ورزشكاران هنگام افطار نان سبوس دار نخورند

ورزشكاران هنگام افطار نان سبوس دار نخورند

به گزارش ایت بال یك متخصص تغذیه ورزشی معتقد است: مصرف نان های سبوس دار به علت این كه نفاخ دار هستند و جذب كربوهیدرات را به تعویق می اندازند، برای یك ورزشكار حرفه ای كه پس از افظار مقرر است در یك مسابقه سنگین شركت كند، مناسب نمی باشد.دكتر شهرام فرج زاده در گفتگو با ایسنا، اظهار نمود: هر چند ورزش حرفه ای مغایرتی با روزه داری ندارد و خیلی از فوتبالیست های كشورهای مسلمان كه در لیگ های اروپایی بازی می كنند روزه هم می گیرند، اما آن چه كه اهمیت دارد این است كه ماه مبارك رمضان در چه فصلی از سال باشد، اگر پاییز یا زمستان باشد از نظر زمانبندی برای جذب كربوهیدرات و مایعات كمترین اثر را بر روی عملكرد ورزشكار دارد، اما اگر در تابستان یا اواخر فصل بهار باشد اساسا عملكرد ورزشكار را تحت تأثیر قرار می دهد.
وی اظهار داشت: باآنكه عنوان می شود بهترین زمان برای انجام مسابقه در این ماه ۲ ساعت بعد از افطار است اما باید به این مورد توجه داشته باشیم كه اگر مقرر است ورزشكار در یك مسابقه حساس و سنگین شركت نماید پس از مسابقه زمان كافی برای ریكاوری نخواهد داشت. اگر مقرر است در این ایام فوتبالیستی در مسابقه ای شركت نماید كه مسابقه ساعت ۱۲ شب به اتمام برسد و پس از این ساعت ریكاوری انجام دهد بهتر است مسابقه به زمان دیگری موكول گردد یا هر ۱۰ روز یك مرتبه برگزار گردد تا ورزشكار از نظر عملكردی گرفتار مشكل نشود.
این متخصص تغذیه ورزشی تصریح كرد: یك بازیكن فوتبال، والیبال یا بسكتبال مرد حداقل باید ۴۰۰ گرم قند در عضلات خود داشته باشد تا بتواند در یك مسابقه حداقل ۵۸ دقیقه فعالیت خوب و بهینه داشته باشد، در غیر این صورت در ۲۵ دقیقه شروع بازی ذخایر قندی وی به اتمام می رسد و در ۶۰ دقیقه گرفتار افت بدنی شدید می شود. ازاین رو اگر فاصله كمی بین زمان افطار و شروع مسابقات باشد، ورزشكار زمان كافی برای جذب كربوهیدرات نخواهد شد و این مساله سبب افت عملكرد او می شود.
فرج زاده با بیان این كه ورزشكاران حرفه ای هنگام افطار نان های سبوس دار، حبوبات و سالاد مصرف نكنند، اظهار داشت: نان سبوس دار همچون سنگك و هم سالاد و حبوبات چون نفاخ هستند برای ورزشكاری كه مقرر است پس از افطار در مسابقه حساسی شركت كند، مناسب نمی باشد و جذب كربوهیدرات را به تعویق می اندازند. اما نان سفید، برنج به مقدار كم، فیله مرغ، ماست های میوه ای، سوپ هایی كه از سبزیجات كمتری استفاده شده باشد، گزینه های خوبی برای جذب سریع كربوهیدرات در ورزشكاران هستند. البته نان سنگك همان گونه كه وعده مناسبی برای زمان افطار نیست اما برای سحر كه زمان بیشتری برای جذب كربوهیدرات دارند، وعده مناسبی است.
وی افزود: ورزشكاری كه برای حضور در مسابقه ای گرفتار استرس است جذب كربوهیدرات در چنین افرادی به سختی انجام می شود. ازاین رو سفارش می شود این گونه افراد وعده افطار خویش را با غذای سبك آغاز كند و تا شروع مسابقه از وعده های كوچك استفاده نماید. ضمن این كه مایعاتی همچون آب سیب به جای آب هندوانه مصرف كند. چونكه آب هندوانه نفاخ است و جذب آن در بدن سخت تر از نوشیدنی های ورزشی و آب میوه هایی مثل آب سیب خواهد بود.
این متخصص تغذیه ورزشی از دوغ و نوشیدنی های كفیر بعنوان مناسب ترین مایعات پس از مسابقه و هنگام ریكاوری عنوان نمود.1398/03/01
23:48:01
5.0 / 5
4185
تگهای خبر: بازی , تغذیه , فعالیت , فوتبال
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
بیلیارد