جبران كم آبی با فناوری -۱۱

شستن لباس با دی اكسید كربن مایع، سایبانی كه آب را تصفیه می كند

شستن لباس با دی اكسید كربن مایع، سایبانی كه آب را تصفیه می كند

به گزارش ایت بال تیم های استارت آپی در بعضی از كشورها توانسته اند با ایده های خود گامی در جهت رفع مشكلات مدیریت آب بردارند كه همچون آنها می توان به سیستم های بازیابی هوا، سایبان خورشیدی و... اشاره نمود.به گزارش ایت بال به نقل از مهر، این روزها خیلی از كشورهای دنیا درگیر مسائل مربوط به خشكسالی و كم آبی هستند و برای برون رفت از این مشكل، دست به دامن فناوری های مختلف برای كمك به بارندگی بیشتر و دستیابی به منابع آبی جدید شده اند. در این میان تكنولوژی هایی مانند شیرین سازی و انواع تصفیه آب هم مورد توجه قرار گرفته اند كه در خیلی از كشورها استفاده می شوند.
برخی از تحقیقات محققان در دنیا در چارچوب استارت آپ عرضه شده و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری اسامی بعضی از آنها را منتشر نموده است.
این استارت آپ ها در حوزه تأمین آب با روش های جایگزین فعالیت نموده اند.
سیستم شست و شوی لباس با دی اكسیدكربن مایع
یكی از این محصولات در حوزه جایگزین كردن آب برای تأمین نیاز، «سیستم شست و شوی لباس با استفاده از دی اكسیدكربن مایع» بوده كه یك شركت امریكایی موفق به طراحی و ساخت آن شده است.
این شركت سیستمی جهت شست و شوی حجم بالای لباس و انواع منسوجات عرضه كرده است كه به جای آب، در آن از دی اكسید كربن مایع استفاده می شود. صنایع نساجی دومین صنعت بزرگ آلوده كننده آب در دنیا محسوب می شوند و فاضلاب خروجی آنها از آنجائیكه به مواد شیمیایی مختلف آلوده شده است، چالش های بسیاری را برای دفع و استفاده مجدد بوجود می آورد.
این شركت سیستمی متشكل از اجزای سخت افزاری، نرم افزاری و مواد شیمیایی عرضه كرده است كه بدون احتیاج به آب عملیات شست و شو را بر روی انواع پارچه به صورت مؤثر انجام می دهد.
بخش سخت افزاری از چهار سبد شست و شو برای انواع مختلف منسوجات تشكیل شده است كه به صورت یك حلقه بسته طراحی شده و با كمك سیستم فیلتر كردن مستمر، دی اكسید كربن مایع موجود بعد از تصفیه مجدد برای شست و شو استفاده می شود.
همچنین شركت یك نرم افزار برای تنظیم تعداد دفعات شست و شوی مواد شیمیایی مربوط به هر پارچه طراحی و عرضه كرده است. همچون كاربردهای این محصول می توان به شست و شوی یونیفرم كارگران، یونیفرم لباس های نظامی و آتش نشانی و صنایع نساجی اشاره نمود.
شركت ها و سازمان های با حجم بالای شست و شوی لباس و كارخانجات نساجی می توانند از این سیستم بعنوان جایگزین آب استفاده كنند.
سیستم جذب و بازیابی رطوبت هوا برای ایجاد گلخانه ها
یك شركت هلندی هم دستگاهی مقرون به صرفه برای جذب و بازیابی رطوبت آب موجود در هوا برای تأمین احتیاج به آب طراحی نموده كه در مناطق محروم بیشتر می توان از آن بهره برد.
هرچند سیستم های بازیابی رطوبت گوناگونی در بازار وجود دارد اما بیشتر آنها هزینه اولیه و یا نگهداری بالایی دارند یا در محیط های محدودی می توان آنها را استفاده نمود. اما سیستم عرضه شده توسط این شركت می تواند در محیط های مختلف حتی با میزان رطوبت حدود ۵ گرم / كیلوگرم هم فعالیت خویش را انجام دهد.
همچنین این سیستم برای بازیابی ۱۰۰۰ لیتر آب تنها به ۵۰ كیلووات انرژی الكتریكی و ۹۰۰ هزار كالری انرژی گرمایی نیاز دارد كه این انرژی هم می تواند از منابع مختلف مانند زباله سوز، سوخت و یا انرژی خورشیدی تأمین شود.
این سیستم برای ایجاد گلخانه های خودكفا از نظر آب و یا مكان های كمتر توسعه یافته شهری و روستایی با دسترسی محدود به آب شرب به كار می آید. همینطور از این سیستم برای بیابان زدایی و در مناطق محروم می توان بهره برد.
به سازی رطوبت هوا برای تولید آب شرب
یك شركت خارجی دستگاهی جهت جذب و بهسازی رطوبت موجود در هوا برای مصارف روزمره خانگی عرضه كرده است. فرایند تأمین آب از رطوبت در این دستگاه از راه جذب هوا با كمك هواكش های موجود در دستگاه شروع می شود. در گام بعدی این رطوبت هوا توسط دستگاه جذب شده و هوای خشك از دستگاه خارج می شود.
با فشرده سازی و تقطیر رطوبت هوای جذب شده، آب مقطر به دست می آید. سپس این آب وارد محفظه ای می شود كه مواد معدنی مورد نیاز انسان به آن افزوده می شود و در نهایت آب قابل شرب حاوی مواد معدنی در اختیار مصرف كننده قرار می گیرد. این دستگاه در حال انجام تست های نهایی پیش از عرضه تجاری به بازار است.
سایبان خورشیدی با قابلیت جمع آوری و تصفیه آب باران
یك شركت هندی، سایبان هایی چند منظوره با قابلیت تولید انرژی الكتریكی و جمع آوری و تصفیه آب باران عرضه كرده است.
این سایبان ها در عین حال كه نقش ابتدایی خود بعنوان سایبان را انجام می دهند، از راه صفحات فتوولتائیك موجود بر روی آنها انرژی نور خورشید را جذب می كنند و جهت استفاده بعنوان انرژی الكتریكی آنرا در باطری های خود ذخیره می كنند.
همچنین به علت نوع ساخت، در هنگام بارندگی آب باران در مركز آن جمع می شود، این آب از راه لوله موجود در میله مركزی سایبان به سمت زمین حركت كرده و در راه خود از داخل فیلترهای موجود در میله سایبان عبور می كند و تا حد استاندارد آب قابل شرب تصفیه می شود.
این سیستم همینطور قابلیت اتصال به مخازن آب یا دیگر منابع برای تصفیه آب آنها را هم داراست. این سایبان قابلیت هایی مانند تبدیل به جایگاه های سوخت خودرو های الكتریكی و استفاده بعنوان سایبان پاركینگ ها و پارك ها و همینطور ایجاد محل های كار در فضای آزاد با دسترسی مناسب به آب و برق و روشنایی را فراهم می آورد.
گروه مخاطب این سیستم حوزه شهری است.
سیستم جذب و بازیابی رطوبت هوای خانگی برای تولید آب آشامیدنی
یك شركت امریكایی دستگاهی با هدف تبدیل رطوبت موجود در هوا به آب قابل آشامیدن و حاوی مواد معدنی عرضه كرده است كه انرژی مورد نیاز خویش را از انرژی خورشیدی تأمین می كند.
در این سیستم هوا از راه دریچه های دستگاه به داخل آن كشیده می شود و بعد از جذب رطوبت آن هوای خشك از سمت دیگر دستگاه خارج می شود. سپس رطوبت جذب شده طی فرایند تقطیر به آب مقطر تبدیل می شود و با عبور این آب از محفظه دارای مواد معدنی، آب دارای املاح مورد نیاز بدن و مناسب برای نوشیدن از دستگاه خارج می شود.
این دستگاه در یك روز آفتابی می تواند تا ۲۰ بطری آب شرب به ازای هر مجموعه استاندارد دستگاه (شامل دو پنل خورشیدی) تولید نماید. این دستگاه عمر مفیدی بیشتر از ۱۰ سال دارد و هر ۵ سال هم تنها احتیاج به تعویض فیلترها و محفظه مواد معدنی دارد.

1398/03/09
14:02:16
5.0 / 5
4144
تگهای خبر: استاندارد , بازی , تیم , خودرو
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱
بیلیارد