مهرداد عنبریان:

بحران چاقی در نوجوانان فاجعه است، كمبود امكانات دلیل نمی گردد مردم ورزش نكنند

بحران چاقی در نوجوانان فاجعه است، كمبود امكانات دلیل نمی گردد مردم ورزش نكنند

به گزارش ایت بال عضو هیئت علمی دانشگاه بوعلی همدان معتقد است: با پیر شدن جمعیت كشور وضعیت سلامت مبحث جدی است كه باید به آن پرداخته شود و اضافه وزن و چاقی یك بحران جدی برای سلامت جوانان است.


مهرداد عنبریان درباره وضعیت ورزش همگانی در ایران و جامعه آماری افراد در رابطه با این ورزش در كشور، به خبرنگار ایسنا اظهار داشت: من اطلاع دقیقی از آمار و اطلاعات و همینطور نحوه ی آمارگیری وزارت ورزش ندارم ولی در حوزه ی دانشگاهی كم و بیش این آمارها وجود دارد. معتقدم هنوز ورزش به طور گسترده همگانی نشده است و هر از چند گاهی كه یك پیاده روی خانوادگی صورت می پذیرد، باید جوایز به گونه ای باشد كه مردم را به ورزش ترغیب كند بعنوان مثال می توانند دوچرخه، توپ و وسایل آمادگی جسمانی جایزه دهند نه اینكه جایزه اصلی آنها خودرو باشد. به نظر من این پیاده روی های خانوادگی اصلاً ورزش همگانی نیست و اغلب مردم به خاطر جوایز آن شركت می كنند.
وی با اشاره به اینكه " باید تمام رشته های ورزشی و حتی قهرمانی را همگانی نماییم تا بتوانیم جایگزینی برای قهرمانان داشته باشیم" اضافه كرد: من تعریف خودم را در ورزش دارم. به نظر من ورزش به مفهوم تحرك بدنی و فعالیت بدنی است و باید حداقل در ۹۰ درصد جامعه وجود داشته باشد و آن ۱۰ در صد هم به علت ناتوانی جسمی و بیماری است كه نمی توانند این تحركات را انجام دهند و نرمال آن در جوامع امروزی بین ۵۰ تا ۷۰ درصد می باشد.
وی در مورد امكانات ورزشی برای ورزش همگانی اظهار داشت: امكانات ورزشی در كشور درست توزیع نشده است بعنوان مثال شما شهر تهران را با دیگر شهرها مقایسه كنید خواهید دید كه امكانات تهران بیشتر از هر شهر دیگری است. شهرداری ها خیلی تأثیر گذار هستند و همان گونه كه می دانیم در شهرداری ها سازمان فرهنگی ورزشی بوجود آمده است و شورای شهر هم تاكید زیادی دارد كه این سازمان به درستی عمل كند.
وی ادامه داد: توزیع عادلانه و علمی فضای ورزشی نیاز به شناخت و نیاز سنجی دارد و باید شهرداری ها و وزارت ورزش فضاهای ورزشی بیشتر ایجاد كنند. البته كمبود این امكانات دلیل نمی گردد كه مردم ورزش نكنند. كسی كه به فكر سلامتی خود است پیاده به سركار خود می رود و پیاده روی می كند و نیازی به مكان ورزشی هم ندارد.
عنبریان در باره فرهنگ سازی ورزش اظهار داشت: مردم ایران اطلاعات خوبی از سلامتی و ورزش دارند و اگر شما از آنها بپرسید كه ورزش خوب است یا بد اساساً می گویند خوب است و حتی دلیل علمی هم می آوردند ولی چه سبب می شود كه مردم ورزش نكنند؟ اساساً فرهنگ سازی می تواند كمك شایانی به افزایش آمار ورزش در كشور كند به خصوص كه جمعیت ایران رو به پیر شدن است و تا ۱۰ - ۲۰ سال دیگر آینده جامعه پیر خواهد بود و از الان باید به فكر بود تا هزینه درمان، بهداشت و … پایین آید.
او اضافه كرد: تكنولوژی و سبك زندگی غلط سبب شده چاقی مفرط در میان بچه های دبستانی و راهنمایی ایجاد شود و این یك فاجعه است و در آینده نزدیك تبدیل به یك بحران خواهد شد و به اعتقاد من صدا و سیما، رسانه ها و حتی هنرمندان و افراد شاخص مسئول هستند تا ورزش را تبلیغ و مردم را به آن تشویق نمایند تا ورزش بعنوان یك فرهنگ در میان مردم نهادینه شود مانند كمر بند ایمنی كه با انیمیشن های ساخته شده امروز بعنوان فرهنگ در میان مردم جا افتاده است و باید ورزش در چارچوب موسیقی، فیلم، خط، نقاشی و حتی فیلم كوتاه به مردم نمایش داده شود.
عنبریان اظهار داشت: سه شنبه های بدون خودرو اگر تداوم پیدا كند و عمومی شود خود یك نوع تبلیغ ورزش است و اینكه بگوییم چون ابزار ورزش نیست پس ما ورزش نمی نماییم این یك جمله ی كاملاً غلط است. اگر بخواهیم جامعه كهنسال ما در آینده نیاز به درمانگاه ها نداشته باشند از الان باید به فكر بود حتی ورزش از خیلی بزهكاری ها در جامعه كم می كند.
عنبریان در انتها تصریح كرد: امیدوارم با كمك خدا و مسئولین ذی ربط دانش مردم درباره ورزش را افزایش دهیم و آنها را تشویق نماییم و بتوانیم از بحران جدی سلامت جوانان كه عامل اصلی آن چاقی است به سلامت عبور نماییم.


1397/12/19
22:25:21
5.0 / 5
4674
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲
بیلیارد