تازه های فهرست دوپینگ ۲۰۱۹ و ضرورت آموزش به رده های سنی پایه

تازه های فهرست دوپینگ ۲۰۱۹ و ضرورت آموزش به رده های سنی پایه

ایت بال: رئیس گروه مطالعات سلامت مركز مطالعات وزارت ورزش می گوید: آموزش های مبارزه با دوپینگ در تیم های پایه به صورت مقطعی است و آمار دقیقی در این زمینه وجود ندارد.دكتر شهرام فرج زاده در گفت و گو با ایسنا، اضافه كرد: در فهرست جدید آژانس جهانی مبارزه با دوپینگ كه در سال ۲۰۱۹ اعلام شده است و در یك دسته از مكمل های غذایی، محرك هایی وجود دارد كه امكان دارد آزمایش دوپینگ ورزشكار در اثر استفاده از این مكمل ها مثبت اعلام گردد. یكی از این ماده های دارویی «اپی اندروسترون» از گروه آنالوگ ها یا هم خانواده های استروییدهای آنابولیك هستند كه وجود آنها در برخی از مكمل های غذایی گزارش شده است. همین طور ماده دارویی «ترتوكوینول» كه در برخی از كشورهای آسیایی بعنوان بخشی از داروهای سرماخوردگی از آن استفاده می شود می توانند موجب مثبت شدن آزمایش دوپینگ ورزشكار بدون اطلاع نسبت به این مساله شود.
وی اظهار داشت: همین طور در برخی از مكمل های غذایی ماده ای از خانواده متیل هگزان آمین وجود دارد كه در داروهای لاغری و مكمل های ضد خستگی مورد استفاده قرار می گیرد و ورزشكار بدون شناخت كافی نسبت به این گونه مكمل های غذایی سپس مصرف ناخواسته گرفتار دوپینگ مثبت می شود. بدین سبب ورزشكاران باید پیش از استفاده از هر گونه مكمل غذایی از صحت و سلامت آن اطلاع پیدا كنند و سپس مبادرت به مصرف مكمل كنند. در واقع در لیست ۲۰۱۹ دو ماده دیگر به این خانواده از محرك ها اضافه شده است.
فرج زاده با بیان این كه ورزشكاران مكمل های غذایی را از اشخاص نامطمئن خریداری نكنند، اشاره كرد: متاسفانه بعضی از ورزشكاران وقتی جهت شركت در یك تورنمنت یا به صورت شخصی به خارج از كشور می روند مبادرت به تهیه مكمل هایی از افرادی می كنند كه شناخت كافی نسبت به آنها ندارند و دقیقا نمی دانند ماده سازنده ای كه در مكمل استفاده شده مجاز است یا خیر؟ بدین سبب سفارش می شود در سفر ها از خرید مكمل بدون نظارت پزشك پرهیز كنند تا ناخواسته آزمایش دوپینگ آنها مثبت نشود.
نایب رئیس انجمن جهانی پیكرشناسی ورزشی با اشاره به این كه آموزش های مبارزه با دوپینگ در تیم های پایه به صورت مقطعی و آمار دقیقی در این زمینه وجود ندارد، اشاره كرد: در گروههای هدف به ویژه رده سنی جوانان و نوجوانان چون از نظر كنترل دوپینگ نظارت كمتری وجود دارد، آموزش های مبارزه با دوپینگ به صورت مقطعی است و جدی گرفته نمی گردد. هم اكنون مدارس فوتبال زیادی در كشور فعالیت می نمایند كه از نظر دوپینگ نظارت خوبی بر روی آنها وجود ندارد و آموزش مبارزه با دوپینگ در این گونه مدارس پیش بینی نمی گردد. بطوریكه وقتی این رده سنی وارد رده سنی بزرگسالان می شوند، اطلاعات جامعی از نحوه چگونگی جلوگیری از دوپینگ ندارند.
او در آخر اظهار نمود: برنامه ملی در زمینه ی آموزش جلوگیری از دوپینگ در تیم های پایه نداریم و اگر آموزشی باز وجود داشته باشد، به صورت مقطعی و فاقد استراتژی خاص است. همین طور درباره روانشناسی دوپینگ در تیم های پایه آموزش های لازم داده نشده و آمار دقیقی در این زمینه نداریم.1397/11/12
13:12:25
5.0 / 5
4395
تگهای خبر: آموزش , تیم , خرید , شنا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
بیلیارد