هوش مصنوعی به كمك مبارزه با دوپینگ می آید

هوش مصنوعی به كمك مبارزه با دوپینگ می آید

ایت بال: آژانس جهانی مبارزه با دوپینگ (وادا) برای توسعه مبارزه با دوپینگ در ورزش دنیا استفاده از هوش مصنوعی را در دستور كار خود قرار داد.به گزارش ایت بال به نقل از ایسنا و به نقل از پایگاه خبری تحلیلی پزشكی ورزشی ایران، وادا اعلام نمود: به دنبال فراخوان برای طرح های تحقیقاتی درباره مبارزه با دوپینگ، هشت پیشنهاد دریافت شد و بعد از یك دوره ارزیابی دقیق از طرف وادا و مركز بودجه تحقیقاتی كبك، سه پروژه نهایی انتخاب شدند.

دكتر اولیویه رابین، مدیر ارشد دپارتمان علوم و مشاركت های بین المللی وادا اظهار داشت: هوش مصنوعی یك ظرفیت بزرگ برای مبارزه با دوپینگ است، به خصوص وقتی كه به تجزیه و تحلیل داده های بزرگ می پردازد. این سه پروژه مكمل به ما كمك می نماید تا میزان توانایی ضد دوپینگ خودرا افزایش دهیم.

دكتر رمی كویریون، محقق ارشد مركز كبك هم اظهار داشت: مونترال یك رهبر در زمینه هوش مصنوعی است و خوشحالیم كه وادا تصمیم گرفته با جامعه تحقیقاتی كبك در این زمینه همكاری كند. امیدواریم این سه پروژه در تأثیر هوش مصنوعی در راه مبارزه با دوپینگ چه از نظر فنی و چه از نظر اجتماعی موثر باشند.

اولین پروژه متعلق به 'Dataperformers' و با همكاری آزمایشگاه معتبر وادا در پاریس اجرا می شود. این پروژه یك ساله تكنیك های ممكن برای تجزیه و تحلیل و استفاده از هوش مصنوعی را برای كشف استفاده از مواد یا روش هایی برای دور زدن قوانین ضد دوپینگ بررسی خواهدنمود. نتایج امیدوار كننده است، آنها با نتایج به دست آمده با استفاده از روش های آماری فعلی، مانند مدل تطبیقی كه هم اكنون برای پاسپورت بیولوژیكی ورزشكار استفاده می شود، مقایسه می شوند.

دومین پروژه كه توسط شركت Element AI مستقر در مونترال اجرا شد، با هدف تعیین خطر دوپینگ در ورزشكاران بوسیله كاربرد هوش مصنوعی و در نتیجه تهیه یك استراتژی نمونه گیری و آزمایش برمبنای الگوریتم های اختصاصی اجرا می شود. این پروژه برای یك دوره دو ساله حمایت و پشتیبانی می شود.

پروژه سوم شامل مركز ژنتیك و سیاست دانشگاه مك گیل مونترال است كه تحت نظارت پروفسور یان جولی انجام می شود. این مطالعه با استفاده از یك رویكرد كیفی برای شناسایی مشاهدات و یافته های ذی نفعان مختلف در مورد استفاده از هوش مصنوعی و فواید استفاده از آن در زمینه ضد دوپینگ و هدایت گفت و گو بین وادا، سایر سازمان های ضد دوپینگ، ورزشكاران و عموم مردم خواهد بود. این پروژه هم برای یك دوره دو ساله حمایت می شود.

وادا جزئیات بیشتری از این پروژه ها و ساز و كار تاثیر نتایج حاصله در زمینه مبارزه با دوپینگ منتشر نكرده است.

یادآور می شود در سال ۲۰۱۸ وادا و مركز بودجه تحقیقاتی كبك تفاهم نامه امضا كردند كه ۲ میلیون دلار كانادا برای تحقیقات ضد دوپینگ طی ۵ سال هزینه كنند.

منبع:

1398/08/11
21:01:49
5.0 / 5
4689
تگهای خبر: شنا , مدل , ورزش , ورزشكار
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱
بیلیارد