بر اساس یك پژوهش

میانسالان در ورزش از جوانان و سالمندان پیشی گرفتند!

میانسالان در ورزش از جوانان و سالمندان پیشی گرفتند!

ایت بال: برمبنای یك پژوهش مشخص شد كه میانگین فعالیت بدنی، نشاط و بهزیستی روانی در بین سالان بالاتر از سالمندان و جوانان است.به گزارش ایت بال به نقل از ایسنا، گسترش بیش از پیش دامنه علم روان شناسی و نفوذ آن در زمینه های مختلف اجتماعی، اقتصادی و صنعتی سبب شده است كه بررسی جنبه روان شناختی مسائل برای پاسخ دادن به بیشتر مسائل لزوم داشته باشد، براین اساس هدف از مطالعه حاضر مطالعه بهزیستی روانی، نشاط، رضایت از زندگی و فعالیت بدنی و ورزشی گروه های سِنی مردم ایران بود.
روش شناسی تحقیق این گونه بود كه شركت كنندگان پژوهش شامل ۱۰۵۰ نفر به سه گروه سنی جوان، میانسال و سالمند (هرگروه سنی ۳۵۰ نفر) تقسیم شدند كه به روش نمونه گیری خوشه ای تصادفی انتخاب و پرسش نامه های فعالیت بدنی، نشاط و بهزیستی روانی را تكمیل كردند.
نتایج تحقیق نشان داد كه میان سالان دارای میزان فعالیت بدنی، بهزیستی روانی و نشاط بالاتری نسبت به سالمندان و جوانان هستند. میزان رضایت از زندگی جوانان نسبت به سالمندان و میان سالان بالاتر بود. بین نمرات فعالیت بدنی با نشاط، بهزیستی روانی و رضایت از زندگی در گروه های جوانان، میانسالان و سالمندان همبستگی مثبت و معنادار وجود داشت.
همین طور فعالیت بدنی، میزان نشاط، بهزیستی روانی و رضایت از زندگی را پیش بینی شد؛ میانگین فعالیت بدنی، نشاط و بهزیستی روانی میان سالان از جوانان و سالمندان بیشتر بود اما تفاوت های زوجی بین جوانان با سالمندان معنادار نبود. علاوه بر این میزان رضایت از زندگی جوانان از میان سالان و سالمندان بیشتر بود اما تفاوت زوجی بین میانسالان با سالمندان مشاهده نشد.
یافته های پژوهش حاضر همین طور ضمن آن كه خلاء اطلاعاتی موجود درباره میزان فعالیت بدنی مردم ایران، میزان نشاط و بهزیستی روانی آنان را پر می كند، با فراهم كردن دانش پایه در زمینه ارتباط فعالیت بدنی با متغیرهای روان شناختی دخیل در زندگی سالم، درك روشن تری از شرایط فعلی سالمت روانی كشور ایران را فراهم می آورد.
گفتنی است پژوهش حاضر سال قبل از طرف سید محمد كاظم واعظ موسوی عضو هیات علمی دانشگاه امام حسین (ع) انجام شد.
منبع:

1398/10/24
14:16:25
5.0 / 5
4111
تگهای خبر: شنا , صنعت , فعالیت , ورزش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴
بیلیارد