فناوری خورشیدی از تولید تا مصرف۱۴

دستورالعملهای تشویقی برای ساخت تجهیزات تجدیدپذیر باید تسهیل شود

دستورالعملهای تشویقی برای ساخت تجهیزات تجدیدپذیر باید تسهیل شود

به گزارش ایت بال مدیر عامل انجمن انرژی های تجدیدپذیر ایران اظهار داشت: هم اكنون دستورالعمل مشوق ساخت داخل تجهیزات تجدیدپذیر به شدت سخت گیرانه است كه باید این مساله تسهیل شود.دكتر سید مسلم موسوی درچه در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به ابلاغیه وزارت نیرو در سال قبل اظهار داشت: این ابلاغیه در خصوص آن است كه سرمایه گذارانی كه از تجهیزات ساخت داخل برای نیروگاه های خود استفاده كنند، می توانند بعنوان مشوق تا سقف ۳۰ درصد برق تولیدی خودرا گران تر به وزارت نیرو بفروشند.
وی افزود: بدین جهت اگر افرادی برای نیروگاههای خود از پنلهای ساخت داخل استفاده كنند، می توانند از این مشوق بهره مند شوند.
موسوی درچه بیان كرد: دستورالعملی كه از طرف وزارت نیرو صادر شده بود برای افرادی بود كه از پنل های وارداتی استفاده نكنند، در صورتیكه زنجیره تولید پنل های خورشیدی به صورت كلی وارداتی بوده و تنها انتهای این زنجیره كه ساخت پنل است، ایرانی هستند.
مدیر عامل انجمن انرژی های تجدیدپذیر ایران با تاكید بر اینكه تشویق وزارت نیرو برای این افراد تا سقف سی درصد است، بیان كرد: این دستورالعمل ابلاغ گردیده و تا كنون هم یك سالی از ابلاغ آن گذشته و مجموعه هایی هم درخواست دادند كه وزارت نیرو با امتیازهایی كه در نظر دارد، برقشان را خریداری كند و الان این فرآیند با همكاری انجمن انرژی های تجدیدپذیر در حال ارزیابی هستند.
به گفته وی، متأسفانه دستورالعمل به سمتی سوق پیدا كرده كه سخت گیرانه اعمال می شود. به این معنا كه متناسب با وضعیت بومی این صنعت در داخل نیست. در واقع باید در ابتدا سهل گیرانه عمل شود و به افرادی كه تنها پنل خورشیدی در داخل كشور تولید می كنند امتیاز بیشتری تعلق گیرد تا تعداد شركت های تولیدكننده پنل به تدریج در كشور افزایش یابد و سپس امتیازدهی به سمت ابتدای زنجیره سوق پیدا كند.
وی افزود: به عبارت دیگر باید این دستورالعمل متناسب با میزان بومی سازی این صنعت در كشور، پویا باشد؛ یعنی در سالهای ابتدایی باید امتیاز شركت های تولید كننده پنل و تولید كننده سل بالا باشد و پس از آن كه انتهای زنجیره به اندازه كافی رشد پیدا كرد و تقاضا برای ابتدای این زنجیره شكل گرفت، می توان امتیاز شركتهای انتهای زنجیره (تولید سل و پنل) را كم كرد و امتیاز شركتهای ابتدایی زنجیره (شركتهای تولیدكننده سیلیسیوم سولارگرید و ویفر و شمش) را افزایش داد.
وی با تاكید بر اعتراض به این سخت گیری ها افزود: این اعتراض را بعنوان انجمن اعلام كردیم كه این در حال بحث و بررسی است، برای اینكه دستورالعمل ابلاغی وزیر نیرو برای بومی سازی و شركتهای تولیدی داخل سخت گیرانه است. لازم است برای شروع توسعه این فناوری و تكمیل زنجیره تولید پنل های خورشیدی تا حدی نگاه سهل گیرانه ای اعمال شود تا كم كم ارتقا پیدا كند.
موسوی درچه افزود: لازم است كه قسمتهای انتهایی تولید زنجیره را راحت بگیریم كه كسی كه انتهای زنجیره را سرمایه گذاری می نماید امتیاز بالاتری را بگیرد در صورتی كه امتیاز پایینی را دارند.
وی با اشاره به امتیاز سی درصد از طرف وزارت نیرو اظهار داشت: این سی درصد زمانی است كه سرمایه گذار كل تجهیزاتی كه برای تولید برق به كار می گیرد داخلی سازی شده باشد و این مساله با عدم تكمیل زنجیره تولید داخل پنل ها مغایرت دارد بدین جهت ضروری بنظر می رسد كه وزارت نیرو برای این مساله یك مقدار دیدگاه سهل گیرانه تری داشته باشد.


منبع:

1398/10/14
14:01:00
5.0 / 5
4297
تگهای خبر: خرید , صنعت , فروش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱
بیلیارد