كودكان چاق و كم تحرك بیشتر در معرض ناهنجاری های حركتی قرار دارند

كودكان چاق و كم تحرك بیشتر در معرض ناهنجاری های حركتی قرار دارند

ایت بال: عضو هیات علمی پژوهشگاه علوم ورزشی معتقد است: كودكانی كه چاق هستند و كمتر به فعالیت ورزشی می پردازند بیشتر در معرض ناهنجاری های اسكلتی و عضلانی همچون صافی كف پا قرار دارند.دكتر حامد عباسی در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به برگزاری دوره تخصصی بازیهای اصلاحی برای كودكان طی روزهای ۱۰ و ۱۱ مرداد توسط پژوهشگاه علوم ورزشی اضافه كرد: با عنایت به كاهش فعالیت های ورزشی در میان كودكان و گرایش بیش از اندازه آنها به بازیهای كامپیوتری با استفاده از تبلت، گوشی موبایل و... سبب افزایش بیش از اندازه ناهنجاریهای حركتی همچون ناهنجاریها در ستون فقرات، سر به جلو، شانه گرد، صاف شدن كف پا، زانوی پرانتری و... شده است كه متاسفانه آمار این ناهنجاریها در میان كودكان در حال افزایش می باشد.
وی اظهار داشت: این ناهنجاریها همچون صافی كف پا و زانوی ضربدری در كودكان چاق كه فعالیت ورزشی كمتری دارند بیشتر از سایر كودكان دیده می شود. بدین سبب تلاش ما از برگزاری دوره تخصصی بازی های اصلاحی برای كودكان این است تا به این مساله تاكید داشته باشیم كه آموزش وضعیت های بدنی و الگوی های حركتی صحیح در چارچوب بازی های حركتی هدفمند در سنین كودكی بسیار بااهمیت و لازم است و علاوه بر تشخیص زودهنگام ناهنجاریهای وضعیتی در كودكان می تواند به اثربخشی مداخلات اصلاحی نیز كمك نماید.
این عضو هیات علمی پژوهشگاه علوم ورزشی اشاره كرد: این دوره با هدف طراحی بازهای اصلاحی برای پیشگیری و اصلاح ناهنجاری های قامتی و راه رفتن در كودكان طراحی شده است.
عباسی سرفصل های دوره بازی های اصلاحی برای كودكان را شامل ارزیابی قامت، ناهنجاری های قامتی تكاملی در كودكان، ناهنجاری های راه رفتن در كودكان، اصول و ملاحظات طراحی تمرینات اصلاحی در كودكان، اصول اصلاح رفتارهای حركتی در كودكان و طراحی بازی های اصلاحی برای ناهنجاری تنه، اندام تحتانی و راه رفتن در كودكان عنوان نمود و اظهار داشت: این آموزش طی دو روز به صورت نظریه و عملی به مربیان آموزش داده خواهد شد.
او در آخر اشاره كرد: متاسفانه هم اكنون با الگوهای غلط ناشی از كم تحركی مواجه هستیم. بطوریكه هشت ساعت پشت میز نشستن سبب ناهنجاریها در ستون فقرات، فشار بیش از اندازه به سیستم های عصبی و عضلانی و سر به جلو می شود. در حقیقت شروع ناهنجاریها ناشی از كم تحركی و الگوهای غلط حركتی است كه كم تر مورد توجه قرار می گیرد.
منبع:

1398/05/15
12:26:54
5.0 / 5
4200
تگهای خبر: آموزش , بازی , تیم , سیستم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲
بیلیارد