یك استاد رشته علوم ورزشی:

مردم در ورزش ایران گم شده اند!

مردم در ورزش ایران گم شده اند!

به گزارش ایت بال یك استاد رشته علوم ورزشی ضمن ابراز تاسف نسبت به عدم توجه به ورزش همگانی، اظهار داشت كه ˮمردم در ورزش ایران گم شده اندˮ.


محمدعلی قره در گفتگو با ایسنا، در مورد ضعف های اجرایی ورزش ایران در بخش های مختلف شامل عدم ثبات مدیریتی، مسائل مالی، ورزش پایه و... اظهاركرد: اگر مقوله مسابقه را از ورزش ایران فاكتور بگیریم بطور حتم ارزیابی بهتری نسبت به وضع موجود حوزه ورزش خواهیم داشت، متاسفانه طی ۴۰ سال بعد از پیروزی انقلاب نتیجه گرایی، مسابقه و كسب مدال، فضایی را در ورزش بوجود آورده است كه به وسیله نتایج كسب شده توسط قهرمانان بتوانیم بر ضعف های موجود و اساسی سرپوش بگذاریم.
كمتر از ۱۰ درصد مردم ایران ورزش می كنند!
وی افزود: در حالیكه طبق اعلام مسؤلان ۵۱ درصد مردم ایران ورزش می كنند اما آنچه طی یك تحقیق به دست آمده این است كه كمتر از ۱۰ درصد مردم ایران به ورزش كردن می پردازند.
این استاد رشته علوم ورزشی با اشاره به این كه مسابقه و كسب مدال بعنوان "معیار انحرافی" ورزش ایران را تحت تاثیر قرار داده است، اظهار داشت: ورزش باید به یك مقوله همگانی در كشور تبدیل گردد، جالب است بدانید جمعیت سوئد معادل ۹ میلیون و ۷۰۰ هزار نفر است و آنها توانسته اند حدود ۴۹۴ مدال در المپیك های تابستانی كسب كنند، این در شرایطی است كه ایران بیشتر از ۸۰ میلیون نفر جمعیت دارد اما تعداد مدال های المپیك تابستانی ورزشكاران ایرانی حدود ۶۹ است. در سوئد بالای بیشتر از ۵۰ درصد مردم ورزش می كنند در حالیكه این میزان برای مردم ایران كمتر از ۱۰ درصد است.
جار و جنجال های سطحی جای مباحث كلان را در ورزش گرفته است
قره با طرح این پرسش كه چرا ورزش نكردن مردم بعنوان یك دغدغه برای مسؤلان مطرح نیست؟ عنوان كرد: در ورزش ایران هدف، برنامه و سازمان دهی منسجمی در حوزه مدیریتی وجود ندارد و متاسفانه رسانه ها با شجاعت به تجزیه و تحلیل مباحث كلان در ورزش نمی پردازند و صرفا شاهد جار و جنجال های سطحی در فضای ورزش كشور هستیم. بروید و بررسی كنید تا مشخص شود چند درصد رسانه ها به ورزش همگانی و چند درصد به ورزش قهرمانی می پردازند؟ برپایه یك تحقیق ۹۷ درصد رسانه ها به ورزش قهرمانی بخصوص فوتبال می پردازند و صرفا سه درصد مطالب خویش را به ورزش همگانی و بانوان اختصاص می دهند.
وی با تصریح این كه تفكر سیستمی بر ورزش كشور حاكم نیست و تصمیمات به صورت جزیره ای اتخاذ می شود، اظهار نمود: متاسفانه در ورزش ایران هر مدیر و هر نهادی آن گونه كه دوست دارد عمل می كند و شاهد وجود اهداف مشترك و یكپارچه در ورزش نیستیم، در حالیكه باید دستگاه ها و نهادهای مختلف برپایه یك اندیشه واحد در حوزه ورزش عمل كند.
این استاد رشته علوم ورزشی با اشاره به این كه یكی از دیگر مسائل چالش برانگیز در ورزش ایران این است كه دانشجویان علوم ورزشی توسط اساتید به منظور خدمت رسانی به مردم تربیت نمی شوند، اظهار داشت: علاوه بر این واحدهای درسی لازم و كافی برای دانش اندوزی در جهت همگانی كردن ورزش وجود ندارد و هیچ آموزشی هم در حوزه فلسفه رشته تربیت بدنی به دانشجویان داده نمی گردد.
چه میزان از ورزش ایران به بانوان اختصاص دارد؟
قره با تاكید بر این كه بانوان در ورزش ایران از اهمیت چندانی برخوردار نیستند، اظهار داشت: بطور حتم این بانوان هستند كه می توانند انگیزه ورزش كردن در كودكان ایجاد كنند و حدود نیمی از جمعیت كشور را به خود اختصاص می دهند، اما آیا ۵۰ درصد بودجه و مشاركت در حوزه ورزش به این قشر اختصاص می یابد؟
وی با اشاره به این كه ورزش با مقوله های مختلفی همچون اقتصاد، بهداشت، سیاست، آموزش و پرورش، روابط اجتماعی، روابط خانوادگی و غیره در ارتباط می باشد، اظهار نمود: اگر مقوله مسابقه و نتیجه گرایی را از ورزش حذف نماییم به جایگاه اصلی ورزش در ایران پی می بریم و متوجه می شوید تا چه میزان به این حوزه توجه داشته ایم و ضعف های موجود به راحتی نمایان می شود.
حوزه های علمیه هم باید به مقوله ورزش ورود كنند
این استاد رشته علوم ورزشی افزود: ورزش فعالیتی فرهنگی با ابزاری بدنی و مهارتی است كه تمام ابعاد بدنی انسان را در بر می گیرد حتی حوزه های علمیه هم باید به مقوله ورزش ورود كنند و اگر تربیت روح دركنار تربیت جسم مورد توجه قرار نگیرد پیشرفت و پرورش لازم محقق نخواهد شد.
قره با تاكید بر نقش مجلس شورای اسلامی و دولت در ورزش كشور، اظهار داشت: رسانه ها، دانشگاه ها، وزارت ورزش و جوانان و حوزه های علمیه از اركان مهم ورزش در كشور می باشند و هر یك به نحوی مطلوب باید وظیفه خویش را برای بهبود ورزش ایران ایفا كنند. ظاهرا این كه چه تعداد از مردم ایران زیر چتر ورزش كشور فعالیت ورزشی می كنند برای مجلسی ها مهم نیست. در حالیكه وزیر ورزش و جوانان بارها و بارها برای مسائلی همچون استقلال و پرسپولیس مورد سوال قرار گرفته است چرا نمایندگان مجلس از وزیر ورزش سوال نمی پرسند كه چه سرانه ای برای ورزش مردم اختصاص یافته است و به چه میزان از استانداردهای دنیا عقب هستیم.
وی با بیان این كه ورزش همگانی زیربنای ورزش قهرمانی است و متاسفانه در ورزش ایران مردم گم شده اند، اظهار داشت: متاسفانه نخستین كلمه ای كه بر تصمیمات مسئولان ورزشی حاكم است مقوله "من بودن" است و به علت كوتاه بودن دوره مدیریتی و عدم اطمینان آنها از جایگاه شان سبب شده تا بدون برنامه پیش بروند و صرفا به نتایج توجه نمایند، بنابراین هم ورزش ایران به عدم برنامه ریزی مبتلا شده است و به جای ورزش همگانی كه اقشار مختلف جامعه را در بر می گیرد صرفا مسابقه، نتیجه گرایی و ورزش قهرمانی قد علم كرده است.1398/06/27
22:12:19
5.0 / 5
4182
تگهای خبر: آموزش , استاندارد , تیم , سیستم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
بیلیارد