دانشیار دانشكده علوم ورزشی مطرح كرد

چرا فضای استادیوم ها مناسب نیست؟

چرا فضای استادیوم ها مناسب نیست؟

ایت بال: دانشیار دانشكده علوم ورزش دانشگاه اصفهان می گوید چرا پس از 4 دهه از گذشت انقلاب، فضای فرهنگی ورزشگاه های فوتبال مناسب نیست؟


مسعود نادریان در گفت و گو با ایسنا، در ارتباط با بزرگترین مشكلات ورزش كشور كه این حوزه را با چالش های مختلفی روبرو كرده است، اظهار نمود: حلقه مفقوده ورزش ایران در تمامی سطوح مقوله "ثبت ركورد" است كه همچون وظایف سازمان های ورزشی به شمار می آید و تا زمانی كه نتوانیم به صورت جامع و مدون به ثبت ركورد دست یابیم به طور قطع ورزش ایران كمی نخواهد شد و نمی تواند در راه موفقیت آمیزی گام بردارد.
ثبت ركورد به چه كار می آید؟
وی افزود: ثبت ركورد در حوزه ورزش یك اصل است، مواردی نظیر تعداد ورزشكاران، تعداد اماكن ورزشی، میانگین استفاده از اماكن ورزشی، تعداد لژیونرها در رشته های ورزشی مختلف و مواردی از این دست همچون موارد آماری حوزه ورزش است كه باید توسط سازمان های ورزشی به دست آید و تمامی آمار بروز باشد. به طور قطع زمانی كه تعداد لژیونرهای فوتبال ایران از ابتدا تابحال مورد بررسی قرار می گیرد می توان نگاه جامع تری نسبت به مسئله حضور بازیكنان ایرانی در لیگ های خارجی داشت و در این رابطه بهتر برنامه ریزی كرد، یا در مثال دیگری اگر میانگین استفاده از اماكن ورزشی به صورت دقیق مشخص باشد می توان به منظور مشاركت هرچه بیشتر افراد برای استفاده از اماكن ورزشی تصمیم گیری كرد.
این عضو هیئت علمی دانشگاه اصفهان در ارتباط اگرچه ثبت ركورد چه كمكی به ورزش ایران می كند؟ اظهار نمود: با ثبت ركورد می توانیم برنامه ریزی درستی در حوزه ورزش داشته باشیم و دستیابی به آمار و ارقام سبب می شود تا چه در حوزه قهرمانی و چه در حوزه همگانی علاوه بر پاسخگویی، عملكردها به نحو مطلوب تری ارزیابی شود، چونكه به طور قطع برای برنامه ریزی مدون و منسجم نیازمند آمار صحیح و واقعی و بروز هستیم تا بتوانیم از نقطه ای به نقطه دیگر برسیم.
نادریان با بیان این كه توجه به مقوله ثبت ركورد به كمی كردن ورزش ایران می انجامد و سبب می شود بر طبق معیار مشخصی حركت كرد و به نتایج مطلوبی رسید، اظهار داشت: ثبت ركورد سبب توسعه متوازن ورزش خواهد شد اما متاسفانه آمار در ورزش ایران جسته و گریخته به دست می آید و فاصله زیاد تا ثبت ركورد پیوسته و مدون در ورزش كشور داریم. باید بتوانیم در تمامی سطوح معضل ثبت ركورد را حل و احیاء نماییم و برهمین اساس برنامه ریزی و تصمیم گیری نماییم.
وی در ادامه عدم ثبات مدیریتی، نتیجه گرایی محض و عملكرد سلیقه ای را از دیگر آفت های ورزش ایران دانست و اظهار داشت: متاسفانه برنامه مدون و مشخصی در حوزه توسعه ورزش قهرمانی و همگانی وجود ندارد و تا چشم اندازی مشخص تعریف نشود نمی توانیم در راه درست حركت نماییم. باید هر مدیر و مسئولی بر طبق برنامه تدوین شده كار را پیش ببرد نه این كه هر مدیری بر طبق تشخیص فردی عمل كند و هیچ گونه برنامه یكپارچه ای در حوزه ورزش وجود نداشته باشد.
دانشیار دانشكده علوم ورزش دانشگاه اصفهان در ادامه به نبود فضای مناسب فرهنگی در استادیوم های ورزشی كشور بعنوان یك چالش اساسی در حوزه فرهنگ ورزش اشاره و بیان كرد: اگر پس از گذشت ۴۰ سال هنوز اعلام می نماییم كه محیط های ورزشی از نظر فرهنگی مناسب نیستند به طور قطع مسیر را اشتباه طی كرده ایم، هم اكنون سوال اصلی این است كه چرا پس از ۴۰ سال از گذشت انقلاب، فضای فرهنگی ورزشگاه ها خصوصاً در رشته فوتبال كه بیشترین مخاطب را دارد مناسب نیست؟
سیاستگذار اصلی ورزش ایران كیست؟
دانشیار دانشكده علوم ورزشی دانشگاه اصفهان با اشاره به اینكه هیات های ورزشی و فدراسیون ها در ایران زیر نظر وزارت ورزش و جوانان و كمیته ملی المپیك فعالیت می نمایند، عنوان كرد: هنوز سیاست گذار اصلی ورزش ایران معین نمی باشد، آیا این وزارت ورزش است كه تصمیم گیری می كند یا كمیته ملی المپیك سیاست گذار است؟ باید سیاست های كلی ورزش ایران مشخص شود و بر طبق آن سیاست ها در سطح كلان و خرد برنامه ریزی نمود. باید توجه داشته باشیم كه در كشورهای مختلف دنیا سیاست كمیته ملی المپیك برمبنای سیاست های كمیته بین المللی المپیك تعیین می شود و دولت صرفا در این راه حمایت كننده است.
نادریان با تاكید بر این كه پول همانند خون در رگ، برای سازمان های ورزشی عمل می كند، اظهار داشت: بودجه از الزامات ورزش است اما این كه تمامی سازمان های ورزشی به بودجه دولت متكی باشند اشتباه محض است و دولت باید چنبره خودرا از روی ورزش بردارد اما بنا به دلایلی این مساله محقق نمی گردد. دولت باید پشتیبان، تسهیل گر و سیاست گذار كلان در حوزه ورزش باشد و در نهایت ورزش را به مردم و سرمایه گذاران بخش خصوصی واگذار كند تا شاهد رشد و توسعه ورزش باشیم چونكه دخالت دولت در ورزش قهرمانی به هیچ وجه قابل قبول نیست.
نباید فدراسیون های ورزشی و ساختار در رابطه با آنها دولتی باشد
وی با اشاره به این كه دولتی بودن ورزش ایران سبب شده تا شاهد بروز مشكلات عدیده همچون مسائل مالی برای فدراسیون ها و باشگاه های ورزشی باشیم، اظهار نمود: به طور قطع خصوصی شدن فدراسیون ها و باشگاه ها سبب درآمدزایی بیشتر می شود و به هیچ وجه نباید فدراسیون های ورزشی و ساختار در رابطه با آنها دولتی باشد، علاوه بر این ساختارهایی نظیر كمیته ملی المپیك نیز نمی تواند دولتی باشد و در تمام دنیا بر طبق اصل داوطلب گرایی فدراسیون ها و كمیته های ورزشی مدیریت می شوند و به هیچ وجه اعضا و مسئولان آنها حقوق ثابتی ندارند و شغل تمام وقتی به منظور فعالیت در این سازمان ها برای آنها تعریف نشده است.
دانشیار دانشكده علوم ورزشی دانشگاه اصفهان با بیان این كه در ساختار ورزش قهرمانی دنیا انتصاب وجود ندارد، اشاره كرد: برخلاف روال كشورهای توسعه یافته در ایران صرفا ظاهر قضیه حفظ می شود و بطور مثال سه نفر كه از پیش تعیین شده هستند برای یك فدراسیون نامزد و در نهایت یكی از آنها انتخاب می شود. هرچند این روش در ظاهر و به صورت مستقیم انتصابی نیست، اما در واقع همان مسیر انتصابی طی شده است و در نهایت وقتی سیاست ها و برنامه ها مغایر با سیاست های نهادهای بین المللی باشد منجر به آن خواهد شد كه بجای دنبال كردن اهداف نهادهای بین المللی اهداف دیگری دنبال شود.
وجود استعدادهای فراوان در ورزش ایران​​​​​​
نادریان درانتها با اشاره به اینكه استعدادهای بالایی در رشته های مختلف ورزشی در ایران وجود دارد، اظهار نمود: جمعیت جوان ایران معادل ۲۰ تا ۳۰ میلیون نفر است و تجربه به خوبی نشان داده كه در هر رشته ای سرمایه گذاری و استعدادیابی درست صورت گرفته است توانسته ایم در رتبه های بالای دنیا قرار بگیریم. امیدوار هستیم با چاره اندیشی و گام برداشتن درست، ورزش ایران مسیر واقعی و مطلوب خودرا پیدا كند و با شكوفایی استعدادهایش به بهترین شكل ظرفیت های بالقوه را بالفعل نماید.
منبع:

1398/07/02
14:22:24
5.0 / 5
4166
تگهای خبر: بازی , باشگاه , تیم , فعالیت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
بیلیارد