عضو هیئت علمی پژوهشگاه تربیت بدنی اعلام كرد:

تخمین میزان انواع ناهنجاری های وضعیتی دانش آموزان ایران

تخمین میزان انواع ناهنجاری های وضعیتی دانش آموزان ایران

به گزارش ایت بال عضو هیئت علمی پژوهشگاه تربیت بدنی و علوم ورزشی بر مبنای پژوهش تحلیل شیوع ناهنجاری های وضعیتی در دانش آموزان ایران، میزان ناهنجاری های سر به جلو، شانه نابرابر، زانوی ضربدری، زانوی پرانتزی، كف پای صاف، كف پای گود، كایفوز، لوردوز و اسكولیوز را تخمین زد.


حامد عباسی در گفتگو با ایسنا، با اشاره به اینكه پژوهش حاضر به مرور نظام مند و فرا تحلیل شیوع ناهنجاری های وضعیتی در دانش آموزان ایران پرداخته است، اظهار نمود: بر همین مبنا مقالات چاپ شده در مجلات علمی ـ پژوهشی داخل و خـارج از كشـور مـورد جستجو قرار گرفتند و كلیه مقادیر شیوع ناهنجاری های وضعیتی در دانش آموزان كشور طی سال های ۱۳۸۰ تا ۱۳۹۵ جمع آوری و به كمك نرم افزار آماری جامع فرا تحلیل ویرایش دو محاسبه شدند.
وی افزود: شاخص ناهمگونی مطالعات با استفاده از آزمون I۲ تعیین و بعد از احراز ناهمگونی مطالعات، از مدل اثرات تصادفی برای تخمین نقطه درصد شیوع ناهنجاری استفاده شد كه نقطه تخمین شیوع ناهنجاری سر به جلو در دانش آموزان ایرانی به صورت كل ۱۶ درصد و برای پسران ۱۵.۲ درصد و دختران ۱۶.۹ درصد بود.
عضو هیئت علمی پژوهشگاه تربیت بدنی و علوم ورزشی با اشاره به اینكه نقطه تخمین شیوع ناهنجاری كایفوز در دانش آموزان ایرانی به صورت كل ۱۴.۵ درصد، برای پسران ۱۵.۲ درصد و در مورد دختران ۲۲.۱ درصد بود، بیان كرد: نقطه تخمین شیوع ناهنجاری لوردوز در دانش آموزان ایرانی به صورت كل ۳۸.۲ درصد و برای پسران ۳۰.۶ درصد و دختران ۴۷.۶ درصد بود.
عباسی با اشاره به اینكه نقطه تخمین شیوع ناهنجاری اسكولیوز در دانش آموزان ایرانی به صورت كل ۲.۹ درصد و برای پسران ۴.۶ درصد و دختران ۴.۳ درصد بود، تصریح كرد: نقطه تخمین شیوع ناهنجاری شانه نابرابر در دانش آموزان ایرانی به صورت كل ۴۳.۲ درصد، برای پسران ۱۹.۵ درصد و برای دختران ۲۴ درصد بود.
وی افزود: نقطه تخمین شیوع ناهنجاری زانوی ضربدری در دانش آموزان ایرانی به صورت كل ۸.۶ درصد، برای پسران ۶.۵ درصد و در مورد دختران ۱۱.۱ درصد بود، همینطور نقطه تخمین شیوع ناهنجاری زانوی پرانتزی در دانش آموزان ایرانی به صورت كل ۱۹.۶ درصد، در مورد پسران ۱۳.۹ درصد و در مورد دختران ۲۶.۷ درصد بود.
عضو هیئت علمی پژوهشگاه تربیت بدنی و علوم ورزشی با بیان اینكه نقطه تخمین شیوع ناهنجاری كف پای صاف در دانش آموزان ایرانی به صورت كل ۱۶ درصد، برای پسران ۱۵.۱ درصد و برای دختران ۱۱.۷ بود، عنوان كرد: نقطه تخمین شیوع ناهنجاری كف پای گود در دانش آموزان ایرانی به صورت كل ۳.۵ درصد، برای پسران ۳.۳ درصد و در مورد دختران ۳.۶ درصد بود.
به قول عباسی از نتایج آماری ناهمگونی مطالعات پدیدار شد كه دلایلی نظیر روش های مختلف ارزیابی ناهنجاری های وضعیتی، مهارت آزمون گران با عنایت به استفاده از روش های غربال گری، محل جغرافیایی، زمان و رده سنی دقیق آزمودنی ها می تواند ازجمله عوامل اثرگذار بر ناهمگونی مطالعات و همینطور نتایج نهایی باشد هرچند با عنایت به یافته های این پژوهش لزوم انجام مطالعات همه گیرشناسی ناهنجاری های وضعیتی در میان دانش آموزان با روش شناسی واحد و همزمان با تعداد نمونه های تصادفی بالا در رده های سنی مختلف از هر دو جنس و سراسر كشور احساس می شود.1398/09/22
14:16:18
5.0 / 5
4439
تگهای خبر: شنا , مدل , ورزش , ورزشی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
بیلیارد