كشتی و ژیمناستیك سبب كوتاهی قد نمی گردد

كشتی و ژیمناستیك سبب كوتاهی قد نمی گردد

ایت بال: عضو هیات علمی پژوهشگاه علوم ورزشی معتقد است: رشته هایی همچون ژیمناستیك و كشتی سبب كوتاهی قد نمی گردد، بلكه فشار قبل از حد تمرینات ورزشی به كودكان سبب لطمه به صفحات رشد و استخوان قدی می شود و در نتیجه كوتاهی قد را به دنبال خواهد داشت.دكتر امین غلامی در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به اینكه شروع زودهنگام ورزش تخصصی پیش از سن ۱۰ سالگی امكان دارد لطمه های جبران ناپذیری را به صفحات رشد و استخوان قدی كودك وارد كند، اضافه كرد: شروع زودهنگام فعالیت های ورزشی در بعضی رشته ها همچون ژیمناستیك، اسكیت و شنا پیش از سن ۱۰ سالگی چون سبب نشاط كودك می شود و جنبه تفریحی دارد، سفارش می شود اما در رشته های سنگین همانند كشتی و وزنه برداری كه هنوز رشد شناختی كودك تقویت نشده و نیاز به یكسری آمادگی بدنی خاص دارد. به هیچ عنوان پیش از سن ۱۰ سالگی سفارش نمی گردد و احتمال دارد فشار قبل از حد تمرینات به صفحات رشد و استخوان های بلند كودك لطمه بزند.
وی اظهار داشت: اینكه گفته می شود كشتی یا ژیمناستیك سبب كوتاهی قد می شود و یا والیبال و بسكتبال در افزایش قد تاثیر دارد منطق اشتباهی است و از نظر علمی ثابت شده نیست. آنچه كه در رشد قدی كودك موثر است، انجام فعالیت های ورزشی هدفمند در دوران كودكی است. همانطور كه كودك برای ورود به مدرسه نیاز دارد تا رشد شناختی او تقویت شود در ورزش نیاز برای ورود به ورزش حرفه ای و تخصصی باید یكسری آموزش های بنیادین را سپری كرده باشد.
غلامی افزود: شروع زودهنگام ورزش حرفه ای و تخصصی نه تنها به صفحات رشد كودك لطمه می زند بلكه از نظر روانی و اجتماعی نیز لطمه های جبران ناپذیری را به دنبال خواهد داشت. برای اینكه كودك با انجام ورزش به دنبال یكسری هیجانات است و ورزش حرفه ای به صورت رسمی برگزار می گردد نه تفریحی و این مساله از نظر بعد روانی و اجتماعی تاثیر نامطلوبی بر روی كودك می گذارد و سبب می شود تا به حداكثر رشد قدی نرسد.
مسوول كانون علمی بازی و ورزش در كودكان درانتها اضافه كرد: در رشته های سنگین همانند كشتی و وزنه برداری كه قدرتی و فشار تمرینات سنگین است و كودك با عنایت به سنش چون قادر به تحمل تمرینات سنگین نیست، این فشارها می تواند روی استخوان قدی كودك تاثیر نامطلوبی بگذارد و رشد او را تحت تاثیر قرار دهد. بدین سبب طراحی و فشار تمرینات از طرف مربی در كوتاهی یا افزایش قد كودك تاثیر زیادی دارد و ماهیت هیچ رشته ورزشی در این زمینه موثر نیست.
منبع:

1398/05/04
14:06:04
5.0 / 5
4248
تگهای خبر: آموزش , بازی , شنا , طراحی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
بیلیارد