برای نخستین بار؛

سیمان در فضا تولید شد، محافظت در مقابل اشعه های فضایی

سیمان در فضا تولید شد، محافظت در مقابل اشعه های فضایی

ایت بال: خدمه ایستگاه فضایی طی آزمایشی برای اولین بار در فضا سیمان تولید كردند. سیمان یكی از موادی است كه در ماموریت های آینده به ماه و مریخ از انسان در مقابل اشعه های فضایی محافظت می كند.


به گزارش ایت بال به نقل از دیلی میل، خدمه حاضر در ایستگاه فضایی بین المللی برای اولین بار در فضا سیمان تهیه كردند. این پروسه نشان داد سیمان در گرانش كم نیز شكل می گیرد. درك چگونگی تشكیل سیمان در فضا و شرایط موجود در ماه و مریخ مسیر را برای ساخت سازه هایی جدید در این سیارات فراهم می آورد.
سیمان بخش اصلی بتن و ماده سختی است كه در مقابل اشعه های فضایی و همین طور تغییرات شدید دمایی از مواد دیگر محافظت می كند. «آلكساندرا رادلینسكا» محقق ارشد این پژوهش در دانشگاه ایالتی پنسیلوانیا می گوید: برای انجام ماموریت در ماه و مریخ نیازمند محافظی در مقابل اشعه ها و تغییرات دمایی هستیم. تنها راه ایجاد چنین محافظی ساخت زیربنا در محیط های فضایی است. یكی از ایده های نوین شامل ساخت مواد مشابه سیمان در فضا است. همین طور یكی از موادی كه در ساخت و ساز به كار می رود تلفیقی از شن، ماسه و سنگریزه هایی است كه به وسیله سیمان با یكدیگر پیوند می خورند. در همین راستا جهت بررسی این ایده، خدمه ایستگاه فضایی آزمایشی برای ساخت سیمان انجام دادند. آنها طی این پروسه ماده معدنی اصلی سیمان یعنی سیلیكات تری كلسیم را همراه انواع مختلف پودر سیمان و مقادیر مختلف آب و افزودنی تركیب كردند.
پودر سیمان با آب تركیب می شود و كریستال هایی به وجود می آورد كه به تدریج با یكدیگر پیوند ایجاد می كنند. آنها مواد تولید شده در این پروسه را با نمونه سیمانی كه روی سطح زمین ایجاد می شود، مقایسه كردند. پژوهشگران متوجه تمایزهای میكروساختاری در سیمان فضایی در مقایسه با نمونه زمینی شدند. تمایز اصلی آن است كه سیمان فضایی متخلخل تر است. رادلینسكا در این زمینه می گوید: افزایش تخلخل با میزان قدرت مواد نسبت مستقیم دارد. البته هنوز قدرت مواد تشكیل شده در فضا اندازه گیری نشده است. حتی درباره سیمان سختی كه روی زمین تولید می شود، ما هنوز تمام وجوه پروسه هیدراتاسیون را نمی دانیم. حالا می دانیم كه تمایزهایی میان سیستم های مبتنی بر فضا و زمین وجود دارد و می توان این تمایزها را بررسی كرد تا مشخص شود برای تولید سیمان در فضا كدامیك سودمند هستند.



منبع:

1398/06/20
12:50:03
5.0 / 5
4147
تگهای خبر: تیم , سیستم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
بیلیارد