در دانشگاه علم و صنعت؛

دستگاه پروتز عصبی حركتی برای افراد گرفتار ضایعه نخاعی رونمایی گردید

دستگاه پروتز عصبی حركتی برای افراد گرفتار ضایعه نخاعی رونمایی گردید

به گزارش ایت بال دستگاه پروتز عصبی حركتی برای ركاب زدن افراد گرفتار ضایعه قطع نخاعی ساخته محققان كشور رونمایی گردید.به گزارش ایت بال به نقل از مهر، پروتز عصبی «پاراسایكلینگ» برای ركاب زدن افراد گرفتار ضایعه قطع نخاعی توسط محققان دانشگاه علم و صنعت ساخته شده است.
تولید این دستگاه در پژوهشكده مهندسی و فناوری عصبی دانشگاه علم و صنعت ایران و با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری صورت گرفته است.
این دستگاه به افراد گرفتار ضایعه نخاعی امكان می دهد تا با ركاب زدن مداوم از ایجاد عوارض خطرناكی همچون پوكی استخوان، زخم بستر، عفونت های كلیوی و مثانه، نارسایی های قلبی و عروقی و... جلوگیری نمایند.
معكوس كردن روند پوكی استخوان ها و افزایش تراكم استخوان، كاهش اسپاسم، افزایش سطح ران، افزایش مصرف اكسیژن و بهبود عملكرد قلبی و ریوی، افزایش گردش خون و بهبود گام برداشتن در افراد گرفتار ام اس، پاركینسون و سكته مغزی و بهبود وضعیت روحی و روانی افراد گرفتار ضایعه نخاعی همچون فواید این دستگاه به حساب می آید.
این طرح كلان ملی معاونت علمی و فناوری بوده كه حالا آماده ورود به بازار است.
دكتر عباس عرفانیان استاد گروه مهندسی پزشكی دانشكده برق دانشگاه علم و صنعت ایران و مجری طرح در حاشیه مراسم رونمایی از دستگاه پروتز پاراسایكلینگ در جمع خبرنگاران اظهار داشت: طبق گزارش سازمان بهزیستی در شهریورماه سال جاری حدود ۶۵۰ هزار نفر معلول جسمی حركتی داریم كه شامل افراد ضایعه نخاعی هم می شود.
وی با اشاره به مشكل افراد مبتلا به ضایعات نخاعی اظهار داشت: یكی از اشكالات این افراد مشكل حسی است؛ این افراد معمولا گرفتار پوكی استخوان و زخم بستر می شوند.
به گفته وی این افراد براثر عدم گردش خون گرفتار عفونت های كلیوی و مثانه و نارسایی های قلبی و عروقی خواهند شد.
عرفانیان یكی از روش های موثر برای پیشگیری از عوارض ضایعه را استفاده از روش های مهندسی و فناوری عصبی دانست.
عضو هیات علمی دانشگاه علم و صنعت عنوان كرد: بر این اساس محققان مركز فناوریهای عصبی دانشگاه درصدد برآمدیم سیستم منحصر به فردی به نام پروتز پاراسایكلینگ برای رفع مشكلات بیماران ضایعه نخاعی مبتلا به ام اس، سكته مغزی را طراحی نماییم.
وی بیان كرد: این سیستم امكانی را برای بیماران فراهم می آورد تا بتوانند ركاب بزنند. ركاب زدن این افراد با استفاده از انقباض عضلات فلج صورت می گیرد.
عرفانیان تصریح كرد: با این سیستم می توان همزمان ركاب زد و گشتاور ركاب زدن را توسط پروتز عصبی كنترل كرد.
وی افزود: این امر فواید فیزیولوژی زیادی برای افراد ضایعه نخاعی دارد.
عرفانیان با اشاره به جزئیات دستگاه اظهار داشت: این دستگاه شامل پروتز عصبی دستگاه میكروالكترونیك و دوچرخه تشكیل شده است.
وی اظهار داشت: این محصول در كشورهای اروپایی تولید شده و ما توانستیم آنرا طراحی كنیم؛ این دستگاه به دلیل فناوری بالا تابحال به كشور وارد نشده است.
وی با اشاره به فرق این دستگاه با نمونه خارجی اظهار داشت: دستگاه ما امكان كنترل همزمان سرعت و گشتاور را دارد.
به گفته وی قیمت جهانی این محصول ۱۵تا۲۰هزار دلار است و نمونه ایرانی كه طراحی كردیم ۴۰درصد نمونه خارجی است.
وی با اشاره به تفاوت دستگاه با پاراواك كه سال قبل رونمایی گردید اظهار داشت: پاراواك تنها برای بیماران پارا پلژیك(افراد فلج از دوپا) كاربرد دارد ولی این سیستم طیف وسیعی از معلولان جسمی حركتی را شامل می شود همچون بیماران ضایعه نخاعی كه سطح فلج آنها از ناحیه گردن است.
وی اضافه كرد: این افراد نه تنها از ناحیه تحتانی گرفتار مشكل هستند از ناحیه فوقانی هم مانند دست ها مشكلات حسی و حركتی دارند.

1398/10/09
21:45:31
5.0 / 5
4350
تگهای خبر: تیم , سیستم , صنعت , طراحی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
بیلیارد