آیا ورزش راه جلوگیری از افسردگی است؟

آیا ورزش راه جلوگیری از افسردگی است؟

به گزارش ایت بال اگر بخواهیم اهمیت ورزش در سلامتی انسان را بررسی نماییم رد پای اثرات مفید فعالیت های ورزشی را در پیشگیری، درمان و كنترل خیلی از بیماری ها خواهیم یافت. امروزه تاثیرات مفید ورزش در زندگی انسان بیشتر از پیش مورد توجه قرار گرفته است.


به گزارش خبرنگار ایسنا و به نقل از "ای بی سی نیوز"، یكی از سوالات اصلی در مورد تأثیر ورزش بر سلامت بدن این است كه آیا فعالیت بدنی سبب كاهش افسردگی می شود و یا اینكه آیا افسردگی سبب كاهش فعالیت بدنی می شود؟ این پرسش همچون سناریوی مرغ و تخم مرغ است و سوالی كه دانشمندان را مدت های طولانی به خود مشغول كرده است.
هم اكنون، به لطف قدرت ژنوم یك پیشرفته، یك مطالعه جدید انتشار یافته در مجله روانپزشكی "JAMA " اثبات می كند كه انجام تمرینات ورزشی منظم اثر محافظتی در مقابل افسردگی دارد.
محققان بیمارستان عمومی ماساچوست با عنایت به داده های ژنتیكی ۳۰۰ هزار بزرگسال، دریافتند افزایش سطح فعالیت بدنی، شانس ابتلاء به اختلال افسردگی را پایین می آورد.
دكتر چوئی از بیمارستان عمومی ماساچوست در این خصوص می گوید: " شواهدی در خصوص اینكه فعالیت های جسمی بیشتر می تواند سبب كاهش خطر ابتلاء به افسردگی شود، پیدا كرده ایم."
این تحقیق نشان داده است كه روزانه ۱۵ دقیقه فعالیت ورزشی شدید، می تواند خطر افسردگی را به میزان ۲۶ درصد كم كند. به صورت متوسط، انجام فعالیت فیزیكی بیشتر محافظی در مقابل افسردگی است. در حالیكه این مطالعه نشان داد فعالیت بدنی می تواند از افسردگی جلوگیری كند، هیچ مدركی در خصوص تأثیر افسردگی بر توانایی فرد در انجام ورزش یافت نشده است.
به قول جوزف فیرث، یكی از پژوهشگران ارشد دانشگاه دولتی سیدنی كه در این مطالعه دخالتی نداشته است، افراد مبتلا به افسردگی، همچنان در معرض خطر كاهش فعالیت بدنی هستند.
به صورت كلی افسردگی بعنوان یك بیماری همه گیر در دنیا شناخته شده است، در نهایت این یافته ها می تواند طرح های بهداشت عمومی جدیدی را به منظور كاهش خطر ابتلاء به بیماری های مختلف عرضه نماید.
دكتر چویی تاكید می كند: " هم اكنون در حال بررسی این هستیم كه فعالیت بدنی به چه میزان در گروه های گوناگون در معرض خطر، مانند افرادی كه از نظر ژنتیكی به افسردگی و یا استرس مبتلا هستند، تأثیر دارد.
ازاین رو تحقیق، دانشمندان توجه خویش را به ژنتیك معطوف كردند. از آنجائیكه ژن های ما به صورت تصادفی پیش از تولد و به صورت عمده مستقل از عوامل محیطی و اجتماعی عمل می كنند، این تیم با بررسی افرادی كه دارای انواع ژنتیكی در رابطه با افزایش فعالیت بدنی بوده اند، به تأثیر خطر ابتلاء به افسردگی پرداخت. استدلال آنها این بود كه اگر ورزش سبب بروز افسردگی شود، افرادی كه دارای ژن های خاصی كه آنها را در معرض ابتلاء به افسردگی قرار می دهد، باشند باید نسبتاً كمتر احتمال افسردگی تولید شود. این دقیقاً همان چیزی است كه محققان متوجه شدند؛ سطوح بالاتر فعالیت بدنی با ریسك پایین تر افسردگی ارتباط دارد.
محققان به دنبال این هستند كه با بررسی ارتباط بین تمرینات ورزشی و افسردگی، می توانند با تغییر در فعالیت بدنی حتی در افراد دارای ریسك ابتلاء به افسردگی، مانعی تولید كنند یا خیر؟1397/11/23
13:05:49
5.0 / 5
4398
تگهای خبر: بیماری , تیم , سلامتی , شنا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
بیلیارد