یك مقام مسئول خبر داد

تشكیل كمیسیون فناوری و اقتصاد دانش بنیان در شورای انقلاب فرهنگی

تشكیل كمیسیون فناوری و اقتصاد دانش بنیان در شورای انقلاب فرهنگی

به گزارش ایت بال معاون خط مشی گذاری ستاد علم شورایعالی انقلاب فرهنگی از تشكیل كمیسیون فناوری و اقتصاد دانش بنیان در این شورا اطلاع داد.به گزارش ایت بال به نقل از مهر، ابراهیم سوزنچی در حاشیه جلسه سند اقتصاد دانش بنیان در جمع خبرنگاران با اشاره به اقتصاد دانش بنیان اظهار داشت: بحث اقتصاد دانش بنیان زمان خیلی زیادی است كه در كشور مطرح گردیده است، در نقشه جامع علمی كشور هم به آن اشاره شده است، مقام معظم رهبری هم بخصوص در بیانیه گام دوم بر اقتصاد دانش بنیان تاكید كرده اند.
وی افزود: در جلسه ای كه در شورایعالی انقلاب فرهنگی تشكیل شده بود شخص رئیس جمهور تصریح كرد كه اقتصاد دانش بنیان از جانب شورا پیگیری شود و ریاست جمهوری هم مصوبات آنرا ابلاغ می كند، رئیس قوه قضائیه هم در این زمینه بسیار تاكید داشت.
معاون خط مشی گذاری ستاد علم شورایعالی انقلاب فرهنگی یادآورشد: با عنایت به این شرایط بود كه شورایعالی انقلاب فرهنگی تصمیم گرفت وارد بحث اقتصاد دانش بنیان شود، پیگیری های انجام شده و مبانی و رویكردهای حوزه اقتصاد دانش بنیان تعیین شد و مورد استقبال اعضای شورا قرار گرفت.
سوزنچی در ادامه از تشكیل كمیسیونی به نام كمیسیون «فناوری و اقتصاد دانش بنیان» اطلاع داد و اضافه كرد: در این كمیسیون بحث ما این است كه از بنگاه های بزرگ كشور دعوت نماییم تا مشكلات اساسی كه باعث می شود این بنگاه ها نتوانند وارد فناوری های جدید شوند چیست و همینطور علل عدم راه اندازی بخش های تحقیق و توسعه در این بنگاه ها چیست را مورد بررسی قرار دهیم.
معاون خط مشی گذاری ستاد علم شورایعالی انقلاب فرهنگی با تاكید بر این كه جلسه اول این كمیسیون با حضور دبیر شورایعالی انقلاب فرهنگی و یكسری از شركت های بزرگ صنعتی تشكیل شد، افزود: شرایط موجود كشور باعث شد كه بعضی از این شركت ها نتوانند در این جلسات شركت نمایند، ولی نمایندگانی از شركت های خودروسازی بزرگ، بعضی از شركت های صنایع غذایی و شركت های توسعه فناوری حضور داشتند و نمایندگان این شركت ها مسائل و دغدغه های این شركت ها را در حوزه اقتصاد دانش بنیان عرضه كردند و فرصت خوبی داده شد تا بتوانند دیدگاه های خویش را مطرح كنند.
سوزنچی تصریح كرد: باید چندین جلسه در مورد سند اقتصاد دانش بنیان برگزار گردد تا در نهایت به یك پكیج سیاستی برسیم.
وی با اشاره به اینكه مسائل در رابطه با اقتصاد دانش بنیان مسائلی نیستند كه قابل حل نباشند، افزود: خیلی از مسائلی كه این شركت ها بیان كردند، ناشی از ناهماهنگی های موجود در كشور است و همه دستگاه ها به سمتی می روند كه نیروی یكدیگر را خنثی می كنند و شورایعالی انقلاب فرهنگی بعنوان یك نهاد فرادستگاهی می تواند كمك نماید تا این مسائل برطرف شوند.
معاون خط مشی گذاری ستاد علم شورایعالی انقلاب فرهنگی اضافه كرد: قرار بود در این نشست نمایندگان دستگاه های مرتبط حاضر باشند، ولی به علت مشكلات بوجود آمده در شبكه های ارتباطی امكان حضور نمایندگان دستگاه هایی چون وزارت صنعت، معدن و تجارت فراهم نشد.
وی یادآورشد: ما این جلسات را ادامه خواهیم داد و همانگونه كه قول داده ایم، چالش های حوزه اقتصاد دانش بنیان را در سند اقتصاد دانش بنیان وارد كرده و در جهت رفع آنها اقدام خواهیم كرد تا چالش های این حوزه مرتفع شود و شاهد رشد قابل توجهی در اقتصاد مبتنی بر دانش باشیم.
وی درباره چالش های عرضه شده از جانب بنگاه های صنعتی در مورد اقتصاد دانش بنیان، اضافه كرد: بسیاری از شركت های حاضر در این نشست از دولت گله مند هستند كه به شكلی مانع از فعالیت های آنها می شود و بخشی از این گلایه ها مربوط به قوه قضاییه و مقننه بود. در واقع از هر سه قوه گله مند هستند.
سوزنچی افزود: بعد از ابلاغ رئیس جمهور، ۶ ماه زمان در نظر گرفته ایم تا به تدوین سند اقتصاد دانش بنیان برسیم و ما در این راستا با بعضی از نهادها برای تدوین این سند مذاكره كردیم و نهادهایی چون اتاق بازرگانی ابراز علاقه مندی برای حضور در این طرح كرده است. ما در این عرصه تلاش داریم تا بیشتر تفكرات دولتی را كنار بزنیم تا بخش های خصوصی وارد توسعه اقتصاد دانش بنیان شوند.

1398/08/27
13:27:07
5.0 / 5
4035
تگهای خبر: خودرو , صنعت , فعالیت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵
بیلیارد