در یك شركت دانش بنیان ایرانی؛

یخزدای سبز برای جاده های برفی تولید شد

یخزدای سبز برای جاده های برفی تولید شد

ایت بال: پژوهشگران یك شركت دانش بنیان موفق به تولید ماده ای بعنوان یخ زدا شدند كه برای ذوب شدن یخهای جاده ها به كار می رود بدون اینكه به محیط زیست و گیاهان صدمه ای وارد كند.محمدرضا سویزی، مدیر عامل شركت دانش بنیان تولید كننده «یخ زدای سبز» و عضو هیات علمی دانشگاه مالك اشتر در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار نمود: ما موفق شدیم موادی بعنوان یخ زدای سبز تولید نماییم كه جایگزین مناسبی برای نمك است.
وی با اشاره به اینكه نمك همواره به سطح جاده ها لطمه وارد می كند، بیان كرد: همین طور استفاده از شن و ماسه می تواند سطح جاده را لغزنده كند؛ بدین جهت استفاده از این یخ زدا می تواند بسیار كاربردی باشد.
مدیر این شركت دانش بنیان اشاره كرد: همین طور نمك مشكلات زیست محیطی، خشكی گیاهان و تخریب بتن و ابنیه را به دنبال دارد بنا بر این است كه كشورهای امریكایی و اروپایی از یخ زدا استفاده می نمایند.
وی با اشاره به اینكه این یخ زدا به تولید صنعتی رسیده است، بیان كرد: این ماده كه می تواند به صورت پودر و مایع باشد مشكلات زیست محیطی شن و نمك را ندارد و برای گیاهان مانند كود عمل می كند.
سویزی با اشاره به ماده اولیه یخ زدای سبز كه در این شركت دانش بنیان تولید شده، اشاره كرد: این ماده از خاك معدنی و یك ماده شیمیایی كه در صنعت پتروشیمی موجود است، تولید می شود.
وی با اشاره به اینكه قیمت تمام شده این ماده كمتر از نمك است، عنوان كرد: مضراتی كه نمك در دراز مدت به وجود می آورد هزینه بیشتری را به محیط زیست و كشور وارد میكند اما این یخ زدا ضرری برای محیط زیست ندارد.
به گفته عضو هیات علمی دانشگاه مالك اشتر، ما توانسته ایم دانش فنی این ماده را بدست آوریم و برای تولید انبوه آن نیاز است كه با شهرداری وارد مذاكره شویم؛ اما در صدد هستیم علاوه بر تولید در كشور به صادرات آن بپردازیم.
وی اشاره كرد: ما می توانیم این ماده را ۷۰ درصد قیمت نمونه های چینی به چین، روسیه، كشورهای اروپای شرقی، … و كشورهای سردسیر صادر نماییم.
سویزی اشاره كرد: امید ما به صادرات بیشتر است برای اینكه در اواسط تیرماه همراه هیاتی از معاونت علمی و فناوری به روسیه می رویم كه با آنها از این كانال بازاریابی نماییم.

1398/04/03
14:03:42
5.0 / 5
4185
تگهای خبر: تیم , صنعت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱
بیلیارد