زنان ورزشكار ۸ برابر مردان گرفتار پاره گی رباط می شوند

زنان ورزشكار ۸ برابر مردان گرفتار پاره گی رباط می شوند

ایت بال: مسئول دپارتمان صدمه های ورزشی آكادمی ملی المپیك اظهار داشت: با عنایت به این كه در سال كسب سهمیه بازی های المپیك ۲۰۲۰ توكیو قرار داریم، با راه اندازی این مركز به دنبال آموزش و كاهش صدمه های احتمالی ورزشكاران اعزامی هستیم.


دكتر محمدحسین علیزاده در گفت و گو با ایسنا، درباره مأموریت اصلی دپارتمان صدمه های ورزشی اظهار نمود: صدمه های ورزشی بعنوان یك مبحث جهانی است و هم اكنون مورد توجه قرار گرفته است. چونكه صدمه به صورتی یك تهدید جدی برای ورزشكاران شمرده می شود. تلاش بر این است تا در این مركز صدمه ها را در ورزشكاران مطالعه و ضمن دستیابی به میزان نرخ بروز صدمه بتوانیم آمار احتمالی صدمه ورزشكاران را به جامعه ورزش عرضه كرده و مهمترین راهكارهای را شناسایی و معرفی نمائیم تا ورزشكاران به خاطر صدمه مسابقات مهم را از دست ندهند.
وی اظهار داشت: خیلی از ورزشكاران عمر قهرمانی آنها به خاطر مساله صدمه دیدگی ها كوتاه است و یا اینكه به خاطر پرداخت هزینه ی سنگین برای درمان آسیب، امكان ادامه فعالیت ورزشی را ندارند. گاهی وقت ها چون ورزشكار نمی تواند از عهده هزینه این گونه صدمه ها برآید، مجبور می شود ورزش را رها كند. كمیته بین المللی المپیك در این خصوص فعالیت هایی را برنامه ریزی كرده تا با آموزش و شناسایی بموقع صدمه ورزشكاران حرفه ای بتواند میزان صدمه را كاهش و پیشگیری نماید.
علیزاده اشاره كرد: از سال ۸۴ كه رشته صدمه شناسی و حركات اصلاحی در دانشگاه تهران شروع به كار كرد، توانستیم در رشته كارشناسی ارشد و دكترا فارغ التحصیلان خوبی را در این زمینه تربیت نماییم. بدین سبب طی جلساتی كه با رضا قراخانلو جهت راه اندازی این مركز داشتم این مساله را مطرح كردم و وی هم پذیرفت تا چنین مركزی را در آكادمی ملی المپیك راه اندازی نماییم تا بتوانیم با آموزش های لازم و تحقیقات میدانی به ورزشكاران كمك نماییم.
وی افزود: البته فعالیت های این مركز به شكل كار تیمی و بهره گیری از تخصص های مختلف پزشك ورزشی و فیزیوتراپی خواهد بود و تلاش داریم یافته های میدانی داخلی و جهانی را با روش های مناسب آموزشی و كارگاه تخصصی در اختیار فدراسیون های مختلف قرار دهیم تا با عرضه آن به قهرمانان بتوانند در زمینه جلوگیری از صدمه گام مؤثری بردارند.
مسئول دپارتمان صدمه های ورزشی آكادمی ملی المپیك اضافه كرد: حالا ما آمار دقیقی از ورزشكاران صدمه دیده در كشور نداریم، چونكه خیلی از ورزشكاران پس از صدمه به خاطر بالا بودن هزینه های درمانی و نداشتن اطلاعات كافی در خصوص اینكه چگونه می توانند از خدمات درمانی فدراسیون پزشكی ورزشی برخوردار شوند، به فدراسیون بازگشت نمی كنند و همین مساله سبب شده تا در زمینه ثبت صدمه آمار دقیقی در كشور نداشته باشیم. بدین سبب مبحث صدمه باید به صورت وسیع مورد بررسی قرار بگیرد تا بتوانیم آمار دقیقی از میزان صدمه ورزشكاران داشته باشیم. البته با همكاری كه با فدراسیون پزشكی ورزشی داریم، تلاش می شود در این مركز با همكاری فیزیوتراپ ها، پزشكان متخصص و فارغ التحصیلان صدمه شناسی خدمات لازم را به ورزشكاران عرضه دهیم. امیدوارم كاری را كه آغاز كردیم به خوبی پیش ببریم تا با مشاركت فدراسیون پزشكی ورزشی كاروان خوب و سالمی را عازم المپیك ۲۰۲۰ نماییم.
وی در پاسخ به این سوال كه در این مركز مقرر است چه نوع خدماتی به ورزشكاران، فدراسیون ها و سازمان های ورزشی عرضه شود، اظهار نمود: ما در این مركز قرار نیست خدمات درمانی عرضه دهیم. این مركز تنها با این هدف راه اندازی شده تا بتوانیم با آموزش صحیح و فعالیت های میدانی با استفاده از امكانات ملی بخصوص آكادمی ملی المپیك در بخش های روانشناسی ورزشی، بیومكانیك ورزشی و ارزیابی عملكرد ورزشكاران و با جمع آوری یافته های تحقیقاتی در زمینه كاهش صدمه های ورزشكاران تلاش نماییم.
علیزاده با اشاره به اینكه طی مطالعاتی كه انجام شده، یافته های تحقیقاتی نشان از آن دارد كه زنان ورزشكار بیشترین صدمه را نسبت به مردان در پاره گی لیگامنت داشتند، اشاره كرد: هم اكنون زنان ورزشكار هشت برابر نسبت به مردان گرفتار پارگی لیگامنت صلیبی هستند. بدین جهت پیشگیری و پیش بینی صدمه ها نیازمند برنامه ریزی است تا شاهد قربانی گرفتن بیش از پیش ورزشكاران كشورمان كه سرمایه های افتخار آمیز جامعه هستند، نباشیم.
ایشان سپس گفت و گوی خود به عرضه یك نمونه از برنامه های پیشگیری جهانی صدمه اشاره نمود و اظهار داشت: بعد از تاكید فیفا بر اجرای +۱۱ در تمرینات فوتبال، میزان صدمه دیدگی در بازیكنان فوتبال ۱۱ تا ۲۵ درصد كاهش پیدا كرد. البته در این زمینه یازده مركز در دنیا فعال می باشند كه تحت لیسانس كمیته جهانی المپیك فعالیت می نمایند و امیدوارم ما هم در آینده درباب جلوگیری از صدمه های ورزشی در جمع این مراكز قرار بگیریم.
علیزاده درانتها از به روز رسانی و استاندارد كردن سامانه ثبت صدمه در این مركز آگاهی داد و اضافه كرد: این سامانه هم اكنون در فدراسیون پزشكی ورزشی فعال است و ما امیدوارم با هماهنگی لازم بتوانیم از این سامانه استفاده نمائیم تا برمبنای اطلاعات همه گیر شناسی صدمه امكان برنامه ریزی در یك پروسه استاندارد جهانی فراهم گردد.
1398/02/18
18:07:26
5.0 / 5
4253
تگهای خبر: آموزش , استاندارد , بازی , تیم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱
بیلیارد