تمرینات توانبخشی بعد از جراحی رباط صلیبی بعلاوه عكس

تمرینات توانبخشی بعد از جراحی رباط صلیبی بعلاوه عكس

ایت بال: در مرحله اولیه بعد از جراحی رباط صلیبی قدامی، هدف توانبخشی شامل كنترل درد و تورم، استفاده از بریس، كسب دامنه حركتی، به دست آوردن دامنه حركتی صاف شدن زانو به صورت پاسیو، جلوگیری از ضعیف شدن عضله چهار سررانی و آموزش راه رفتن است.


زینب واشقانی فراهانی - فیزیوتراپیست فدراسیون پزشكی ورزشی در گفت و گو با ایسنا و در ارتباط با تمرینات توانبخشی بعد از جراحی رباط صلیبی، اظهار نمود: برای كاهش درد و تورم، پیشنهاد می شود اندام تحتانی بالا قرار داده شود و باید بدانیم كه استفاده از یخ و راه اندازی سریع بیمار و تحرك وی به كاهش كمك شایانی می كند و این تمرینات در سه هفته نخست بعد از جراحی برای بیمار شروع می شوند.
تمرینات زیر با هدف افزایش دامنه حركتی زانو پیشنهاد می شود:
۱) بیمار یك حوله لوله شده زیر پاشنه پا قرار داده و اجازه می دهد نیروی جاذبه زانو را كاملا صاف كند. این تمرین از فاز اولین بعد از جراحی برای به دست آمدن دامنه كامل صاف شدن زانو به بیمار ارائه و پیشنهاد می شود ۳-۴ بار در روز و هر بار ۱۰-۱۵ دقیقه این تمرین را صورت گیرد.
۲) فرد روی تخت دمر می خوابد بطوریكه ساق پا از تخت بیرو باشد؛ نیروی جاذبه به صاف شدن زانوی بیمار كمك می نماید.


۳) بیمار لبه تخت نشسته و زانوها را آویزان می كند و اجازه می دهد نیروی جاذبه زانو را خم كرده و دامنه حركتی افزایش یابد. می توان با قرار دادن پای سالم بر روی ساق پای جراحی شده به خم كردن بیش تر كمك كرد اما باید توجه داشت در هر دو حالت صاف كردن زانو در این بیماران ممنوع بوده و بیمار با پای سالم خود، زانو را صاف می كند. صاف كردن زانو در زنجیره بازحركتی بعد از جراحی رباط صلیبی قدامی ممنوعیت دارد.

۴) بیمار طاق باز بر روی تختی كه از سمت اندام تحتانی به دیوار چسبیده است و میخوابد و پای جراحی شده را روی دیوار قرار می دهد. بعد از آن اجازه می دهد كف پا روی دیوار لغزیده و به سمت پایین بیاید از پای جراحی نشده می توان برای حمایت و كنترل حركت پای جراحی شده كمك گرفت؛ این تمرین با هدف افزایش زاویه خم شدن زانو انجام می شود.


۵) فرد طاق باز خوابیده و می كوشد با لغزاندن پاشنه پا، زانو را به باسن خود نزدیك كرده و خم كند. در مراحل بعدی این تمرین در حالت نشسته نیز انجام می شود و فرد با خم كردن زانو با دستان خود ساق پا را گرفته و بدون برداشتن پاشنه از روی تخت، پا را به تنه خود نزدیك می كند.
۶) دوچرخه ثابت: این دستگاه برای دستیابی به اهداف زیادی بعد از بازسازی رباط صلیبی به كار می رود همچون افزایش دامنه حركتی و نیز با به دست آمدن زاویه ۱۰۰ درجه خم شدن زانو، برای تقویت عضلانی به كار می رود.تمرین تقویتی عضله چهار سررانی در مراحل اولیه بعد از جراحی رباط صلیبی:
۱) انقباض ایزومتریك عضله چهار سررانی با تكرار زیاد در طول روز در حالت خوابیده (طاق باز) و یا نشسته انجام می شود.۲) فرد طاق باز می خوابد و با زانوی صاف اندام تحتانی را از زمین بلند می كند.


منبع:

1398/10/07
20:55:57
5.0 / 5
4482
تگهای خبر: آموزش , ورزش , ورزشی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
بیلیارد