برای آغاز ورزش هیچگاه دیر نیست

برای آغاز ورزش هیچگاه دیر نیست

ایت بال: بنظر می رسد آغاز ورزش در میانسالی می تواند خطر مواجهه با دو قاتل اصلی یعنی بیماری قلبی و سرطان را كم كند.به گزارش ایت بال به نقل از ایسنا، عصر ایران به نقل از «هلث دی» نوشت: «نتایج پژوهشی جدید نشان داده است كه برای آغاز یك برنامه ورزشی منظم به واقع هیچگاه دیر نیست. حتی برای افرادی كه دوران جوانی خودرا بدون انجام ورزش سپری كرده اند، دنبال كردن یك برنامه ورزشی منظم در میانسالی می تواند همچنان احتمال مرگ به هر دلیلی را كم كند. در این مطالعه وضعیت سلامت و الگوهای ورزشی در طول زندگی بیشتر از ۳۱۵ هزار نفر از شهروندان آمریكایی مورد بررسی قرار گرفتند.

در همین راستا پژوهشگران دریافتند، خطر مرگ برای افرادی كه در طول زندگی خود همواره ورزش می كردند، در مقایسه با افرادی كه ورزش نمی كردند، طی مدت مطالعه ۳۶ درصد كمتر بوده است.

اما نكته جالب توجه این بود كه افرادی كه در دوران جوانی ورزش نمی كردند، اما در دهه چهارم و پنج زندگی خود این كار را آغاز كردند باز كاهش ۳۵ درصدی احتمال خطر مرگ زودرس را تجربه كردند.

به گفته پدرو سنت موریس، از مؤسسه ملی سرطان آمریكا و رهبر تیم پژوهشی، این نشان داده است كه آغاز فعالیت جسمانی و ورزش منظم حتی در دوران میانسالی باز دیر نیست. این نتایج می تواند بزرگسالانی كه فعالیت جسمانی چندانی ندارند به دنبال كردن یك برنامه ورزشی منظم و جوانانی كه هم اكنون فعال می باشند را به ادامه این روند در طول زندگی خود تشویق كند.

به نظر می رسد آغاز ورزش در میانسالی می تواند خطر مواجهه با دو قاتل اصلی یعنی بیماری قلبی و سرطان را كم كند. پژوهشگران دریافتند نرخ مرگ و میر ناشی از بیماری قلبی در افرادی كه از دهه چهارم و پنجم زندگی خود ورزش را آغاز می كنند، در مقایسه با افرادی كه اصلاً ورزش نمی كنند، ۴۳ درصد كاهش داشته و خطر مرگ ناشی از سرطان باز ۱۶ درصد كاهش داشت.

نتایج این مطالعه بار دیگر اهمیت فعالیت جسمانی در ارتباط با وضعیت سلامت و خطر مرگ زودرس را نشان داده است. چه در دورانی جوانی و چه در بزرگسالی ورزش را آغاز كنید، فواید این كار همواره وجود خواهند داشت. البته این به معنای آن نیست برای انجام ورزش در انتظار دوران میانسالی باقی مانده یا به سبب كاهش مشابه خطر مرگ و میر نباید از دوران جوانی ورزش را آغاز كنید.

به گفته پژوهشگران، شركت كنندگانی كه در هر سنی بیشترین میزان ورزش را داشتند، در معرض خطر كمتری برای مرگ به هر دلیلی بودند.»
1398/01/25
15:07:33
5.0 / 5
4662
تگهای خبر: بیماری , تیم , سلامت , فعالیت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵
بیلیارد