عضو هیات علمی دانشگاه اراك:

70 درصد مردم ما ورزش نمی كنند

70 درصد مردم ما ورزش نمی كنند

ایت بال: عضو هیات علمی گروه تربیت بدنی دانشگاه اراك با اشاره به اینكه امروز ما بخش خصوصی را در ورزش نداریم، اظهار داشت: ورزش ما یا دولتی است یا خصولتی كه باز دستش در جیب دولت می باشد و مدیران ورزشی به جهت اینكه جایگاه خویش را از دست ندهند همیشه از جیب دولت هزینه كرده اند، در حالیكه باید از جیب دولت در ورزش همگانی هزینه كرد.


علیرضا بهرامی در گفت وگو با خبرنگار ایسنا، به عدم باشگاه داری شهرداری اراك و تبعات آن در كاهش شادی و نشاط در جامعه اشاره نمود و اظهار داشت: به صورت كلی استان ما یك استان صنعتی است ولی متاسفانه صنایع آنطور كه باید و شاید فرایند پشتیبانی از ورزش را انجام نمی دهند.
وی با اشاره به اینكه اداره كل ورزش و جوانان استان نتوانسته است اعتماد صنعت را نسبت به سرمایه گذاری و پشتیبانی از ورزش جلب نماید، اضافه كرد: شهرداری اراك بطور قطع باید به این مهم اعتقاد پیدا كند كه چنانچه در ورزش سرمایه گذاری كند به شادابی و نشاط مردم جامعه كمك می كند؛ اما باید از طرفی هم توجه داشته باشیم كه طبق قانون، شهرداری ها باید در ورزش همگانی مشاركت كنند و خیلی نمی توانند در ورزش قهرمانی سرمایه گذاری كنند.
ایشان در ادامه اضافه كرد: تجربه كشورهای موفق در حوزه ورزش اینگونه است كه 80 درصد بودجه های دولتی صرف ورزش همگانی می گردد و فقط 20 درصد به ورزش قهرمانی اختصاص می یابد. كشورهای موفق در بخش قهرمانی از بخش خصوصی استفاده می نمایند ولی در كشور ما این مورد برعكس است. 80 درصد بودجه ها صرف ورزش قهرمانی می گردد و فقط 20 درصد به ورزش همگانی اختصاص می یابد.
بهرامی پیرامون چرایی این مسئله هم اظهار داشت: چون ورزش ما با سیاست و سیاست زدگی توام شده است مدیران به خاطر حفظ جایگاه و منافع خودشان از ورزش بعنوان یك ابزار سیاسی استفاده می نمایند و به همین خاطر تغییر دادن این چرخه برای آنها كار دشواری است چراكه در این صورت امكان دارد جایگاه خویش را از دست بدهند.
وی با اشاره به اینكه كار وزارت ورزش در اختصاص میلیاردها تومان از بودجه ورزش و بیت المال برای استقلال و پرسپولیس اشتباه است، اضافه كرد: نباید به این دلیل كه تیم های مطرح كشور مثل استقلال و پرسپولیس طرفداران بی شماری دارند، از بودجه دولتی برایشان هزینه نماییم. این همان مشكلی است كه در حوزه خودرو با آن روبرو می باشیم و با این استدلال كه چون افراد زیادی در حوزه خودرو فعالیت می نمایند، عدم حمایت دولت سبب بیكاری آنها می گردد و برای جلوگیری از بیكاری آنها، خودروی بی كیفیت در اختیار مردم قرار دهیم كه همین خودرو به علت كیفیت نامطلوب سبب سوانح بسیار می گردد. دقیقا همین مشكل و همین شرایط در حوزه ورزش هم وجود دارد، این روند را باید آرام آرام تغییر بدهیم؛ یعنی بودجه های دولتی بیشتر به سمت ورزش همگانی برود.
بهرامی اظهار نمود: سرمایه گذاری در ورزش كار درستی است اما همانطور كه گفتم باید 20 درصد آن توسط دولت انجام بگیرد و 80 درصد توسط بخش خصوصی تامین گردد. امروز ما بخش خصوصی را در ورزش نداریم، ورزش یا دولتی است یا خصولتی كه باز دستش در جیب دولت می باشد. بنابراین مدیران ورزشی برای این كه جایگاه خویش را از دست ندهند همیشه از جیب دولت هزینه كرده اند در حالیكه باید از جیب دولت در ورزش همگانی هزینه كرد؛ یعنی زیرساخت های لازم برای ورزش كردن مثل احداث سالن های مجهز را در دستور كار قرار داد و دسترسی مردم را در قسمت های مختلف جغرافیای شهری به سالن های ورزشی تسهیل كرد. وزارت ورزش باید به سمت تقویت زیرساخت ها برود و تلاش كند كه در بخش قهرمانی بخش خصوصی را با تسهیلات بانكی كه در اختیار او قرار می دهد به سمت پشتیبانی از ورزش جذب نماید و با بهبود شرایط نرم افزاری مناسب شرایط خوبی را برای ورزش كشور فراهم آورد.
ایشان در ادامه تصریح كرد: هر كشوری كه ورزش همگانی خوبی داشته باشد بطور قطع ورزش قهرمانی خوبی هم دارد. ورزش قهرمانی در كشور ما به صورت گلخانه ای است؛ یعنی ما در یك موقعیت و شرایط خاص با استفاده از دولت كمك می نماییم و این ورزش را رشد می دهیم و زمانی كه از گلخانه بیرون می آید، دوباره به حالت اول بر می گردد. این چرخه معیوب حاصل برنامه ریزی غلطی است كه در وزارت ورزش صورت می گیرد. وزارت ورزش باید به سمتی برود كه هدف اولش ورزش همگانی باشد و پس از آن ورزش قهرمانی. بنده بعنوان كارشناس و مروج ورزش دوست دارم كه ورزش به شكل همگانی در كشور رواج و گسترش پیدا كند چراكه وقتی ورزش امری همگانی شد، بطور قطع از دل آن ورزش قهرمانی بوجود می آید.
بهرامی اظهار داشت: هم اكنون بر مبنای آمارهای رسمی حدود 70 درصد مردم ما ورزش نمی كنند. ارتباط این عدم ورزش و فعالیت بدنی را با انواع بیماری ها در نظر بگیرید، اگر مقدار پولی كه وزارت بهداشت صرف درمان بیماری ها می كند در حوزه پیشگیری هزینه شود بطور قطع بهره وری ما بالا می رود، بودجه ها افزوده می شود و در نهایت سلامت جامعه در حوزه جسمانی و روانی افزوده می شود. بنابراین استفاده از بودجه های دولتی فقط در ورزش قهرمانی، كار اشتباهی است.
معاون فرهنگی دانشجویی دانشگاه اراك در انتها به بحث حضور بانوان در ورزشگاه ها پرداخت و اظهار نمود: به صورت كلی حضور در فعالیت های ورزشی، حتی دیدن و تماشای آن، سبب تولید شادی و نشاط می گردد. برای مثال جام جهانی را در نظر بگیرید، مگر چند نفر در این جام بازی می كنند. اگر می بینم تیم ملی ما مراكش را شكست می دهد و مردم به خیابان ها می ریزند و شادی و نشاط تولید می گردد به علت پدیده فراگیر ورزش و بویژه فوتبال است كه خصوصیت های خاصی در تولید شادی و نشاط در جامعه دارد. بنابراین از نظر من حضور بانوان در محیط های ورزشی و ورزشگاه ها نه تنها یك اشكال نیست بلكه یك فرصت است كه با استفاده از آن می توان تمرین زندگی اجتماعی را در میان اقشار مختلف جامعه گسترش داد، البته باید فرهنگ سازی در این خصوص صورت بگیرد و زیرساخت های لازم در این خصوص تولید شود و شرایطی را تولید نماییم كه بانوان در ورزشگاه ها احساس امنیت كنند. اگر این زیرساخت ها تولید شود و شرایط لازم برای حضور بانوان در ورزشگاه ها فراهم گردد، یك فرصت است. مطالعات روانشناسی همیشه نشان داده اند كه حضور زن و مرد در یك مجموعه سبب رعایت بیشتر اخلاق و بهبود رفتارهای اجتماعی می گردد.1397/07/05
18:31:28
5.0 / 5
4411
تگهای خبر: بازی , باشگاه , بیماری , تیم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
بیلیارد