در قالب یك پژوهش بررسی شد

برای موفقیت در ورزش چه باید كرد؟

برای موفقیت در ورزش چه باید كرد؟

ایت بال: تشریح موفقیت ورزشی و یافتن دلیلهای موفقیت خود پیش نیاز و زمینه ساز موفقیت های آتی است؛ اندازه جمعیت و ثروت یك كشور عوامل اصلی در كسب موفقیت و مدال هستند.


به گزارش ایت بال به نقل از ایسنا، همچون عوامل موثر بر عملكرد ورزشی می توان به عوامل اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی، میزان جمعیت یك كشور، وضعیت آب و هوایی، حق میزبانی، وضعیت آموزش_بهداشتی اشاره نمود. همین طور مهم ترین عوامل در موفقیت بین المللی ورزشكاران، كشف افراد مستعد، داشتن برنامه صحیح توسط مدیران ارشد فدراسیون و تخصیص بودجه و حمایت مالی می باشد. حمایت مالی، افزایش میزان شركت ورزشكاران در رقابت های ملی و بین المللی، رشد پژوهش های علمی در رشته های ورزشی و حمایت و تضمین شغلی قهرمانان را از مهم ترین عوامل موفقیتی ورزش های بین المللی دانستند.
پژوهشی كه درباب "شناسایی عوامل موفقیت آمیز ایران در بازی های المپیك" توسط سیده طاهره موسوی راد (استادیار مدیریت ورزشی دانشگاه پیام نور) با جامعه آماری ۳۷۴ نفر از جوانان، مدیران و كارشناسان كمیته ملی المپیك انجام شده، آمده است: « ۱۰ عامل شامل: انگیزه های مالی برای ورزشكاران، توجه به ورزش بانوان، استفاده از مربیان توانمند، ارزیابی صحیح، اردوهای منظم، توجه به رشته های پرمدال، مدیریت استعدادیابی، توجه به آموزش مربیان و عوامل مدیریتی بعنوان عوامل موفقیت ایران در بازی های المپیك شناسایی شده است و در الویت بندی این عوامل، "توجه به رشته های پرمدال" بالاترین رتبه و "ارزیابی صحیح" پایین ترین رتبه را به خود مختص كرده است.»
یافته ها نشان می دهد: « با ارائه جوایز مناسب، سرمایه گذاری در بخش ورزش بانوان، استفاده از مربیان درجه یك و موفق و با تجربه، اردوهای منظم ورزشی و روش اصولی و علمی پروسه استعدایابی گامی موثر در موفقیت ایران در بازی های المپیك می توان برداشت. ایران با عنایت به سوابق درخشان و پربار تربیت بدنی و علوم ورزشی از دوران باستان، می كوشد تا از ظرفیت های موجود خود در چند رشته ورزشی، حضور موفقی در المپیك داشته باشد. اوج درخشش ایران در المپیك ۲۰۱۲ لندن است كه با كسب ۱۲ مدال رنگارنگ(۴ طلا، ۵ نقره و ۳ برنز) در رشته های كشتی، وزنه برداری، تكواندو و دو و میدانی در رتبه هفدهم جهان قرار گرفت كه تیم كشتی با كسب ۳ طلا، ۱ نقره و ۳ برنز بهترین عملكرد را در میان سایر رشته های كاروان اعزامی به بازی های المپیك داشت.
همچنین عملكرد كاروان ایران در بازی های المپیك از لندن ۱۹۴۸ تا لندن ۲۰۱۲ در مجموع، ۶۰ مدال(۱۵ مدال طلا، ۱۷ نقره و ۲۷ برنز) در چهار رشته كشتی، وزنه برداری، تكواندو و دو میدانی بود كه دو و میدانی نخستین مدال را در تاریخ حضور ایران در المپیك كسب نمود. تجارب چندین ساله نشان میدهد كه بعد از اختتام هر دوره از این بازی ها، مسئولان ورزش ایران خیلی دیر به اهمیت این رویداد عظیم و تاریخی كه فراتر از رقابت ورزشی دارای ابعاد سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادیست پی برده اند كه می تواند دلیلهای زیادی داشته باشد.»
محققان می گویند: «یكی از عوامل موثر بر موفقیت ورزشكاران كشور در بازی های المپیك را انگیزه های مالی برای ورزشكاران تشكیل می دهد. بدون شك انگیزه های مالی محركی بسیار قوی برای كارهای انسان شمرده می شود چونكه امروزه خیلی از مشكلات و نیازهای انسان به واسطه پول و منابع مالی برطرف می شود و امروزه كشورهای پیشرفته، پاداش های بیشتری را برای ورزشكاران خود در نظر می گیرند، حمایت مالی و ارائه پاداش در قبال عملكرد ورزشكاران در رقابت های مهم ورزشی یك شاخص از روش كارآماتوری به حرفه ای است.
ورزشكاران حرفه ای بوسیله ورزش امرار معاش می كنند چونكه شغل و حرفه آنان همان ورزش كردن است، بدین سبب دراین زمینه تمام اهتمام خودرا می كنند كه به بالاترین سطوح ورزشی صعود كرده و بدین وسیله موجبات كسب درآمد بوسیله قراردادهای حرفه ای با باشگاه ها، جذب حامیان ورزشی و كسب جوایز و مدال های ورزشی را فراهم آورد. حال آنكه مسابقات المپیك بالاترین سطح ورزشی برای بازیكنان بوده و علاوه بر افتخارات كسب شده توسط قهرمانان، می تواند جوایز مالی قابل توجهی نیز برای آنان به همراه داشته باشد.»
در ادامه این پژوهش آمده است: « عامل موفقیت بعدی توجه به ورزش بانوان بود. بین مدال آوری زنان و مردان تفاوت معناداری وجود دارد و زنان با اختلاف زیادی از مردان كمتر مدال آوری داشته اند. همین طور عواملی مانند عدم حضور زنان ورزشكارخارجی در ایران و عدم پوشش رسانه ملی كشور از مسابقات بانوان موجب ضعف رویدادهای بزرگ بین المللی ورزشی است. استفاده از مربیان توانمند یكی دیگر از عوامل شناسایی شده موثر بر موفقیت كاروان های المپیك بود. همچون عوامل بسیار مهمی كه در بهره دهی و یا عدم نتیجه گیری تیم های ورزشی موثر است، مربی آن تیم ها است. مربیان می بایستی رفتار ورزشكاران را از جنبه ذهنی و بدنی مورد توجه قرار دهند و در نهایت بتوانند در رقابت های مهم همچون المپیك به موفقیت های شایانی دست یابند. بنا بر این است كه كشورهای پیشرو در ورزش از بهترین مربیان برای تیم های ورزشی و ورزشكاران خود بهره می برند و بدین سبب لازم است كه در ایران نیز از بهترین مربیان استفاده گردد تا بتوان نتایج مطلوبی در رقابت هاب المپیك كسب نمود.»
در نتایج این پژوهش آمده است: « ارزیابی صحیح عامل یكی از عوامل تاثیر گذار بر موفقیت كاروان های ورزشی است. در دیدگاه سنتی، مهم ترین هدف ارزیابی، قضاوت و یادآوری عملكرد بود در حالی كه در دیدگاه مدرن، فلسفه ارزیابی بر رشد و توسعه و بهبود ظرفیت ارزیابی شونده متمركز شده است. بنابر این لازم است تا عملكرد عوامل تیم خصوصاً مربیان تیم های ملی با یك روش ارزیابی سنجیده شود تا با شناسایی نقاط ضعف و قوت آنان، بازخوردهای لازم در جهت توسعه و بهینه سازی عملكرد آنان فراهم گردد.»
این پژوهش در شماره دوم پژوهش های كاربردی در مدیریت ورزشی انتشار یافته است.
منبع:

1398/09/19
21:59:11
5.0 / 5
4215
تگهای خبر: آموزش , بازی , باشگاه , تیم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
بیلیارد