كاربرد در صنایع نفت و گاز؛

تولید مار رباتیك برای انجام تعمیرات زیردریایی

تولید مار رباتیك برای انجام تعمیرات زیردریایی

ایت بال: یك شركت تجاری بازویی رباتیك با انعطاف و توانمندی های بدن مار تولید كرده كه از آن می توان برای تعمیر تجهیزات زیردریایی و یافتن لطمه های وارده به آنها استفاده نمود.به گزارش ایت بال به نقل از نیواطلس، این ربات كه توسط شركت ایلومه تولید شده، EELY۵۰۰ نام دارد و استفاده آزمایشی از آن در كشور نروژ و در مناطق دریایی آن شروع شده است.
ربات مورد اشاره كه با همكاری دانشگاه NTNU نروژ و گروه تحقیقاتی SINTEF در این كشور تولید شده، دارای بدنه ای منعطف است كه با استفاده از موتور پره دار و سیستم مسیریابی كه دارد می تواند به سمت هدف تعیین شده جهت بررسی و تعمیر حركت نماید.

این ربات دارای دوربین، چراغ های مختلف و ابزار تعمیر و سنسورهای متنوعی است كه همگی از طریق دور قابل كنترل و مدیریت هستند. این ربات هم با استفاده از كابل و هم بدون كابل قابل كنترل است.
ربات مورد اشاره مانند یك مار در درون آب می خزد و می تواند بدنه خودرا كج و راست كند. این ربات به شكل U باز درمی آید و می تواند به دور میله ها و لوله های انتقال مواد نفتی، آب و غیره در زیر آب قرار بگیرد و برای تعمیر آنها اقدام نماید.
مهمترین كاركرد این ربات انجام تعمیرات در میادین نفتی و گازی زیردریایی است. ربات مورد اشاره با موفقیت در عمق ۲۴۰ تا ۳۱۰ متری آب آزمایش شده و مقرر است در عمق ۳۶۰ متری آب هم مورد استفاده قرار بگیرد.

1397/12/01
14:17:32
5.0 / 5
4375
تگهای خبر: سیستم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
بیلیارد