تجهیزات استریل كننده لوازم بیمارستانی تولید شد

تجهیزات استریل كننده لوازم بیمارستانی تولید شد

به گزارش ایت بال یكی از شركت های دانش بنیان با تولید تجهیزات استریل كردن تجهیزات و لوازم بیمارستانی، بخشی از نیاز سلامت كشور به این تجهیزات را تأمین كرده است.به گزارش ایت بال به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، بهروز فتاحی، مدیرعامل یك شركت دانش بنیان با بیان این كه «اتوكلاو»، سامانه خودكار ضدعفونی كردن تجهیزات بیمارستانی است، اضافه كرد: اتوكلاو كه از دو كلمه Auto به مفهوم خودكار و clave به مفهوم قفل شونده تشكیل شده است، دستگاه قفل شونده برای استریل مواد، توسط بخار تحت فشار است.
این فعال فناور با اشاره به استفاده این دستگاه از بخار تحت فشار برای تولید گرمای مرطوب و از بین بردن میكروب زنده دستگاه های پزشكی حساس یامقاوم در مقابل گرما استفاده می نماید، اضافه كرد: مزیت این روش استریل كردن به كمك بخار این است كه بخار به صورت مؤثر میكروب را می كشد و اغلب بعنوان استاندارد طلایی روش های استریلیزاسیون مورد توجه واقع شده است. ابزارهای جراحی، ابزارها و ایمپلنت های دندانپزشكی و ایمپلنت های جراحی را می توان با این روش استریل كرد.
وی درباره سازوكار فعالیت دستگاه اتوكلاو اظهار داشت: در یك استریل كننده بخار گرانشی بزرگ، بخار تحت فشار به محفظه معمولاً از یك منبع خارجی تأمین می شود. هوای متراكم در چمبر افزایش می یابد و به تدریج هوا از راه یك تله بخار در پایین اتاق خارج می شود. با خارج شدن مقداری از هوا با بخار مخلوط شده و جذب حرارت می شود، در نتیجه دسترسی به چمبر محدود می شود و در فشار مورد نظر درجه حرارت افزایش می یابد.
مدیرعامل این شركت با بیان این كه دستگاه استرلیزه استریل تحت فشار خلأ، از مدلهای گرانشی سریع تر و مؤثرتر در حذف هوا عمل می كنند، اضافه كرد: از آنجائیكه دستگاه استرلیزه، به زمان كمتر، حدود ۳ تا ۵ دقیقه در درجه حرارت استریل انتخاب شده نیاز دارد؛ در سطوح بالاتر، مدت زمان خشك شدن كوتاه تر می شود.
این فعال فناور با بیان این كه این شركت توانسته است با اشتغال برخی از متخصصان دانشگاه های تبریز كار دانش بنیان خویش را آغاز كند اظهار داشت: مركز رشد فناوری تجهیزات پزشكی این دانشگاه فعالیت خویش را در زمینه طراحی و تولید دستگاه های استریلایزر اتوكلاو (پری وكیوم وپست وكیوم) در تبریز آغاز كردیم و با گذراندن آزمون های استاندارد ملی و اروپایی بر روی دستگاه، گواهینامه كاربرد علامت استاندارد الزامی از سازمان ملی استاندارد ایران و پروانه ساخت وسیله پزشكی از اداره كل تجهیزات پزشكی وزارت بهداشت به این محصول تعلق گرفت.
فتاحی، با بیان این كه این محصول با قیمتی به مراتب پایین تر از نمونه وارداتی تولید می شود و از كیفیتی هم پای نمونه های مشابه برخوردار است، اظهار نمود: در صورت حمایت خریداران از این محصول ساخت داخل، می توان انتظار داشت كه با عنایت به بازار گسترده موجود در این عرصه، ضمن تأمین نیاز كشور با تولید داخلی، بخش قابل توجهی از خروج ارز به واسطه واردات این محصول، متوقف شود.

1398/04/02
13:45:23
5.0 / 5
4523
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵
بیلیارد