مكمل، تاثیر مثبتی در افزایش حجم عضلانی ورزشكاران جوان و نوجوان ندارد

مكمل، تاثیر مثبتی در افزایش حجم عضلانی ورزشكاران جوان و نوجوان ندارد

به گزارش ایت بال یك متخصص تغذیه ورزشی می گوید: ورزشكاران نوجوان و جوان كه وارد ورزش حرفه ای می شوند تحت هیچ شرایطی برای بهبود عملكرد و افزایش حجم عضلانی خود مبادرت به مصرف مكمل نكنند.دكتر غلامرضا جهانی در گفتگو با ایسنا اظهار نمود: ورزشكاران نوجوان و جوان كه به صورت حرفه ای ورزش را دنبال می كنند برای بهبود عملكرد خود باید توجه ویژه ای به رژیم غذایی خود داشته باشند و وعده غذایی خویش را روزانه از ۳ وعده به ۵ تا ۶ وعده بالا برند تا گرفتار ضعف عضلانی نشوند. ضمن اینكه این رده سنی باید از مواد غذایی استفاده كنند كه حاوی مواد قندی بالا و چربی و پروتئین كمتری باشد تا نیازهای كالری آنها مرتفع شود.

وی اظهار داشت: نوجوانان چون در سنین رشد و پیش از بلوغ هستند هنوز حجم عضلانی آنها به حد ایده آل و كافی نرسیده و باید شدت، حجم و تعداد جلسات تمرین خویش را بر مبنای میزان آمادگی جسمانی خود تنظیم كنند. ضمن اینكه در این رده سنی میزان دریافت كربوهیدرات اهمیت زیادی دارد، بطوریكه در رژیم غذایی یك ورزشكار معمولی كه در طول هفته ۴ تا ۵ جلسه تمرین دارد و یك تا دو ساعت و نیم طول می كشد، میزان دریافت كربوهیدرات یا مواد قندی ۵۵ تا ۶۰ درصد است و این میزان در یك ورزشكار حرفه ای كه زمان تمرینش یك تا ۲ ساعت طول می كشد، ۶۵ تا ۸۰ درصد افزوده می شود. البته با افزایش كربوهیدرات میزان چربی باید كاهش پیدا كند. بطوریكه اگر ورزشكاری ۷۰ درصد كربوهیدرات مصرف كند، میزان چربی دریافتی در یك ورزشكار معمولی باید بین ۲۵ تا ۳۰ درصد در نظر گرفته شود و در ورزشكار حرفه ای این میزان باید ۱۰ تا ۱۵ درصد باشد.

این متخصص تغذیه اشاره كرد: در بسیاری از باشگاه های ورزشی بخصوص كودكانی كه كار با وزنه و بدنسازی انجام می دهند متأسفانه مربیان تجربی كه تخصص آكادمیك ندارند، برای افزایش حجم عضلانی به خانواده ها سفارش هایی جهت استفاده از هورمون ها و مكمل های غذایی می كنند كه هیچ اثربخشی مثبتی برای ورزشكاران رده سنی نوجوان و جوان ندارد و حتی گاهی اوقات سبب كاهش كارایی ورزشكار می شود.

جهانی در انتها افزود: یك ورزشكار نوجوان زمانی می تواند برای افزایش كارایی خود از مكمل استفاده نماید كه با تشخیص پزشك متخصص و پس از انجام آزمایش باشد. ازاین رو خانواده ها تحت هیچ شرایطی فریب یكسری تبلیغات كاذب در مورد مكمل ها نشوند و تلاش كنند برای بهبود عملكرد و كارایی فرزندان خود جهت انجام ورزش حرفه ای برنامه غذایی مناسب داشته باشند و بر مبنای دستورالعمل متخصص تغذیه حركت كنند.
1398/02/07
15:00:40
5.0 / 5
4438
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
بیلیارد