جایگاه ضعیف مربیان بدنساز فوتبال در تیم های ملی و باشگاهی

جایگاه ضعیف مربیان بدنساز فوتبال در تیم های ملی و باشگاهی

به گزارش ایت بال یك مدرس بدنساز فوتبال اعتقاد دارد كه خیلی از مربیان بدنسازی كه برای تیم های ملی و باشگاهی فعالیت می نمایند، بر مبنای اصول علمی و آخرین متد آموزش بدنسازی حركت نمی كنند و هنوز هم گرفتار خلاء مربیان بدنساز خاص فوتبال هستیم.دكتر غلامرضا جهانی در گفتگو با ایسنا، اظهار نمود: برای بهبود عملكرد بازیكنان فوتبال چه در تیم های ملی و چه باشگاهی چهار فاكتور اساسی وجود دارد كه ما هنوز در اجرای این چهار فاكتور گرفتار مشكلات زیادی هستیم. این فاكتورها شامل آمادگی جسمانی، تكنیك، تاكتیك و آمادگی روانی است كه تمام این فاكتورها به آمادگی جسمانی بازیكنان وابسته است. ما زمانی می توانیم یك بازیكن تكنیكی و تاكتیكی خوبی داشته باشیم كه از آمادگی جسمانی خوبی برخوردار باشد.

وی اظهار داشت: آمادگی جسمانی خوب سبب می شود تا بازیكن با اعتماد به نفس بالایی وارد زمین بازی شود كه این اعتماد به نفس بستگی به میزان آمادگی روانی فوتبالیست دارد.

این مدرس بدنساز فوتبال، خاطرنشان كرد: هم اكنون كه نیم فصل اول فوتبال به اتمام رسیده و نیم فصل دوم پس از جام ملت های آسیا برگزار می شود، خیلی از مربیان دقیقا نمی دانند برای حفظ آمادگی جسمانی بازیكنان زمانبدی تمرینات باید چگونه باشد تا گرفتار افت عملكرد در فاز استقامت، توان و قدرت در نیم فصل دوم نشوند. متاسفانه بعضی از تیم ها بخصوص آنهایی كه در پایین جدول رده بندی لیگ برتر قرار دارند، تصورشان بر این است كه این مدت زمان فرصت مناسبی است تا با اعمال فشارهای تمرین زیاد بتوانند ورزشكاران خویش را با آمادگی بدنی بالایی برای نیم فصل دوم راهی لیگ كنند، در حالیكه این فشار تمرینات شاید در یك یا دو بازی اول به خوبی جواب دهد، اما در بازی های بعد امكان دارد سبب افت عملكرد بازیكن شود.

جهانی افزود: مربیان باید به دو فاكتور حفظ و نگه داری آمادگی بدنی در نیم فصل اول و بازسازی مجدد بازیكنان در نیم فصل دوم توجه ویژه ای داشته باشند. این كه شدت حجم تمرینات چگونه باشد تا بازیكن در نیم فصل دوم بازی های لیگ برتر ضمن حفظ و نگهداری آمادگی بدنی بتواند در نیم فصل دوم مانع افت عملكرد خود شود، نیاز به طراحی زمان بندی تمرینات مناسب دارد.

وی تصریح كرد: اگر مربیان بدنساز خاص فوتبال در تیم های لیگ برتر حضور داشته باشند به این مساله كاملا واقف هستند كه پیش از شروع نیم فصل دوم باید روی كدام فاكتور آمادگی جسمانی بازیكنان بیشتر كار كنند تا در دوره بازسازی مجدد كمبودها و ضعف های بازیكنان مرتفع شود. البته این زمان بندی تمرینات به علت این كه مربیان بدنساز خاص فوتبال در تیم های لیگ برتری وجود ندارد، به خوبی رعایت نمی گردد. ضمن این كه خیلی از مربیان بدنساز چون دوره های آموزش بدنسازی كه ویژه فوتبال است را سپری نكرده اند، اطلاعات كافی در این زمینه ندارند.

این مدرس بدنساز فوتبال در ادامه با اشاره به این كه تمرینات بدنسازی امروز در فوتبال تنها در گرم كردن و سرد كردن خلاصه می شود و برپایه برنامه علمی نیست، تصریح كرد: مشكل عمده ای كه امروز در بدنسازی تیم های ملی و باشگاهی وجود دارد این است كه افرادی به صورت سلیقه ای و رابطه ای بعنوان مربی بدنساز وارد فوتبال می شوند كه اطلاعات كافی راجع به علم بدنسازی فوتبال ندارند و جایگاه ویژه بدنسازی فوتبال را درك نكردند. تصورشان بر این است كه كار مربی بدنساز تنها دادن تمرینات خاص گرم كردن و سرد كردن بازیكن و دویدن بازیكنان دور زمین است. در حالیكه نگاه جدید AFC و فیفا نسبت به مربیان بدنساز فوتبال چیز دیگری است.

جهانی خاطرنشان كرد: هم اكنون یك مربی بدنساز باید قابلیت اجرای تمرینات بدنسازی چه با توپ و چه بی توپ را داشته باشد. حال بعضی از مربیان تصور می كنند وقتی یك مربی بدنساز برای انجام تمرینات بدنسازی دست به توپ می شود دخالت در كار آنهاست، در حالیكه در شیوه جدید فیفا و AFC یك مربی بدنساز باید بتواند در انجام تمرینات بدنسازی با توپ تبحر خاصی داشته باشد.

وی افزود: سالیان سال است كه مربیان بدنساز زیادی را در زمینه فوتبال آموزش داده ام، اما هنوز جایگاه اصلی یك مربی بدنساز در فوتبال به معنای واقعی تعریف نشده است و مربیان درك واقعی از این مورد ندارند كه وظیفه یك مربی بدنساز برای افزایش عملكرد بازیكنان چیست و این كه هدف یك مربی بدنساز دخالت در كار سرمربی نیست، بلكه آماده سازی آنها پیش از ورود به صحنه مسابقات است.

این مدرس بدنساز فوتبال همینطور اظهار داشت: خیلی از مربیان ما كه در تیم های ملی و باشگاهی بعنوان بدنساز فعالیت می نمایند، تنها اندك شماری از آنها برپایه اصول علمی و آخرین متد آموزش های بدنسازی ویژه فوتبال حركت می كنند و این معضلی است كه در فوتبال كشور به خوبی نمایان است. ما هنوز نمی دانیم كه یك مربی بدنساز چه جایگاهی می تواند در تیم داشته باشد. در حالیكه یك مربی بدنساز آكادمی و علمی دقیقا می داند كه چه تمریناتی را برای افزایش عملكرد بازیكنان در طول ۹۰ دقیقه بازی عرضه نماید تا بازیكن در دو نیمه بازی عملكرد موفقی داشته باشد. ما هنوز در زمینه استفاده از مربیان بدنساز كه ویژه فوتبال باشد، در تیم های ملی و باشگاهی گرفتار ضعف هستیم.

جهانی در انتها اضافه كرد: متاسفانه رسانه های تصویری و شنیداری ما معمولا در بحث كارشناسی فوتبال در میان دو نیمه از افرادی بعنوان كارشناس استفاده می نمایند كه آنالیز درستی از بازی ندارند و اتفاقاتی كه در بازی رخ داده، همان اتفاقات را دوباره در فرصت زمانی كه به آنها اختصاص داده شده است، بدون این كه آنالیز مشخصی از اتفاقات رخ داده داشته باشند، دوباره تكرار می كنند. این افراد همیشه بعنوان كارشناسان ثابت فوتبال در تلویزیون دعوت می شوند و در چند دقیقه ای كه برای بحث كارشناسی فوتبال زمان دارند، تحلیل درستی از بازی ندارند و نمی توانند مطالب جدیدی را به مخاطبان انتقال دهند. ما از كارشناسان خوبی برخوردار هستیم كه می توانند در تحلیل بازی های فوتبال اثرگذار باشند و آموزش های جدیدی را در زمینه آنالیز فوتبال به مخاطبان عرضه كنند.
1397/11/04
13:12:39
5.0 / 5
4510
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
بیلیارد