منظم در سطح متوسط فواید مربوط به سلامتی را به صورت موثری تضمین می نماید. متاسفانه، اغلب افراد در كشور فعالیت بدنی محدود و كمی دارند و یا فعالیت بدنی مربوط به شركت منظم در فعالیتهای ورزشی در زندگی روزانه آنها جایی ندارد، باآنكه با عنایت به نقاط درصدی بخشی از افراد در منطقه مناسب برای سلامتی قرار دارند اما میزان آن كم است و افراد جامعه ایرانی باید در فعالیت بدنی منظم در سطح مناسبی كه ظرفیت آنها اجازه می دهد و مورد علاقه آن هاست شركت نمایند.
ضرورت حداقل ۳۰ دقیقه فعالیت بدنی با شدت متوسط در اغلب روزهای هفته
تمامی افراد باید به نحوی برنامه ریزی كنند تا به هدف مورد نظر در فعالیت بدنی كه حداقل ۳۰ دقیقه فعالیت بدنی با شدت متوسط در اغلب روزهای هفته است، برسند. افرادی كه تمایل به استفاده بیشتر از فواید مربوط به سلامتی فعالیت بدنی دارند باید میزان فعالیت بدنی خویش را از نظر مدت و شدت آن بالا برند و هم اكنون مشكلات اقتصادی، كمبود امكانات و عدم دسترسی به فضاهای ورزشی بعنوان مهمترین عوامل بازدارنده در فعالیت بدنی كشور محسوب می شوند.1398/11/01
21:57:55
5.0 / 5
4390
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
بیلیارد