۵ نشانه هشداردهنده ورزش بیش از اندازه

۵ نشانه هشداردهنده ورزش بیش از اندازه

ایت بال: برنامه ریزی و دنبال كردن یك رژیم ورزشی منظم مسأله ای است كه افراد بسیاری در كوشش برای انجام آن هستند اما بااینكه ورزش فواید سلامت بسیاری را ارائه می كند، زیاده روی در آن نیز می تواند نتایجی نامطلوب به همراه داشته باشد.به گزارش ایت بال به نقل از ایسنا، عصر ایران به نقل از "كر ۲" نوشت: خستگی بعد از انجام تمرینات ورزشی می تواند به واسطه تأمین سوخت ناكافی برای بدن شكل بگیرد اما گاهی اوقات خستگی شدید بعد از ورزش در واقع نشانه ای از استراحت ناكافی بدن بین جلسات تمرین و ناتوانی آن در ترمیم و تقویت شرایط خود است.

در شرایطی كه میزان ورزشی كه باید انجام دهید به عوامل مختلفی همچون سن، سلامت كلی و اهداف شما بستگی دارد، برخی نشانه های كلی می توانند از سخت گرفتن بیش از اندازه به خود و زیاده روی در ورزش حكایت داشته باشند.

ورزش بیش از اندازه می تواند به خستگی و عدم تحقق اهداف مد نظر شما منجر شود. در این شرایط بهترین كاری كه می توانید برای سلامت خود انجام دهید، كاهش فشار تمرینات یا ایجاد تغییر در برنامه ورزشی است.

نشانه های آگهی دهنده ورزش بیشتر از حد

به جای افزایش سطوح انرژی بعد از ورزش با احساس خستگی شدید مواجه هستید

خستگی بعد از انجام تمرینات ورزشی می تواند به واسطه تأمین سوخت ناكافی برای بدن شكل بگیرد اما گاهی اوقات خستگی شدید بعد از ورزش در واقع نشانه ای از استراحت ناكافی بدن بین جلسات تمرین و ناتوانی آن در ترمیم و تقویت شرایط خود است.

برنامه خواب نامنظم و ضعیفی دارید

آیا در به خواب رفتن و خواب باقی ماندن مشكل دارید یا بدون در نظر گرفتن این كه چند ساعت در شب می خوابید همچنان با احساس خستگی مواجه هستید؟ این مشكلات می توانند نشانه ای از سطوح بیش از اندازه كورتیزول در بدن باشد. كورتیزول یك هورمون استرس است كه انجام ورزش بیش از اندازه یكی از دلیلهای ترشح آن در بدن است. كورتیزول اضافه می تواند بر كیفیت و كمیت خواب تأثیرگذار باشد.

غمگین هستید

در بهترین حالت انجام ورزش سبب ترشح اندورفین در بدن می شود كه به بهبود خلق و خو و احساس تندرستی و خوشبختی منجر می شود. با وجود این، ورزش بیش از اندازه می تواند نتیجه ای متضاد داشته باشد و با احساس غم و ناراحتی بیشتر مواجه شوید. بین جلسات ورزش خود زمان كافی برای استراحت اختصاص دهید.

تحریك پذیرتر از حد عادی شده اید

اگر بیشتر از حد عادی آشفته و پریشان هستید و تحریك پذیری شما نسبت به گذشته افزایش یافته است، شاید انجام ورزش بیش از اندازه زمینه ساز این شرایط شده باشد. زمان بیشتری را برای استراحت و ریكاوری اختصاص دهید تا جسم و روان شما سپاسگزار این شرایط باشند.

بیشتر از حد معمول بیمار می شوید

سرماخوردگی یا مواجهه مكرر با علایم آنفلوآنزا می تواند در نتیجه صرف زمان بیش از اندازه در باشگاه رخ دهد. اگر به رغم برخورداری از یك سیستم ایمنی بطور كلی خوب بطور مكرر بیمار می شوید، این می تواند نشانه ای از تضعیف سیستم ایمنی شما به واسطه ورزش بیش از اندازه باشد كه هر چه بیشتر مستعد ابتلاء به بیماری شده اید.

چگونه از فعالیت بیش از اندازه در باشگاه پرهیز كنیم

اگر حتی بعضی از علایم بالا را تجربه می كنید، خبر خوب این است كه گزینه های مختلفی برای كمك به پیش گیری از ورزش بیش از اندازه وجود دارند كه از آن جمله می توان به موارد زیر اشاره كرد:

استراحت به میزان كافی

حتی فعال ترین افراد نیز به استراحت بین جلسات ورزشی یا فعالیت طولانی نیاز دارند تا ریكاوری بدن به خوبی صورت بگیرد. یك یا دو روز استراحت بین جلسات تمرینات ورزشی شدید برای بهبود شرایط بدن لازم است.

غذا خوردن و نوشیدن مایعات به میزان كافی

اگر آب و سوخت مورد نیاز بدن را به میزان كافی تأمین كنید، جلسات ورزشی شما كارآمدتر خواهند بود و بدن بعد از انجام تمرینات ورزشی روند بهبودی را راحت تر طی می كند.

تنظیم شدت تمرینات

به جای حضور روزانه در جلسات ورزشی طولانی مدت و فرساینده، شدت تمرینات خودرا تنظیم كرده و بعد از یك جلسه تمرینات ورزشی شدید، روز بعد را به فعالیت هایی با شدت كمتر مانند انجام حركات كششی، مدیتیشن یا یوگا اختصاص دهید.

منبع:

1398/03/17
14:28:09
5.0 / 5
4408
تگهای خبر: باشگاه , بیماری , سلامت , سیستم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱
بیلیارد