كامیون خودران بدون كابین راننده ابداع شد

كامیون خودران بدون كابین راننده ابداع شد

ایت بال: شركت اسكانیا طرح اولیه از یك كامیون خودران بدون كابین راننده ارائه كرده كه مجهز به دوربین و سنسورهای مختلف است. این كامیون در بخش استخراج معدن و ساختمان سازی كاربرد زیادی دارد.


به گزارش ایت بال به نقل از مهر به نقل ازنیواطلس، تابحال تلاش های زیادی برای ساخت خودرو های خودران انجام شده است. درهمین راستا شركت اسكانیا اولین طرح اولیه از یك خودروی خودران بدون كابین به نام AXL رونمایی كرده است. اسكانیا تابحال تعداد زیادی كامیون خودران ساخته كه در چند شركت مشغول سرویس رسانی هستند. اما در همه این خودرو ها كابینی برای راننده در نظر گرفته شده تا در صورت ضرورت كنترل خودرو را به دست گیرد. حالا بنظر می رسد حذف كابین راننده مرحله بعدی در توسعه یك كامیون خودران است. طرح اولیه AXL نیز به وسیله یك سیستم لجستیك خارجی كنترل می شود. این سیستم مسیر خودرو و عملیات آنرا تعیین می كند.
حذف كابین راننده یك تغییر بنیادی در كامیون بشمار می رود. این خودرو بدون كابین می تواند بار بیشتری حمل كند. همین طور هزینه ساخت آن نیز ارزانتر خواهد بود. از طرف دیگر در صورت تصادف خودرو هیچ خسارت جانی به سرنشینان آن وارد نمی گردد. هرچند AXL هم اكنون فقط یك طرح اولیه است اما اسكانیا اعلام نموده برای ساخت آن از فناوری های موجود استفاده شده است. در كنار این موارد كامیون بدون كابین راننده با سوخت زیستی حركت می كند و مجهر به دوربین های مختلف، رادار، اشعه های لیزر، جی پی اس و لیدار است تا محیط اطراف خودرا بررسی كند. دور خودرو چراغ هایی به شكل نوار سفید وجود دارد كه نشان داده است كامیون اشیا یا افرادی را رصد كرده و از آنها اجتناب می كند. البته این طرح اولیه برای خیابان های شلوغ امروزی مناسب نمی باشد اما در بخش های ساخت و ساز و استخراج معدن كه قابلیت كنترل و پیش بینی بیشتری وجود دارد، می توان از آن استفاده نمود.


منبع:

1398/07/07
18:49:21
5.0 / 5
4719
تگهای خبر: خودرو , سرویس , سیستم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
بیلیارد