هاشمیان: آموزش و فرهنگ سازی لازم در زمینه مبارزه با دوپینگ وجود ندارد

هاشمیان: آموزش و فرهنگ سازی لازم در زمینه مبارزه با دوپینگ وجود ندارد

ایت بال: مسئول سابق كمیته پزشكی و مبارزه با دوپینگ فدراسیون فوتبال به دنبال انتشار خبری در خصوص مثبت شدن تست دوپینگ یكی از بازیكنان فوتبال در اثر مصرف كوكایین اظهار داشت: این مساله زنگ خطری برای مسئولین مبارزه با دوپینگ است.دكتر احمد هاشمیان در گفت وگو با ایسنا، اظهار نمود: از آنجائیكه آموزش و فرهنگ سازی درست و اصولی آغازین گام در راه مبازره با دوپینگ است، بدین سبب در این زمینه باید برنامه ریزی و سرمایه گذاری بیشتری صورت گیرد.
وی اظهار داشت: مثبت اعلام شدن تست دوپینگ یكی از بازیكنان فوتبال در اثر مصرف ماده ممنوعه كوكایین زنگ خطری برای مسئولان ورزش و بخصوص همكاران من در كنترل دوپینگ است كه با رعایت دقیق استانداردهای بین المللی در زمینه مبارزه با دوپینگ شامل استاندارد های تعداد نمونه و توزیع آن در مسابقات مختلف و با برنامه ریزی اصولی، درست و بدست آوردن اطلاعات آماری قابل قبول؛ نسبت به میزان گسترش این پدیده در جامعه ورزش بخصوص در میان فوتبالیست ها توجه بیشتری داشته باشند پیش از این كه فراگیرشود.
مسوول سابق كمیته پزشكی و مبارزه با دوپینگ فدراسیون فوتبال اشاره كرد: برای این كه آمار دقیقی نسبت به اشاعه این ماده مخدر در میان بازیكنان فوتبال داشته باشیم، نیازمند اطلاعات آماری از نمونه گیری ها و در حد و اندازه استاندارد از لحاظ تعداد و توزیع نمونه ها هستیم. اما به هر صورت انتشار چنین اخباری زنگ خطر جدی است برای مسئولین كه باید برای جلوگیری از آن برنامه ریزی اصولی و دقیقی صورت بگیرد. تصور می كنم اطلاعات و آماری كه از طرف ستاد ملی مبارزه با دوپینگ (نادو ) اعلام میگردد نشان از آن دارد كه نگاه علمی به این گونه مسائل نمی گردد.
هاشمیان افزود: در هر مقطع زمانی در یك كشور مگر چند بازیكن نخبه و مطرح در تیم های ملی رشته های مختلف داریم. بدون شك اگر مراقب لطمه ورزشكاران خود از این جهت نباشیم و ارزش این نیروی انسانی محدود خودرا ندانیم، فرصت های ملی و بین المللی خودرا یكی سپس دیگری از دست خواهیم داد.
او همینطور با بیان این كه هم اكنون آموزش و فرهنگ سازی درباب مبارزه با دوپینگ به اندازه لازم وجود ندارد و اداره كنندگان این فرآیند باز از متخصصین و صاحب نظران این عرصه بهره نمی برند و هیچ مقامی هم در مورد مسئولیت ها و اختیارات مدیران این بخش مطالبه گری و پرسش را ندارد، اشاره كرد: آموزش و فرهنگ سازی در زمینه مبارزه با دوپینگ ضعیف و جای آن در ورزش خالی است. قبل از این در زمان تصدی من در مبارزه با دوپینگ فوتبال و فدراسیون پزشكی ورزشی، گارگاههای آموزشی چهره به چهره به صورت مستمر برنامه ریزی و در سطح كشور همزمان با تعداد نمونه گیری و توزیع جغرافیایی مناسب اجرا می شد و این اقدامات سبب فرهنگ سازی خوبی در میان بازیكنان فوتبال می شد كه نتایج آماری آن حتی در سطوح بین المللی بازتاب ویژه ای داشت، اما درحال حاضر بسیار كم رنگ شده است.
هاشمیان افزود: نباید منتظر باشیم نمونه ای مثبت شود و سپس به فكر پیشگیری و ارائه راهكار باشیم. اگر برنامه ریزی استاندارد برای مبارزه با دوپینگ از نظر تعداد و توزیع مناسب نمونه ها در فوتبال داشته باشیم و نمونه گیری های هدفمند هم طبق اصول استاندارد فیفا برنامه ریزی شوند، می توان اطلاعات و آماری استخراج كرد كه نماینگر آمار صحیح گستردگی استفاده از ماده مخدر كوكایین و سایر مواد ممنوعه در میان فوتبالیستها باشیم. بدین سبب در شرایط فعلی هرگونه اظهارنظری در این زمینه غیرعلمی است و امكان دارد در اعلام نتایج گرفتار اشتباه شویم.
مسوول سابق كمیته پزشكی و مبارزه با دوپینگ فدراسیون فوتبال درانتها اظهار داشت: كمیته پزشكی فدراسیون فوتبال و ستاد ملی مبارزه دوپینگ ابتدا باید به این مساله تاكید داشته باشند كه آیا نظام برنامه ریزی كنترل دوپینگ بر اساس شیوه های علمی فیفا انجام میگردد یا خیر؟ و اگر بر این مبنا نیست، علت آنرا شفاف اعلام كنند كه مشكل كجاست. به هر صورت مسئولین امر باید بدانند كه در راه مبارزه با دوپینگ در فوتبال بدون رعایت متدولوژی علمی فیفا نتیجه ایی در ورزش كشور جز از دست دادن منابع انسانی و مالی حاصل نخواهد شد.1397/09/19
14:31:27
5.0 / 5
4487
تگهای خبر: آموزش , بازی , تیم , فوتبال
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
بیلیارد