سال گذشته یك سوم از بودجه پژوهشگاه محقق نشد

شریف نژاد: اجاره اماكن ورزشی دانشگاه ها اجحاف در حق دانشجوست

شریف نژاد: اجاره اماكن ورزشی دانشگاه ها اجحاف در حق دانشجوست

به گزارش ایت بال رئیس پژوهشگاه علوم ورزشی با اشاره به محقق نشدن یك سوم بودجه پژوهشگاه در سال گذشته، اظهار داشت: امسال تلاش داریم به سمت درآمدزایی از راه فروش تخصص و كارهای پژوهشی پیش برویم تا در اجرای برنامه ها همانند سال قبل با مشكل مواجه نشویم.


دكتر علی شریف نژاد در گفتگو با ایسنا، درباره عملكرد پژوهشگاه پارسال و اینكه چه مقدار به اهداف پیش بینی شده خود دست یافتید، اظهار نمود: هرچند پارسال تقریباً یك سوم بودجه پژوهشگاه علوم ورزشی محقق نشد، اما در زمینه طرح های سفارش محور عملكرد قابل توجهی داشتیم و موفق شدیم تعداد طرح های سفارش محور خویش را افزایش دهیم و این نقطه مثبتی در حوزه پژوهشی بود. یكی دیگر از برنامه های ما پارسال پشتیبانی از طرح های فناوری بود كه در این زمینه هم عملكرد موفقی داشتیم و توانستیم چند طرح جدید همچون بحث استارت آپ های ورزشی را مورد حمایت قرار دادیم كه نتایج آن امسال محقق می شود. نمونه های اولیه این استارت آپ ها شروع شده و قرارداد آنرا منعقد كرده ایم، در صورتیكه به نمونه اولیه برسیم آماده برای تجاری سازی خواهد شد.
وی در زمینه بودجه پژوهشگاه و اینكه چه میزان از بودجه پارسال محقق شد، افزود: بودجه پژوهشگاه علوم ورزشی سال قبل ۷ میلیارد تومان بود كه كاملاً محقق نشد و این مساله منجر به این شد تا ما هم همانند دانشگاه ها و سایر پژوهشگاه ها در اجرای یكسری از تعهدات گرفتار مشكل شویم و حتی مجبور شدیم بعضی از تعهدات را به سال جاری منتقل و یا اجرای بعضی از آنها را متوقف نماییم.
رئیس پژوهشگاه علوم ورزشی در ادامه صحبت های خود و در پاسخ به این پرسش كه محقق نشدن این میزان بودجه چه تأثیری در اجرای برنامه های پژوهشی داشت، اضافه كرد: محقق نشدن بودجه كامل پژوهشگاه روی كل فرایندهای پژوهشی و اداری كه برنامه ریزی شده بود، تأثیر داشت و سبب شد مشكلات همچنان لاینحل باقی بماند.
وی افزود: امسال تلاش داریم به سمت درآمدزایی حركت نماییم تا بتوانیم مشكلاتی كه پارسال با آن مواجه بودیم، امسال به حداكثر برسانیم تا در انتها سال خروجی بهتری از روند اهداف پیش بینی خود داشته باشیم.
شریف نژاد همینطور در پاسخ به این پرسش كه پارسال چند درصد از طرح های پژوهشی پیش بینی شده عملیاتی شد، اضافه كرد: اجرای طرح های پژوهشی در اولویت كار پژوهشگاه است و ما هم پارسال تلاش كردیم برنامه ریزی به سمت و سویی باشد كه به لحاظ اجرایی طرح های پژوهشی پیش بینی شده را را پیگیری و عملیاتی نماییم. در حقیقت در اجرای طرح های پژوهشی و طرح هایی كه در حال اجراست موفق بودیم و ما توانستیم در مورد طرح های سفارش محور قراردادهای خوبی را با دستگاه های اجرایی منعقد نماییم. تنها مشكل اصلی ما سال قبل بحث بودجه بود.
وی با اشاره به اینكه در آمد زایی پژوهشگاه با درآمدزایی سایر نهادها و ارگان ها متفاوت می باشد و این درآمدزایی از راه فروش تخصص و كارهای پژوهشی صورت می گیرد، اظهار داشت: به علت اینكه ما در پژوهشگاه از سالن ورزشی و یا استخر برخوردار نیستیم تا به بخش خصوصی اجاره دهیم، درآمدزایی ما كاملاً تخصصی و از مسیر دوره های آموزشی، تحصیلات تكمیلی و اجرای طرح های تحقیقاتی و سفارش محور است. در حقیقت از محل فروش تخصص و تولید ثروت از دانش درآمدزایی می نماییم و این متفاوت از سایر مراكز دانشگاهی است كه درآمدزایی خویش را از راه اجاره سالن و یا استخر به دست می آورند. پژوهشگاه علوم ورزشی با تمركز بر اجرای طرح های پژوهشی و برگزاری دوره های تخصصی درآمدزایی می كند و درآمدزایی آن كاملاً علمی است.
رئیس پژوهشگاه علوم ورزشی در انتها تصریح كرد: معتقدم سالن ها و زمین های ورزشی كه در دانشگاه ها وجود دارد متعلق به دانشجویان است و نباید آنها را به بخش خصوصی اجاره داد. این اجحاف در حق دانشجوست. این سالن هایی كه در دانشگاه ها وجود دارد باید در خدمت دانشجو و توسعه ورزش همگانی باشد نه اجاره برای بخش خصوصی. در بعضی از دانشگاه ها ما متأسفانه شاهد آن هستیم كه از این مسیر درآمدزایی می كنند. وقتی ما دوره های آموزشی برگزار می نماییم در حقیقت انتقال دانش رخ می دهد و آن منجر به تولید از دانش می شود. این تخصص ارزش و بهایی دارد و ما ضمن انتقال دانش درآمدزایی هم می نماییم.1398/02/04
13:56:17
5.0 / 5
4529
تگهای خبر: آموزش , تیم , سالن , فروش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴
بیلیارد