خستگی عضلانی از مهم ترین عوامل اختلال و كاهش عملكرد ورزشی

خستگی عضلانی از مهم ترین عوامل اختلال و كاهش عملكرد ورزشی

به گزارش ایت بال یك دكترای صدمه شناسی و حركات اصلاحی اظهار داشت: خستگی عضلانی از مهم ترین عوامل اختلال و كاهش عملكرد ورزشی به حساب می آید.


دكتر علی باقر نظریان در گفتگو با خبرنگار ایسنا، اظهار نمود: مفصل زانو به دلیل قرارگیری در میان دو اهرم بلند در معرض وارد شدن نیروهای مختلف است.

وی افزود: جهت گیری و ساختار مناسب لیگامان ها، كپسول مفصلی و مینیسك به صورت قابل ملاحظه ای در ایجاد ثبات سهیم است اما با درنظر گرفتن نیروهای زیادی كه از مفصل می گذرند، این میزان ثبات كافی نیست.

نظریان افزود: عوامل مختلفی در برهم زدن ثبات آن و صدمه دیدگی نقش دارند و یكی از عوامل خستگی بوده كه به صورت محیطی و مركز در بروز صدمه نقش دارد.

این عضو هیأت علمی دانشگاه لرستان تصریح كرد: خستگی محیطی شامل فرآیندهایی است كه هنگام فعالیت ورزشی منجر به افت ظرفیت نیروی تولیدی عضله در سطح دیستال یا محل اتصال عیبی-عضلانی می شود.

وی تصریح كرد: نوع دیگری از خستگی تحت عنوان خستگی عمومی یا مركزی است كه با كاهش توانایی عضلات در تولید نیروی مطلوب مرتبط بوده و در نتیجه آن زنجیره رویدادها از سیستم عصبی- مركزی تا فیبرهای عضلانی قطع می شود.

نظریان اظهار داشت: خستگی عضلانی از مهم ترین عوامل اختلال و كاهش عملكرد ورزشی به حساب می آید و می تواند در كاهش قدرت اداری، ظرفیت عملكردی عضلات، اختلال در فعال سازی همزمان عضلات موافق و مخالف، تغییر در الگوی حركت و در نهایت كاهش عملكرد و كارایی سیستم عصبی-عضلانی نقش داشته باشد و در نتیجه افزایش احتمال صدمه دیدگی مفصل را زیاد می كند.
منبع:

1398/04/11
13:36:03
5.0 / 5
4517
تگهای خبر: سیستم , شنا , فعالیت , ورزش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۵
بیلیارد