توسط معمار فرانسوی صورت گرفت؛

افتتاح موزه ملی قطر با الهام از شكوفه های گل سرخ

افتتاح موزه ملی قطر با الهام از شكوفه های گل سرخ

به گزارش ایت بال دو سال پس از افتتاح موزه لوور ابوظبی، ژان نوول معمار فرانسوی طراحی موزه ملی قطر را با الهام از ظاهر گل های سرخ صحرایی به آخر رسانده است.


به گزارش ایت بال به نقل از نیواطلس، این موزه تازه افتتاح شده در دوحه پایتخت قطر واقع بوده و مساحت آن بالغ بر ۵۲ هزار متر مربع است و طول مسیر بازدید آن به بیشتر از ۱.۵ كیلومتر می رسد. موزه مورد اشاره از بیرون ظاهری غیرعادی داشته و متشكل از مجموعه ای از صفحات دوار است كه در كنار هم ظاهری شبیه به گل های سرخ صحرایی دارند. گل سرخ صحرایی كه تنها در مناطق بیابانی نزدیك به دریا می روید، گیاهی با ظاهری پیچیده ولی زیبا و شاعرانه است و به خوبی می تواند در مقابل باد و هجوم شن ها مقاومت كند. البته پیاده سازی عملیاتی این ایده با چالش های زیادی همراه بوده و طراحی صفحات مدور بگونه ای كه به شكلی زیبا و مستحكم بر روی یكدیگر قرار بگیرند با استفاده از فناوری پیشرفته و مدرن امروزی ممكن شده است.
در مجموع ۵۳۹ صفحه دوار به قطر ۱۴ تا ۸۷ متر برای طراحی و ساخت این موزه به كار رفته كه وقتی خورشید بر روی آنها می تابد، سایه های این صفحات اشكالی زیبا را خلق می كنند. نمای خارجی این موزه هم با شیشه و بتون ساخته شده و چارچوب های فلزی ضدآب هم این سازه را تقویت كرده است. بخش اعظم محیط داخلی این موزه به بازسازی تاریخ شكل گیری كشور قطر در سه بخش اختصاص دارد كه عبارت است از آغاز، زندگی در قطر و تاریخچه قطر مدرن. در هر بخش ۱۱ گالری وجود دارد. نمایشگاه هایی هم به تشریح تجارت قطری ها با روم باستان، صنایع دستی این كشور، فرهنگ عشایری و غیره می پردازد.

1398/01/13
13:16:06
5.0 / 5
4322
تگهای خبر: طراحی , مقاوم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
بیلیارد